IN4S

IN4S portal

Zašto na Floridi tonu luksuzni objekti – šta kažu istraživanja

1 min read

Foto: https://blog.inteletravel.com/top-reasons-to-visit-florida

U nedavnoj studiji istraživanja koja su vodili naučnici sa Univerziteta u Majamiju, otkriveno je da preko 35 zgrada izgrađenih na Zlatnoj plaži u Majamiju tone još od 2016. godine.

Na Floridi tonu luksuzni stanovi u kojima ljudi žive, ali i luksuzni hoteli kao što su RRitz Carlton Residences, Trump Tower III, Trump International Beach Resorts, Surf Club Towers. Kako su naveli istraživači, jedan od glavnih razloga potonuća su vibracije konstrukcije, koje mogu da izazovu zbijanje i taloženje čestica tla, što kao rezultat ima postepeno sleganje tla.

„Efekat ovih aktivnosti potseća na taloženje mlevene kafe koju često sabijamo, da bi imali više prostora u posudi.Nije iznenađenje ako se zgrade pomeraju tokom izgradnje ili neposredno po završetku izgradnje, jer se taj momenat uzima u obzir prilikom gradnje objekata, a to inženjeri znaju. Iznenađujuće je što se proces nastavio i u godinama posle izgradnje objekata“, rekao je Falk Amelung, stariji autor studije i profesor geofizike na Odseku za geonauke na morskoj školi Univerziteta Rozental u Majamiju.

Istraživači su započeli studiju kada su se 2021. godine srušili Champlain tornjevi na Floridi.Iako istraživači nisu pronašli nikakve znake sleganja tla, pre urušavanja objekata, uspeli su da pronađu dokaze o katastrofi analizirajući zgrade u blizini koje su izgrađene duž plaže, na samoj obali.

Koristeći satelitske slike za praćenje malih pomeranja na površini Zemlje, posmatrali su određene tačke na zgradama poput balkona i krovnih klima uređaja i merili kako su se kretali tokom vremena.

Prema studiji, skoro 70 odsto zgrada tone u severnom i centralnom delu plaže Sani Ajls. Oko 23 odsto objekata na ovim lokacijama izgrađeno je u protekloj deceniji.

Plima, oseka, klimatske promene, vibracije…..pomeraju tlo

Tlo uz obalu pomera se zbog građevinskih vibracija, plime i oseke na dnevnom nivou, kao ciklusu prirode, zbog seizmičke aktivnosti i zbijanja tla koje za posledicu ima pomeranje vodenih struja ka obali i od obale.

Seizmička aktivnost ili zbijanje tla, bilo prirodno zbog težine sedimenta koji se akumuliraju tokom vremena, ili zbog teških zgrada koje pritiskaju tlo, takođe mogu da izazovu sleganje tla jer su u pitanju sedimentne podloge.

Okeani se izdižu, a obale sveta tonu

Majami se suočava sa dvostrukom pretnjom: sleganjem kopna i porastom nivoa mora zbog klimatskih promena, a to je kombinacija koja povećava ranjivost grada na obalne poplave, olujne udare i eroziju.

„Svaka promena relativne nadmorske visine, kada tone kopno ili se more podiže, izaziva poplave u tom regionu. Povećanje nivoa mora u oblasti istraživanja dešava se brzinom od oko 2,6 inča po deceniji u proseku u poslednjih 30 godina“, rekao je Manoher Širzaei, geofizičar na Virdžinija univerzitetu, koji nije bio uključen u studiju.

U Majamiju na tim istraživanim lokacijama zgrade tonu brzinom kojom okean raste, efektivno udvostručujući porast nivoa mora na tim mestima.

Istraživači navode da nema mesta panici uz napomenu da se sve promene prate putem satelitskih snimaka i metoda koje daju mogućnost da se prati stabilnost luksuznih nebodera na obali.

„Pozitivno zapažanje u vezi sa sleganjem tla, za razliku od porasta nivoa mora, je to što možemo preduzeti lokalne mere za zaštitu. Nove tehnologije daju nam tu mogućnost da nadgledamo zgrade i u hodu i odlučujemo o donošenju mera zaštite od katastrofe“, zaključio je geofizičar je Manoher Širzaei, geofizičar na Virdžinija univerzitetu.

izvor: RTS,CNN

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net