IN4S

IN4S portal

Zabranjeni pipegal, palin i pipem: Štete mišićima, kostima i nervima

1 min read
Agencija za ljekove i medicinska sredstva "Calims" u Crnoj Gori, donijela je odluku da se iz prometa povuče više antibiotika pipegal, palin i pipem od 200 miligrama, zbog rizika od ozbiljnih neželjenih dejstava koja zahvataju mišićno-koštani i nervni sistem
Zabranjeni ljekovi

Ilustracija

Agencija za ljekove i medicinska sredstva „Calims“ u Crnoj Gori, donijela je odluku da se iz prometa povuče više antibiotika pipegal, palin i pipem od 200 miligrama, zbog rizika od ozbiljnih neželjenih dejstava koja zahvataju mišićno-koštani i nervni sistem.

U Calims-u su istakli da je Evropska komisija u martu formalno završila dvogodišnju naučnu procjenu bezbjednosti hinolonskih i fluorohinolonskih antibiotika. Ova odluka je pravno obavezujuća za sve države članice Evropske unije.

“Iako Crna Gora nije članica, Calims prilikom predlaganja mjera koje će se sprovesti, u interesu javnog zdravlja, uzima u obzir najnovije, na naučnim dokazima zasnovane preporuke nadležnih autoriteta za ljekove u zemljama Evropske unije, u prvom redu Evropske agencije za ljekove i njenog Komiteta za bezbjednost”, objavljeno je na sajtu Calims-a.

Iz Agencije poručuju da građani Crne Gore ne treba da budu zabrinuti jer do sada nije prijavljen nijedan slučaj sumnje na ozbiljna neželjena dejstva na mišićno-koštanom i nervnom sistemu nakon primjene ovih ljekova.

“Ukidanje dozvola za ljekove koji sadrže pipemidnu kiselinu i njihovo povlačenje iz prometa u Crnoj Gori neće uticati na dalje liječenje pacijenata sa urinamim infekcijama, jer su dostupni drugi antibiotici. Za sve informacije u vezi sa daljim liječenjem, pacijenti treba da se obrate svom ljekaru”, tvrde u Calims-u.

Podsjećaju da su se ovi ljekovi izdavali isključivo na ljekarski recept i dodaju da se u Crnoj Gori od predstavnika fluorohinolonskih antibiotika nalaze ljekovi koji sadrže ciprofloksacin, levofloksacin i moksifloksacin.

“Pozivamo zdravstvene radnike da prijave svaku sumnju na neželjena dejstva nakon primjene fluorohinolonskih antibiotika, posebno upaljene i ozlijeđene tetive, bola u mišićima i mišićne slabosti, bola u kostima i otoka, kao i osjećaja igli i trnaca, umora, depresije, konfuzije, suicidalnih misli”, poručili su iz Calims-a.

Podjelite tekst putem:

2 thoughts on “Zabranjeni pipegal, palin i pipem: Štete mišićima, kostima i nervima

  1. Svi lijekovi Koji SE proizvode na zapadu su Bioloski otrovi.Sve komponente su NEORGANSKE,sto znaci da se NE usvajaju covjekovim organizmom.
    O vakcinama da ne pricam, prosto uzas!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net