Vuković: Niste same; Zajednički protiv nasilja nad ženama
1 min readPovodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, Skupština opštine Nikšić organizovala je panel-diskusiju „Niste same“, sa namjerom da objedini što više društveno-političkih činilaca u cilju prevencije i borbe protiv nasilja.
Uvodna riječ pripala je Nemanji Vukoviću, predsjedniku Skupštine opštine Nikšić.
„Poštovani predsjedniče Opštine Nikšić, uvažene koleginice i kolege, dragi prijatelji,
Prije svega, želim da vas sve pozdravim, i zahvalim na učešću i prisustvu panel-diskusiji “Niste same” — povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama. Veliko hvala našim prijateljima i saradnicima – diskutantima na izdvojenom vremenu, kao i znanju i iskustvima koja će podijeliti sa nama.
Posebno bih se i zaista – od sveg srca, zahvalio hrabroj Đuliji Bulajić, čije će svjedočenje poslužiti svima nama kao opomena, ali i kao novi povod da se ujedinimo, i zajednički pokušamo pronaći adekvatan odgovor na nasilje.
Poznato vam je da su 1999. godine Ujedinjene nacije rezolucijom 54/134 službeno potvrdile 25. novembar kao Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Na nama je da uradimo sve da taj datum ne bude samo “mrtvo slovo” na papiru, povod za jednodnevne edukativne radionice, okrugle stolove, isprazne osvrte uz par kurtoaznih riječi… sve bez nekog konkretnog rezultata. Ljepši pol na svim meridijanima, pa i u Crnoj Gori i Nikšiću, svakodnevno biva izložen nasilju. Stoga i naša borba mora biti odlučna, uporna i, što je najvažnije – svakodnevna!
I ovu priliku iskoristiću da istaknem istinsku spremnost lokalnih vlasti da se uključe u pronalaženje najboljih modela borbe i podrške žrtvama nasilja. Nasilje nad ženama je, prije svega, kršenje elementarnih ljudskih prava, a sa tim se sigurno nećemo pomiriti. Takođe, to je ogroman problem sa dubokim socijalnim, zdravstvenim i ekonomskim posljedicama kako za pojedinca, tako i za porodicu i društvo u cjelini. Posledice nasilja su dalekosežne i odražavaju se na ukupno zdravlje žena, u svim fazama njihovog života. A, obaveza svih nas je da javno zagovaramo politiku suzbijanja nasilja i diskriminacije i da promovišemo toleranciju, kao jedno od kamena-temeljaca svakog društva koje jeste, ili bar želi da postane građansko…
Nasilje u porodici, a naročito nasilje prama ženama prilično je stigmatizovana tema o kojoj se nedovoljno često govori, i koja se veoma rijetko prijavljuje. Podaci OEBS-a o nasilju nad ženama u Crnoj Gori pokazuju da skoro svaka peta žena, odnosno, da je 19% njih iskusilo nasilje nakon svoje 15. godine. Tri od deset žena (ili 31%) je izjavilo da su doživjele neki oblik fizičkog nasilja od strane odrasle osobe prije svoje 15. godine. Posebno zabrinjava činjenica da čak jedna trećina ispitanih građana i građanki smatra da žene i djevojke daju lažne tvrdnje o psihičkom nasilju samo da bi skrenule pažnju na sebe, što donekle i objašnjava tvrdnju – da se o nasilju rijetko govori i da se rijetko prijavljuje.
I ovih par podataka dovoljni su da ukažu na neophodnost sistematskog rada na prevenciji nasilja, pri čemu svi društveni segmenti moraju da se uključe, u skladu sa vlastitim ingerencijama i mogućnostima. Stoga, neka današnja panel diskusija bude važan korak u tom smjeru i doprinos budućoj, zajedničkoj borbi.
Hvala na pažnji.“, poručio je Vuković.
U diskusiji su učestvovali Đulija Dabović, žrtva nasilja, Nataša Međedović, izvršna koordinatorka SOS telefona Nikšić, Ksenija Milović, zamjenica predsjednice Savjeta za ravnopravnost polova, Dragoljub Peković, načelnik Centra bezbjednosti Nikšić i Dejan Ivanović, sekretar Sekretarijata za kulturu, sport, mlade i socijalno staranje, navodi se u saopštenju.
Panelisti su saglasni u ocjenama da institucije, u mnogim aspektima, moraju unaprijediti mehanizme djelovanja i pomoći žrtvama nasilja, te da pravni okvir treba ažurirati i adekvatno implementirati, kako bi nasilnici bili adekvatno kažnjeni.
Učešće u diskusiji uzeo je i predsjednik Opštine Marko Kovačević koji je, uz Tolstojev citat – “Sve srećne porodice liče jedna na drugu, a svaka nesrećna nesrećna je na svoj način.”, istakao da se često ne shvata razlika između žrtvovanja za porodicu i preuzimanja uloge žrtve. Takođe, Kovačević je apostrofirao da će Opština uvijek biti tu da pomogne žrtvama nasilja i doprinese čuvanju dostojanstva žena, zaključili su u saopštenju.