IN4S

IN4S portal

Za pola godine u Pljevljima rođene svega 62 bebe

1 min read

foto: Anđelko Vasiljević

U pljevaljskoj opštini natalitet je u konstantnom padu,a to potvrđuju i podaci iz porodilišta koji kažu da su za šest mjeseci 2021. godine rođene svega 62 bebe. Blagi rast nataliteta u maju, u odnosu na prethodne mjesece, samo je na kratko ohrabrio Pljevljake. U maju je rođeno 17, a u junu svega 10 beba. Statistika kaže da je maj bio mjesec sa najvećim natalitetom, odnosno u maju je rođeno djece koliko se u prosjeku rađalo u mjesecima tokom prošle godine.

-U periodu od početka godine pa do 29. juna rođeno je 62 novorođenčadi – kazao je za „Dan“ direktor pljevaljske Opšte bolnice dr Saša Grbović.

Međutim, i pored činjenice da se na prostoru pljevaljske opštine i u ratnim godinama rađalo više djece nego ove godine, jako je zanimljivo da se među porodiljama nalazi svega oko 30 odsto prvorotki.

-Među porodiljama nalazi se 24 prvorotke, 22 su majke drugog djeteta, a njih 16 ima dvoje ili više djece – kaže Grbović.

Statitički podaci govore da se poslednjih godina u Pljevljima na godišnjem nivo rađa do 200 beba, a prije dvadeset godina rađalo se i do 1.300 djece. Ove godine se u prvi razred upisuje 160 đaka prvaka, a prije 30 godina upisivalo se 450.

Odbornica Nove srpske demokratije Snežana Macanović kaže da je padu nataliteta doprinijelo to što majke nemaju materijalnu sigurnost da bi rađale više djece. Ona navodi da je u poslednje vrijeme jedini pravi pokušaj za podizanje nataliteta bilo donošenje zakona o naknadama za majke sa troje ili više djece, ali da je upravo taj zakon nakon prvih pozitivnih pokazatelja bio ukinut.

Djece sve manje jer mladi bježe iz grada pod Golubinjom

-Broj radnih mjesta je u konstantnom padu, ekološka situacija je bila alarmantna, privreda je uništena sumnjivim privatizacijama, tako da su mladi ljudi koji su trebali da ostaju u Pljevljima i osnivaju porodice,čime bi se struktura stanovništva poboljšavala,bježali iz našeg grada u potrazi za pukom egzistencijom- kaže odbornik Demokrata u SO Pljevlja Bojan Krvavac.

On ističe da se katastrofalno nizak natalitet može pravdati situacijom sa globalnom pandemijom korona virusa, ali da je sasvim jasno da je taj problem mnogo stariji.

-Ako vidimo trendove kretanja broja novorođenčadi u Pljevljima, možemo jedino konstatovati da je za katastrofalnu demografiju u našem gradu zaslužna prethodna državna vlast, koja se apsolutno ni u jednom segmentu nije potrudila da olakša život u Pljevljima – zaključuje Krvavac.

-Kao posledica ukidanja tog zakona, dodatno imamo nesigurnost kod žena. Kako da planiraju porodicu? Svjedoci smo da žene ybog porodičnih obaveza teško zasnivaju radni odnos. I nažalost, budu prve otpuštene u slučaju reorganiyacije u poslovanju firme. Majke koje imaju malu djecu su prve koje ostaju bez posla i primanja, a tim i bez egzistencije za sebe i svoju djecu- ističe Macanović i podvlači da bez obezbjeđenja materijalne sigurnosti majki nema ni podizanja nataliteta.

-Sa djecom je neophodno provoditi mnogo vremena i učiti ih životu. Radovati se sa njima ali i strepjeti. Bolesti i razni drugi dječiji problemi zahtjevaju danonoćnu brigu i kontakt sa djecom. Sve to može najbolje ostvariti majka, i niko kao ona. Majka je najači oslonac i najveća podrška. Zato se postavlja pitanje kako stimulisati i podstaći žene da se ostvare kao majke zasnivanjem porodice i rađanjem djece, poručila je Macanović.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *