Za pet godina 1.710 maloljetnika počinilo krivična djela
1 min readUprava policije registrovala je, u periodu od 2019. do 2023. godine ukupno 1.710 maloljetnih počinilaca krivičnih djela u Crnoj Gori.
“Tokom 2023. godine registrovano je 313 počinilaca, 2022. godine 306, 2021. godine 354, 2020. godine 346, a 2019. godine 391 počinilac. U prosjeku, preko 340 maloljetnika godišnje počini neko od krivičnih djela”, saopštila je Uprava policije.
U starosnoj strukturi evidentirano je da se u više od 50 odsto slučajeva radi o starijim maloljetnicima počiniocima krivičnih djela (od 16 do 18 godina), a rodna struktura ukazuje da su u više od 90 odso slučajeva izvršioci krivičnih djela muške osobe.
“Najveći broj izvršenih krivičnih djela od strane maloljetnika je iz oblasti imovinskog kriminaliteta – više od 50 odsto od ukupnog broja. Geografski gledano, najviše krivičnih djela, takođe više od 50 odsto od ukupnog broja, izvršeno je na teritoriji centralnog dijela države, odnosno Glavnog grada Podgorice””, kazali su iz policije.
Mnogostruki faktori utiču na razvoj maloljetničke delinkvencije, poput emocionalnih karakteristika, disfunkcionalne porodice, nedostataka u obrazovanom sistemu, različitih socijalnih faktora, u novije vrijeme i negativnih uticaja društvenih mreža, i dr.
“Prevencija maloljetničke delinkvencije usmjerena je na blagovremeno prepoznavanje faktora rizika kriminaliteta, a što zahtijeva multidisciplinaran pristup, uključujući porodicu, školu, nadležne stručne službe, medije, nevladin sektor, sportske kolektive, i druga udruženja i subjekte”, navode iz policije.
Službenici Uprave policije u odnosu na ovu kategoriju lica, uvažavajući njihovu starosonu dob i ranjivost, preduzimaju u kontinuitetu preventivne aktivnosti usmjerene upravo na otklanjanje uzroka ili smanjenje njihovog dejstva.
“Shodno tome, Uprava policije godinama sprovodi veliki broj preventivno-planskih aktivnosti, kontinuiranih akcija, poput akcije “Mladost”, sa akcentom na suzbijanje vršnjačkog nasilja, sprečavanje vršenja krivičnih djela, sprečavanje skitničenja i prosjačenja”, kazali su iz policije.
Kroz realizaciju ovih aktivnosti, vrše se i kontrole i obilasci ugostiteljskih objekata i drugih mjesta na kojima se najčešće okupljaju maloljetna lica, te organizuju tribine i predavanja u vaspitno-obrazovnim ustanovama na temu narkomanije, kockanja, alkoholizma, internet nasilja, bezbjednosti saobraćaja, i tome slično, kako bi prepoznali negativna dejstva i posljedice devijantnog ponašanja”, kazali su iz policije.