IN4S

IN4S portal

Zabavnik ,,Boka Kotorska“ 1882: U Budvi žive čisti Srbi, a njeno utvrđenje nisu zaposjeli Turci – ali jesu Crnogorci

Budva je varoš sa 489 duša. Ima kuća 96. U Budvi je čist i ovejen Srbin. Budva je obzidana visokim zidom među kojim se kule i bastioni nalaze, pisao je zabavnik za omladinu ,,Boka Kotorska'' 1882. godine i dodao da su Budvani - čisti bokeški Srbi, odbili turske osvajače, ali da su staru Budvu ipak dva puta zaposjeli susjedni Crnogorci.

Budva

Budva je varoš sa 489 duša. Ima kuća 96. U Budvi je čist i ovejen Srbin. Budva je obzidana visokim zidom među kojim se kule i bastioni nalaze, pisao je zabavnik za omladinu ,,Boka Kotorska“ 1882. godine i dodao da su Budvani – čisti bokeški Srbi, odbili turske osvajače, ali da su staru Budvu ipak dva puta zaposjeli susjedni Crnogorci.

Utvrđenje datira se od godine 1639. Na južnoj strani – nešto uzvišen – nalazi se kaštel, koji se također za zidom nalazi. Ovako Budva utvrđena, izdržala je 1686. godine posadu protiv Turaka, objašnjavao je bokeški list istoriju drevnog grada.

Važno je istaći da su se Bokelji i u to vrijeme nacionalno izjašnjavali kao Srbi. iako su bili austrijski državljani i bili prinuđeni da poštuju tuđinske zakone. To je važilo za sve Srbe Bokelje, pa tako i one iz Budve sa Mainama, Poborima, Brajićima i Paštrovićima.

Budva, pogled na Stari grad i Školj

Zabavnik je objasnio da su ovu staru srpsku teritoriju krajem 18. vijeka zaposjeli susjedni Crnogorci i bez otpora je prepustili Austrougarima.

Godine 1797. ovu varoš opsjednu Crnogorci, ali je ustupe bez otpora austrijskom generalu Rukavini. Kasnije sa cijelom Dalmacijom potpadne Francezima u ruke, ali 1813. udare na novo Crnogorci i proćeraju Franceze i bješe sve dotle njihova, dok se cijela Dalmacija ne predade opet Austriji, objasnio je magazin za omladinu.

Zabavnik za omladinu ,,Boka Kotorska“, 1882. g.

Zabavnik je napisao da Budvu brane i prirodna utvrđenja – brdo Spas i brijeg Zavala, odnosno Sveti Petar i Pavle i dodao da je crkva Svete Trojice parohijalna Budvana.

Budvu nadmašuju skoro sa sviju strana visine. Budvu brane dvije baterije, jedna na brijegu Spas, a druga na brijegu Zavale. Crkva parohijalna je sv. Trojica, koja je ozidata 1804. godine, zaključeno je u magazinu ,,Boka Kotorska“.

Pročitajte još:

Čitanka za drugi razred osnovnih škola iz 1897: Djeco! Vas je Srbin rodio, pa s toga se vi Srbi zovete!

Nije crnogorski ako nije srpski; ilustracija: IN4S
Podjelite tekst putem:

11 thoughts on “Zabavnik ,,Boka Kotorska“ 1882: U Budvi žive čisti Srbi, a njeno utvrđenje nisu zaposjeli Turci – ali jesu Crnogorci

  1. Boka je 1882 bila dio kraljevine Dalmacije, koja je bila dio Habsburgškog (privatnog) Carstva. Habsburgovci nijesu izgubili gotovo nijednog vojnika za „osvajanje“ Dalmacije, jer je Ruska Carska Vojska 1813 ušćerala Napoleonovu vojsku iz Boke. Udlučujuća bitka se odigrala kod Sutorine (pored Herceg Novog) gđe su Rusi ginuli a ne Crnogorci ili Hercegovci.
    Austrija, tj. Habsburgovci su potom mjenjali neke teritorije sa Romanovima (Rusko Carstvo) i davali međusobne ustupke u posebnim sporazumima. Ruski protektorat Boka je trajao svega 3 godine.

  2. A cudi me da je slobodarske Bokelje i Budvane neko okupirao. A nema cija krpa nijesu bili a sad se busaju u prsa

    3
    8
  3. Tačno zaposjedoše sudjedni crnogorci kso što piše austrougari, frsncuzi misleći na države da se mislilo na narode pisalo bi njemci francuzi srbi, boka je bila pod austrougarskom, ne postoji pisani dokument o pripajanju boke crnoj gori kao što postoji o pripajanju kraljevini jugoslaviji

    5
    16
  4. Budva i Boka, bile su srpske i zauvijek ce biti SRPSKE! Gunjasi, mars nazad na Cetinje i brda sa kojih ste se sljegli!

    44
    26
  5. „… ali da su staru Budvu ipak dva puta zaposjeli susjedni Crnogorci“
    Kako ???, kad je 1813 bilo „veliko ujedinjenje“ Boke i Crne Gore.
    Šalu na stranu, ovo zaposjedanje je najgore i najteže od svih zaposjedanja Boke u istoriji!

    33
    17

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *