Začetnici i nastavljači projekta crnogorskog ustaštva
1 min readPiše: Nemanja Z. Stefanović
Kada je davne 1998. godine Rastislav V. Petrović objavio knjigu Crnogorske ustaše posvećenu istoriji zelenaštva u Crnoj Gori, sa posebnim ostvrtom na Sekulu Drljevića i Savića Markovića zvanog Štedimlija, malo ko je shvatio razloge zašto je autor baš tako naslovio studiju. Danas se uvjeravamo da je bio duboko u pravu.
Drljević je do 1914. godine u skupštini Kraljevine Crne Gore bio najrječitiji zagovornik ujedinjenja tadašnje dvije srpske države. Izgleda da mu sujeta nije bila zadovoljena (kažu da je očekivao ministarsku fotelju u prvoj vladi južnoslovenskog kraljevstva), doselio je u Zemun i tamo otvorio advokatsku kancelariju.
Savića Markovića finansijski je tridesetih godina 20. vijeka pomagao jedan srpski vladika u štampanju njegovih književnih djela. I on je dobar dio svog života proveo u Zemunu. U tom gradu proveo je i izvjesno vrijeme za postojanja Nezavisne Države Hrvatske kada je uređivao ustaške novine „Graničar“ i „Glas pravolsavlja“.
Drljević i Marković našli su se početkom maja 1941. godine u Zagrebu kod ustaša. Prvi je uskoro otišao kod Italijana na Cetinje, a drugi je ostao da pripremi izvjesnu organizaciju koja bi radila na stvaranju Neovisne Crne Gore.
Marković je 8. maja 1941. godine, u ime nekakvog Crnogorskog nacionalnog komiteta, pisao Mladenu Lorkoviću, državnom ravnatelju Ministarstva vanjskih poslova Nezavisne Države Hrvatske i ponizno molio ustaše za pomoć. Čitanjem sadržaja lako se uočava gomila lažnih činjenica preuzetih iz ustaške propagande uz obilato veličanje Ante Pavelića i njegovog pokreta. „U nadi da će prijateljstvo i muđusobna suradnja u svakom pogledu između Nezavisne Države Hrvatske i Nezavisne Crne Gore u budućnosti biti vječno i iskreno mi tražimo i očekujemo, da naša domovina bude nezavisna i slobodna, da bi mogla u novom europskom poretku igrati ulogu koja joj pripada po zaslugama u prošlosti i po patwama i žrtvama, koje je podnijela za svoju slobodu i samostalnost“ pisao je Marković i nastavio: „Sve sam to pomenuo, da bih naglasio kako nas je isti neprijatelj, u ovom slučaju Srbija, svojim nasiljima i prevarama učinio prirodnim saveznicima premda smo mi to mogli biti i iz drugih mnogobrojnih razloga.“
Kada nastavite čitanje pisma iz 1941. godine zapažaju se nekolike asocijacije sa današnjim vremenima, naročito kod onih koji Crnu Goru vode u sasvim drugačijem pravcu od onog koji želi većina stanovnika Crne Gore.
Na kraju postavljam samo jedno pitanje: Ima li u današnjoj politici crnogorskih vlasti ustašluka čije su temelje postavili Drljević i Marković Štedimlija? Uostalom, da samo razjasnimo autorstvo današnje himne i paralele zastave Crne Gore i zastave koja je obnarodavana 12. jula 1941. godine na Cetinju!
(Kada je Sekule Drljević ustašama u Staroj Gradiški aprila 1945. godine izdao vojvodu Pavla Đurišića i brojne njegove oficire, bio je ubijeđen da je obezglavio Srpstvo. Kazna ga je ubrzo stigla u Austriji kada su ga pronašli Đurišićevi saborci.
Kao Zagrepčanin, i crveni Hrvat, Savić Marković Štedimlija je bio glavni zagovornik rušenja kapele na Lovćenu i to javno iskazivao iz obzira prema milosti koju mu je darivao Miroslav Krleža.)
Arhivski dokument:
dome stefanovicu zao mi …je sto si dusmanin crnogorske himne…najlepse slike i tona vjecne crne gore…sto bi crnu goru popio u casi zuci..samo da je nema…sizifof si brat po uzaludnosti dome..
dome nes’a sunce mi te grijalo…tesko si obolio …nema ti lijeka…za tebe su nacionalni crnogorci ustase…za ljeljekanje si dome…
Supkovic, Boskovic, Vukovicka, Vukovic, advokat Martinovic…….
Stevo Vucinic,Novak Adzic,Zivko Andrijasevic,Andrija Popovic,itd itd itd
Marković je sebi dao nadimak Štedimlija po brdu Štedim. Ime je dobio po Svetom Savi.
Ante Pavelić je Hrvat po majci, a Bunjevac po ocu.