ИН4С

ИН4С портал

Заједнички градимо темеље мира, заједно ходајмо путем развоја

1 min read

Њ.Е. Фан Кун

Ауторски текст Њ.Е. амбасадора Фан Кун-а

 

Свијет се налази у новом периоду турбуленција и промјена, а глобални мир и развој суочени су са изазовима без преседана. Кина се залаже за равноправну и уређену мултиполаризацију свијета и економску глобализацију која је на корист свих, те даје кинески одговор на питање „какав свијет треба да градимо и како да градимо овај свијет?“

Заједничка изградња равноправног и уређеног мултиполарног свијета

У данашњем свијету, велике промјене незабиљежене у једном вијеку се убрзавају, међународни пејзаж пролази кроз дубоке транформације и прилагођавања, а мултиполарност је постала основни тренд. Међународна заједница тек треба да постигне консензус о томе како треба да се развија мултиполарни процес, како земље треба да учествују и промовишу га и како да избјегну даља превирања и хаос. С тим у вези, Кина се залаже за заједничку изградњу мултиполарног будућег свијета заснованог на принципима „равноправности“ и „уређености“.

Равноправност може изградити чврсте темеље. У процесу мултиполаризације, морамо подржавати равноправност свих земаља, великих и малих, и супротставити се хегемонизму и политици моћи. Међународне послове треба рјешавати кроз консултације са свим државама. Будућност и судбину свијета треба заједнички да контролишу све државе. Свака држава треба да пронађе своју позицију и да игра своју улогу у глобалном мултиполарном систему. Мултиполарност није мултиполарност неколико великих земаља, већ велика породица међусобног поштовања.

Само кроз уређеност може се нешто постићи. Процес мултиполаризације треба да буде историјски процес јединства, а не подјела; дијалога, а не конфронтације; сарадње, а не сукоба; и вин-вин резултата, а не вишеструких губитака. Да бисмо осигурали да је процес мултиполаризације у цјелини стабилан и конструктиван, морамо одлучно да чувамо међународни систем са Уједињеним нацијама у његовом језгру, одлучно чувамо међународни поредак заснован на међународном праву и одлучно бранимо прави мултилатерализам.

Европа је важан стуб у мултиполарном свијету. Кина је одувијек посматрала развој односа са ЕУ из стратешке и дугорочне перспективе, подржавала је европску стратешку независност и подржавала процес европских интеграција. Кина подржава приступање Црне Горе ЕУ и вјерује да ће односи Кине и Црне Горе дефинитивно постати важан дио саме сарадње Кине и ЕУ.

Премијер Ли Ћијанг је почетком ове године посјетио Европу и учествовао на Свјетском економском форуму у Давосу, што додатно показује велики значај који Кина придаје односу са ЕУ. Током састанка са премијером Ли Ћијангом, предсједница Европске комисије Урсула фон дер Лајен изразила је да цијени континуирано ширење Кине у отварању према спољном свијету и да је спремна да ојача дијалог и комуникацију са Кином, продуби сарадњу у областима као што су климатске промјене, унаприједи међуљудску и културну размјену, и промовише даљи развој односа ЕУ и Кине. Кина је одувијек вјеровала да су Кина и Европа партнери, а не ривали, те да наша сарадња далеко надмашује међусобне разлике. Обострано корисна сарадња Кине и Европе даће важан допринос транзицији међународне заједнице из хаоса у дугорочну стабилност и промовисању равноправног и уређеног мултиполарног свијета.

Промоција инклузивне економске глобализације

Економска глобализација је у великој мјери унаприједила свјетски просперитет и повезаност. Да би економска глобализација напредовала стабилно и одрживо, морамо истаћи двије главне теме – „универзална корист“ и „инклузивност“.

Вин-вин резултат кроз универзалну корист. Кина вјерује да само када се сви заједно развијамо, заиста можемо постићи прави и добар развој. Данас, када смо ми међу вама, а ви међу нама, све земље треба да раде заједно како би „колач“ економске глобализације био још већи и како би га праведно подијелили, како би све земље и сви народи заједнички учествовали и убирали плодове економског и друштвеног развоја, ради постизања универзалне користи, вин-вин резултата и заједничког просперитета.

Јачи замах кроз инклузивност. Међународна заједница треба да подржи земље у тражењу развојних путева који одговарају њиховим сопственим националним условима, истовремено радећи заједно на промовисању заједничког развоја читавог човјечанства. Морамо се супротставити свим облицима унилатерализма и протекционизма и одупријети се дискриминаторним и искључивим стандардима и правилима. Свако понашање које ремети ланац производње и снабдијевања ће изазвати „опструкцију“ у свјетском економском циклусу. Само пуним поштовањем објективних закона међународне индустријске подјеле рада и непоколебљивим промовисањем либерализације и олакшавања трговине и инвестиција, можемо заиста служити заједничким интересима свих страна.

Кина није само корисник економске глобализације, већ и њен важан давалац снага и доприноса. Кинески БДП је у 2023. години порастао за 5,2% на годишњем нивоу. Током протеклих 10 година, просјечан годишњи допринос Кине свјетском економском расту премашио је 30%. Истовремено, Кина ће наставити да шири своју скалу увоза. До сада је Кина била друга највећа земља увозница у свијету 14 година за редом, настављајући да пружа широк простор за свјетску трговину и раст инвестиција. Кина и Црна Гора имају дубоко и традиционално пријатељство и велики потенцијал за практичну сарадњу. Обје стране треба да искористе прилике које пружа економска глобализација, те да активно усклађују своје развојне стратегије, да искористе потенцијале за сарадњу у различитим областима и да тиме дају већи подстицај свом развоју и просперитету.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net