IN4S

IN4S portal

Vučić za „Handelsblat“: Najkasnije za godinu dana Amerikanci će kupiti „Severni tok“

© FOTO TANJUG/ MARKO ĐOKOVIĆ

Svaki dan čujemo kako Ukrajina apsolutno mora da pobedi, ali potreban je racionalniji pristup za okončanje krvoprolića u ovoj zemlji, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u intervjuu za nemački „Handelsblat“.

„Evropa generalno gubi težinu u svetu. Naš udeo u globalnoj ekonomiji se svake godine smanjuje. Azija, s druge strane, sve više osvaja, kao i Afrika. Da li želimo da sedimo skrštenih ruku i gledamo kako naš udeo u globalnoj ekonomiji pada na ispod deset procenata za deset do petnaest godina?“, zapitao se Vučić.

On je istakao da Evropa mora da se suoči sa promenjenim svetom i naveo kao primer Nemačku za koju je rekao da je održala svoju ekonomiju konkurentnom zahvaljujući jeftinom gasu iz Rusije.

„Sada je energija skupa u Nemačkoj, ali vašoj zemlji hitno treba jeftina energija. Usuđujem se da prognoziram: najkasnije za godinu dana ‘Severni tok’ će biti u vlasništvu američkog investitora, a gas će gasovodom stizati iz Rusije u Evropu“, rekao je Vučić.

Govoreći o mogućnosti okončanja sukoba u Ukrajini, predsednik Srbije je dodao da tek kada počnu razgovori između ključnih globalnih igrača, biće mira. Na pitanje kakav bi mogao biti uticaj Kine na ove razgovore, Vučić je naveo da mu je o tome govorio kineski predsednik Si Điping u maju ove godine kada je naglasio da se ništa neće pomeriti po tom pitanju do januara.

„Posle toga bi mogli da se održe pregovori. Mislio je na početak novog predsedničkog mandata u SAD. Nadam se da će se od tada pa nadalje pričati o miru“, rekao je Vučić.

On je napomenuo da je zabrinut da bi se nešto loše moglo dogoditi pre nego što dođe do prekida vatre.

„Mislim na dalju eskalaciju u kojoj bi Rusija odgovorila na napade zapadnim raketnim sistemima. Vara se onaj ko misli da Putin ne bi upotrebio moćno oružje. Ali opet: verujem da ćemo se sa Donaldom Trampom približiti miru. To bi bilo veoma važno i za Evropu i Nemačku, koja nije zainteresovana da bude uvučena u rat, kao ni mi u Srbiji“, istakao je srpski predsednik.

Vučić je naveo i da smatra da Tramp neće finansijski podržati Ukrajinu koliko sadašnja administracija, a govoreći o tome ko su najveći gubitnici sukoba naglasio je da su to bez sumnje Ukrajinci.

„Ali gubimo i Rusi i mi Evropljani. SAD i Kina imaju koristi. Jedan je jačanje svoje pozicije na energetskom tržištu, a što se tiče Kine sada ima jasnu predstavu o tome kako svaka zapadna zemlja odgovara na agresiju“, kaže Vučić.

On se osvrnuo i na partnerstvo Srbije i Nemačke oko sirovina, pre svega eksploatacije litijuma i napomenuo da je ono od veoma velikog strateškog značaja za obe strane.

„Nemačka će biti jedina zemlja koju ćemo direktno snabdevati litijumom. Srbija se tako pozicionira kao stub nemačke automobilske industrije, kojoj je potreban materijal za proizvodnju baterija za električna vozila. Evropa je do sada zavisila od uvoza iz Kine, Australije i Južne Amerike. Želimo da okončamo ovo“, rekao je Vučić.

RT Balkan

Podjelite tekst putem:

7 thoughts on “Vučić za „Handelsblat“: Najkasnije za godinu dana Amerikanci će kupiti „Severni tok“

  1. To će verovatno sprečiti energetsku krizu u evropi ali iskreno mislim da će Amerikanci kupovinom Severnog toka moći više da ucenjuju Evropu politički.

    70
  2. Donald Tramp teži diplomatskom rešenju konflikata, što bi zaista moglo biti od koristi ne samo Evropi, već i drugim regijima, uključujući Srbiju.

    53
    1
  3. Mnogo toga novoga je pred svima nama šro se tiče nekog novog svetskog poretka, ali da bi se išta pokrenulo, preko potreban je svima mir i završetak rata između rusije i Ukrajne.

    59
  4. Ako se to desi, to bi značilo preokret u geopolitičkoj strategiji SAD-a. Izgleda da energija zaista nema nacionalnost, već cenu

    72
    1
  5. Za početak bilo kakvih aktivnosti i Kine i Amerike, neophodno je doći do mira između Rusije i Ukrajne.

    24

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net