Vulin: Pokušaj preimenovanja srpske baštine u kosovsku
Ne može se dozvoliti da se istorija falsifikuje i naše nasljeđe preimenuje, pred svijet moramo da izađemo sa jasnim planom kako da se to spreči, kaže Aleksandar Vulin.
Brojni su pokušaji da se kulturno nasljeđe Srba na Kosovu i Metohiji preimenuje u kosovarsko i zbog toga bi u borbu za odbranu tog nasljeđa trebalo aktivno da se uključimo i pred svjetsku javnost, za promjenu, izađemo spremni i sa jasnom strategijom kako da se to spreči. Pogotovo jer očekujem da će jedan od narednih razgovora u Briselu biti posvećen upravo imovini i kulturnoj baštini, rekao je Aleksandar Vulin, ministar bez portfelja zadužen za Kosovo i Metohiju, otvarajući u Palati „Srbija” naučni skup „Kulturno nasljeđe Kosova i Metohije. Istorijske tekovine Srbije na Kosovu i Metohiji i izazovi budućnosti”, koji su zajednički organizovale Kancelarija za Kosovo i Metohiju Vlade Republike Srbije i Prištinski Univerzitet sa privremenim sjedištem u Kosovskoj Mitrovici.
– I drugi narodi susretali su se sa situacijom u kojoj se mi nalazimo i kada nisu adekvatno na to odgovorili, nestajali su. Ne govorim samo o spomenicima već o živom kulturnom prostoru koji mora biti zaštićen, unaprijeđen i označen imenom onoga ko ga je stvorio. Cijeli svijet poznaje mnogo spomenika sa Kosova, ali je posebno izdvojio samo četiri – to su srpski manastiri. Imamo li pravo da ne prepoznamo ono što je svijet već prepoznao. Ko nije stajao u nijemoj tuzi gledajući pokušaje da se od Gazimestana napravi industrijska zona taj ne može da kaže da ne zna kako nestaje sjećanje o jednom narodu. Tamo gdje na Kosovu nije opstala crkva i kultura, nije opstao ni naš narod, istakao je Vulin i dodao da je Kosovo tradicija i pokazatelj budućnosti, da se ne može dozvoliti da se istorija falsifikuje i da se ponovi užas martovskog pogroma i da zato očekuje od naučne zajednice da predloži konkretna rješenja i modele za zaštitu te baštine.