ИН4С

ИН4С портал

Вучић за „Фајненшел тајмс“: Европска унија никада Србији није пружала толику подршку као Украјини

Фото: Лола Ђорђевић

Европска унија никада није Србији пружала толику подршку као Украјини, изјавио је председник Александар Вучић за „Фајненшел тајмс“.
„Немам ништа против Украјинаца. Међутим, ниво подршке ЕУ Украјини, додељивање статуса кандидата за чланство у ЕУ у року од годину дана од датума подношења захтева и могуће отпочињање преговора о чланству следеће године показује нам да таква политичка подршка никада није постојала за нас“, рекао је Вучић.
Британски лист указује да је Кијев поднео захтев за чланство у фебруару 2022, неколико дана након почетка сукоба у Украјини, а само четири месеца касније додељен је статус кандидата. Насупрот томе, Београд је чекао више од четири године за почетак преговора о чланству.
Стога лист констатује да су поједини лидери Западног Балкана фрустрирани што Украјина престиже њихове земље у придруживању ЕУ.
Преговори Србије и ЕУ су у застоју због неколико питања, међу којима је и, како пише „Фајненшел тајмс“, неуспех Београда да нормализује односе са тзв. Косовом. Осим тога, Србија је једина држава Западног Балкана која није увела санкције Русији, што је, како се наводи у тексту, умањило њене изгледе за чланство у ЕУ.
Лист подсећа и на још један безуспешан састанка у оквиру дијалога Београда и Приштине у четвртак у Бриселу и указује да је потом високи представник ЕУ за спољну политику и безбедност Жозеп Борељ рекао да „без нормализације неће бити европске будућности ни за Косово, ни за Србију“.
Ипак, Вучић за „Фајненшел тајмс“ каже да одлагање чланства не одражава реалност у Србији, за коју истиче да је „у много бољем стању него што су биле Румунија и Бугарска 2007, када су ушле у ЕУ“.
Вучић је указао и на опадајућу способност ЕУ да прими нове чланице.
„Најпре смо чули за 2025, сада за 2030. Ко зна шта ће се догодити за седам година? Апсорпциона моћ ЕУ није већа него што је била“, оценио је Вучић.
У тексту се помиње и недавно одржан 18. Бледски стратешки форум са ког је председник Европског савета Шарл Мишел поручио да Европска унија мора да буде спремна на проширење до 2030. године, истичући да то подразумева земље Западног Балкана, пише Спутњик.

Након те Мишелове изјаве, албански премијер Еди Рама је довео у питање наведену циљну годину, примећујући да случај Украјине показује да рат може да убрза приступање.
„Ко треба кога да нападне на овом панелу да брже добије чланство?“, упитао је у шали Рама на једном од панела, па додао да „Бугарска може да нападне Северну Македонију, Хрватска може да нападне Србију, Србија може да нападне Косово, а Босна може напасти саму себе“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

33 thoughts on “Вучић за „Фајненшел тајмс“: Европска унија никада Србији није пружала толику подршку као Украјини

  1. Jedino se od Srbije traži da se odrekne dela svoje teritorije kako bi ispunila uslov za prijem u EU. Naravno na to Srbija neće nikada pristati.

  2. Iskreno,volio bih da nikada ne uđemo u EU.To je samo političko-ekonomsko udruženje Njemačke i Francuske,o kontroli i eksploataciji ostalih država.
    Zašto su je Englezi napustili ?Zšto se čuju sve glasnije prijetnje Španije i italije o izlasku iz EU.Pa i danas,Erdogan kaže da EU ,nije sigurna opcija.
    Zar nije lijepo biti nezavisan,kao što je ,danas Srbija.Sama odlučuje o svojoj sudbini,i ako joj podmeću nogu na svakom koraku.

    11
    1. Čedomir: To samo govori da je EU bila nepravedna prema Srbiji. Da je bilo prava i pravde Srbija je trebala da uđe u EU pre Hrvatske.

      6
      1
  3. Cinjenica je da je Ukrajina dobila podršku zbog rata ali ni nasem narodu na KIM nije mnogo bolje samo se o tome manje prica na svetskom nivou na zalost

    11
    1. Valentina: Srbija preko 70% svojih trgovinski razmena obavlja sa državama koje su članice EU što je najbolji dokaz koliko su joj značajne evrointegravije.

      5
      2
  4. EU nema razumevanja za Srbiju i problem Kosova iako Kurti terorise Srbe ali zato je Ukraince odmah prihvatila zbog rata to je malo nerealno

    10
    1. EU uslovljava Srbiju da prizna lažnu državu Kosovo koko bi bila primljena u EU. Međutim Srbiji ne pada na pamet da se odrekne dela svoje teritorije.

  5. O kakvoj normalizaciji odnosa se ovde priča. Srbija je uvek za dijalog, ni jednom Albanci u Srbiji ne fali dlaka sa glave dok na Kosmetu šiptari bukvalno prebijaju Srbe.

    10
  6. Таква подршка ЕУ нам и није потребна,собзиром да су Украјину подржали због рата са Русијом. Чланство у ЕУ ако треба да добијемо ,добићемо га али не по цену ратовања и одступања од ставова , принципа и политике коју Србија води. Такво чланство не желимо.

  7. Koga je briga za nakaznu tvorevinu zvanu EU i koga ona podržava. Ne postoji zdrava nacija koja može da prihvati EU džender vrednosti. Dalje od mene sa Brisel bolestima.

    8
    1
  8. Istina je da EU nikada nije pružila Srbiji toliko podrške kao Ukrajini. Šta god da se uradilo, q uradilo se mnogo klasteri su odlagani. Jednim delom verovatno jer Srbija ne želi uvesti sankcije Rusiji.

    15
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy