Zašto pokretanje međudržavnog spora protiv Crne Gore pred Evropskim sudom u Strazburu zbog Zakona o slobodi vjeroispovijesti ne predstavlja miješanje u unutrašnje stvari, već obavezu
1 min readPiše: Predrag Savić, član Pravnog savjeta IN4S
Srbija i druge zemlje imaju pravo da tuže zbog kršenja prava i osnovnih sloboda
Šta država Srbije može da preduzme u cilju efikasnije zaštite i sprečavanja daljih gaženja prava Sprpske pravoslavne crkve, srpskog naroda i ostalog pravoslavnog življa u Crnoj Gori, a da se to ne oceni kao mešanje u unutrašnje poslove druge zemlje!
Među mnoštvom ideja kako pomoći ugroženom narodu i SPC, zaboravljena je mogućnost pokretanja međuržavnog spora po osnovu člana 33 Evropske konvencije o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda, koju su ratifikovale Srbija i Crna Gora, i koja taj način postala sastavni deo pravnih poredaka u obe zemlje! Uz to Evropski sud u Strazbuuru je svojevrsni naddržavni ustavni sud!
Baš Evropskom konvecijom nastupila je prava revolucija u zaštiti ljudskih prava u modernom evrospkom zakonodavstvu. Poznato je da su klasično poimanje međunarodnog prava i državne suverenosti nebrojeno puta tokom istorije pokazali svoje slabosti!
Kada je reč o ostvarivanju ljudskih prava, uz pomoć Evropske konvencije i Evrospkog suda u Sgtrazburu (ima bitne nadlećnsoti iz ustavno-pravne zaštite) stvorena je cela nova grana prava pod nazivom „evropsko preavo ljudskih prava“! Uz pomoć ove grane prava sazrevala je svest da se ona moraju obezbediti pojedincu i protiv odluka sopstvene države i drugih članica Saveta Evrope.
Naddržavni sud
Uvereni u to da osuda nepoštovanja ljudskih prava i sloboda ne sme naići na prepreke oličene u državnim granicama, pisci Evropske konvencija uspostavili su prvi naddržavni sud sa nadležnošću da sudi državama za povrede ljudskih prava i sloboda.
I mada sve to ličillo na utopiju, ove ideje su zaživele, nekada sa više a nekad sa manje uspeha. Tako je stvoren mehanizam delotvorniji od ostalih, koji menja ustaljena mišljenja i praksu tradicionalne neefikasnosti međunarodnog prava, čija se nemoć neogleda toliko u neizbežnosti njegove posredne primene, angažovanjem državnog aparata, koliko u činjenici da su naddržavne instance i procesi predviđeni da stvaraju i štite međunarodno pravo još uvek slabrazvijeni.
Ne tako davno, Herbert Hart je pisao da međunarodnom pravu, u odnosu na nacionalno, nedostaju ne samo sekundarna pravila promene i presuđivanja, iz kojih proističu zakonodavstvoi sudstvo, već i unifikujuće pravilo prepoznavanja koje određuje izvore prava i opšte kriterijume identifikovanja njegovih normi.
Evropski sud koji je, na međunarodnom planu, doskora prednjačio po svojoj efikasnosti, opovrgava Hartovu tezu o nepostojanju aparata sekundarnih normi van okvira države i sve više podseća na kakav naddržavni ustavni sud.
Nekadašnji sudija Evropskog suda iz Srbije dr Dragoljub Popović, dao je nesumnjivo ogroman doprinos razvoju naučne misli u uvezi primene konvencije, ali i sudske prakse Evropskog suda u Strazburu.
Baš u Popovićevim naučnim radovima ističe se, da se funkcije Evropskog suda, ne svode samo na filtriranje pojedinačnih predstavki, posredovanje u postizanju prijateljskog poravnanja, prikupljanje dokaza i presuđivanje u slučaju kada je pojedinac tužio državu.
Jedna država može podnijeti predstavku protiv druge države
Naprotiv, Evropski sud ima značajna ovlašćenja kada su u pitanju i međudržavni sporovi i baš zbog toga je osnažena njegova nepisna uloga kao nadržavnog ustavnog suda.
Na osnovu člana 33 Evropske konvencije utemeljene su državne predstavke (tužbe) kada jedna Visoka strana ugovornica ukazuje Sudu na povredu odredaba Konvencije za koju smatra da se može pripisati nekoj drugoj Visokoj strani ugovornici.
Jedna država može podneti predstavku protiv druge države i kada nisu u pitanju državljani neke od država ugovornica Evropske konvencije, ili čak u slučaju povrede prava državljana države protiv koje je predstavka uperena. U tom smislu, međudržavna predstavka je actio popularis. To znači i da sve druge države članice Saveta Evrope, a ne samo Srbija, imaju pravo da pokrenu postupupak za ocenu nezakonitosti, neustavnosti i ptorivpravnosti crnogorskog Zakona o slobodi vjeroispovesti bez ograničenja i sumnji da se upliću unutrašnje stvari druge države!
Neki autori i poznavaoci „Evrospkog prava ljudskih prava“ navode, da se čak može reći da se u međudržavnim sporovima Visoke strane ugovornice stavljaju u poziciju javnog tužioca koji nastupa u opštem interesu, braneći pozitivne teokvine savremenog evropskog zakonodavstva i to pred Velikm većem od 17 Evrospkog suda.
Naime, nije potrebno da država koja pokreće postupak bude „žrtva” ponašanja druge države, niti je ona u obavezi da imenuje konkretna lica-žrtve navodnog kršenja konvencijskih prava. Dovoljno je da ukaže na zakonodavstvo ili administrativnu praksu druge Visoke strane ugovornice koji su u neskladu sa Evropskom konvencijom.
U slučaju Irska protiv Ujedinjenog Kraljevstva (predstavka br. 5310/71, presuda od 18. januara ). Sud je istakao da „povreda odredaba Konvencije” može da proistekne i iz činjenice da se zakonom uvode i dozvoljavaju mere koje su u nesaglasnosti sa zajemčenim pravima i slobodama.
Da bi Sud osudio jednu državu neophodno je da se osporenim zakonom nedvosmisleno narušava prava i slobode iz Evropske Konvencije. U slučaju Zakona o vjerskim slobodama ateško je i pobrojati sva kršenja ustavnih i načela koje štite Ustav Crne Gore i Evrospka koncvencija.
U formalnom smislu sporna je procedura. Zakon je usvojen a da je predhodno pohapšena sva opozicija u parlamentu. Zakon je usvojen običnom većinom glasova, a ne dvotrećinskom većinom u skladu propisom iz člana 91. stav 6, Ustava Crne Gore, koji propisuje da kada se odlučuje o imovini stranog lica nije dovolja obična već kvalifikovana većina.
Ovde je u pitanju imovina SPC, a ona je u Crnoj Gori strano pravno lice i za usvajanje o pljački-preknjižavanjem imovine SPC trebala je dvotrećinska većina glasova.
I da to sve ostavimo po strani, predmetni zakon je najočigledniji izvor nepravde, nepravičnosti, nezakonitosti, neustavnosti sastanovištva maaterijalnog prava. Sa njim se ruši pravni poredak Crne Gore, izaziva njaviši stepen pravne sigurnosti. Evrospki sud i njegovo Veliko veće od 17 sudija ne bi imali težak posao da identifikuju i osude brojsna kršenja prava i sloboda iz Evropske konvecije.
Ovim zakonom se krši pravo na imovinu garantovano je članom 1. Prvog Protokola uz Evropsku konvenciju o ljudskim pravima.
Pomenuti protokol predviđa :
„Svako fizičko i pravno lice ima pravo na neometano uživanje svoje imovine. Niko ne može biti lišen svoje imovine, osim u javnom interesu i pod uslovima predvđenim zakonom i opštim načelima međuunarodnog prava.“
Sudska praksa je proširila ovo pravno pravilo i pod pravom na mirno uživanje imovine stvoren je jedan koncept rukovođen idejom da namera Konvencije nije da garantuju iluzorna, teorijska prava, nego prava koja se efikasno sprovode i štite, Sud se zauzima za princip praktičnih i delotvornih prava. Evropski Sud je u svom tumčenju stvorio autonmni koncept imovine, nezavisan od formulacija koje su zastupljene u nacionalnim pravima.
Autonomni pojam imovine izgrađen u praksi Suda prevazilazi sadržinu koju pojam svojine ima u tradicionalnom značenju utemeljonom na rimskom pravu i domaćem pravu Crne Gore, jer donekle se približava širom anglosaksonskom konceptu, s obzirom da ne obuhvata samo pravo svojine, već čitav niz imovinskih prava. Sve to nikako ne ide u prilog crnogorski predlagačima Zakona o vjerskim slobodama. Jer kada se uporedi koncept imovine koji oni zastupaju u premetnom predlogu Zakona sa stavovima iz tako stvorenog modernog evropskog koncepta prava na mirno uživanje imovine, izgleda se crnogorski zakodavac grubo poigrava sa svim demokratskim i pravnim načelima.
Zna se da je Evropski sud je izgradio i bogatu praksu u vezi zabrane diskriminacije iz člana 14 Evrospke konvencije kada u pitanju status verskih zajednica i pojedinaca.
Za nas u regionu najpoznatiji je slučaj Saveza crkava Riječ života protiv Hrvatske, iz 2010. godine, gde Evropski sud presudio da je prekršen član 9 Konvencije koji garantuje slobodu mišljenja, savesti i vere i član 14 Konvencije.
Suština spora je bila u tvrdnji da je Vlada sa drugim verskim zajednicama zaključila sporazum ali, ne i sa Savezom crkava pod imenom Riječ života. Sličnost sa aktuelnom situacjom u Crnoj Gori i i izbegavanjem sporazuma o imovini jedino sa Mitropolijom je više nego uočljiva. Evropski sud presude donosi na osnovu svoje sudske prakse i presadana!
U oblasti duhovnih sloboda iprava proučavaju se mnoge presude u kojima su države potpisnice nezakonito ograniočavale slobodu ispovedanja vere. Odredbe o registraciji verskih zajednica iz crnogorskog zakona su, takodje, vrlo sporne i teško održive sa aspekta prakse evrospkog suda.
U tim presuda se podstiče pluralizam, tolerancija i otvorenot duha, kao oznake demokratskog društva, a ne zabrane i ograničenja u vezi imena verskih zajednica!
Ono što je izvesno niko i nikada još u modernoj Evropi, a ni u praksi Evropskog suda u Strazburu, nije imao slučaj da se preknjižavanjem upisa u Katastru stiče imovina, niti da se odlukom vladujće patrije i državnih organa stvara nova crkva, koja još u svom nazivu nekanonski i necivilzacijski zloupoterbljava pojam – pravoslavlja!
U svojoj naučnoj studiji „Evrospko pravo evroskog prava“ dr Dragoljub Popović, navodi da je pred Evropskim sudom više od 90 odsto pojedinačnih predstavki i da je tako glednao srazmerno mali međudržavnih tužbi. U međudržavnim sporovima najpoznatije su presude koje Veliko veće od 17 sudija Evropsko suda donelo u slučajevima: Irska protiv Ujedinjenog Kraljevstva 1978. i u slučaju Kipar protiv Turske iz 2001. godine.
Jedan od dobrih poznavalaca ove oblasti prava, tvdri da se državne tužbe pred Evropskim sudom u Strazburu relativno retko podnose zbog neznanja i neinformasonosti, ali i pogrešnih tvrdnji da se one mogu označiti kao mešanje u unutrašnje stvari druge države!
Sve članice Saveta Evrope ratifikovale su i uvrstile u svoje domaće zakonodavstvo Evropsku konvenciju i takvoj situaciji niko ne može da se poziva na mešanje u unutrašnju politiku i niti da po tom osnovu osporava nadležnost Evrospkog suda u Strazburu. To je apsolutno netačno jer država tužilac je u obavezi da nastupa u opštem interesu, braneći pozitivne teokvine savremenog evropskog zakonodavstva.
Naime, nije potrebno da država koja pokreće postupak bude „žrtva” ponašanja druge države, niti je ona u obavezi da imenuje konkretna lica-žrtve navodnog kršenja konvencijskih prava. Dovoljno je da ukaže na zakonodavstvo ili administrativnu praksu druge državu koji su u neskladu sa Evropskom konvencijom i to u ime zajedničkih vrednosti i zaštite prava i sloboda!
Draga braco i sestre , sva sredstva u borbi za odbranu od ovog zla moraju se upotrebiti. Otpor svake vrste, jer nema nazad. Ako se sad pustimo, gotovo je sa srpskim imenom u C.G. Nisam pravnica, ne mogu kompetentno o temi prava. Nije valjda da u opoziciji i Mitropoliji nemamo valjanog poznavaoca iz te oblasti? Ako pojedinac ima pravo i valjane izglede da tuzi drzavu Evropskom sudu za ljudska prava, mora postojati mogucnost da i mi kao zajednica to ucinimo. Daj neka se neko fokusira na taj front. Ako je vise od 100 hiljada potpisalo peticiju, sada nas je vise. Ne mogu se igrati drzave ako im mi to ne dozvolimo. I bog i pravda i pravo su na nasoj strani, ne dajmo se…
Ovaj čovjek zna.
Ovako se treba politički boriti. Ali, za to treba imati znanje.
Na žalost, opozicioni lideri u CG ne znaju (oni su političari opšte prakse), a neće da poslušaju znalce!
Da li samo država mora da pokrene postupak? Treba pokrenuti postupak od strane Srpske pravoslavne crkve. Ili neka više pravnih i fizičkih lica pokrene postupak. Ne čekajte, već krenite u pravnu bitku. I za svaki slučaj, sklonite na sigurno mesto sve svete relikvije. Čini mi se da su one podjednako bitne kvazivernicima kao što su i sami objekti. A možda i važnije od objekata. Jedan pametan čovek mi je davno rekao da je glavni razlog paljenja i uništavanja crkvi na Kosovu taj da se zatre trag srpstva. Napravite i paralele sa katoličkom crkvom. Sedište je u Rimu, u Vatikanu, a objekata i vernika širom sveta. I nigde se ne zove Francuska, Nemačka, itd katolička crkva. Zamislite Makrona kako formira Francusku katoličku crkvi i postavlja svog papu. Treba ovu situaciju ovako slikovno objasniti celom svetu i kakve posledice može da donese mešanje države u crkvene stvari.
Cak se gradanisti pretjerano ne bune ni na izglasane zakone hipersonicno brzo kao zakon o budetu i pomoci od 150.000.000,00 €/ili vide samo nule/ posrnuloj avio kompaniji!Gdje je Dritan/kojeg sam inace gotivio kao osobu naprednih misli/ da se izjasni o trenutnim desavanjima,vjerovatno mu Orav rekao da ne talasa!
Primjecujem da se gradanisti ne uzbuduju mnogo!Kao da nijesu svjesni da ovaj bunt podrzava znatno vise od polovine gradana i da je tesko ostvariti u ovoj drzavi i minimum ljutskih prava kao da mi nijesmo gradani!Cemu se mogu nadati kada se oni budu borili za svoje interese cak i one pravedne,u svakom slucaju neka ne racunaju na nas!Mozda im pomognu licjemjerni SDP koji koji mozda prede cenzus!Gdje je Becic,zasto slusamo samo izjave njegovog drugog esalona i gdje mu je Orav nigdje ga nema!?
@Srbin Skini ti paucinu s ociju.Pa sto niste podnosili tuzbe za nelegalno uclanjenje MN u Nato?Kradju referenduma,priznavanje Kosova!Nego sad kad je dogorelo ,Strazbur da ispravi.Zar stvarno mislite da ce Miljo ispostovati odluku suda?Onako kako je ispostovao preporuku iz Vatikana ,tako ce ispostovati i eventualnu preporuku suda.A vi skinite i povez s ociju kad je rijec o pomoci Srbije i njene podanicke vlasti kad je Milo u pitanju.Videh i Sloba je pao tuzbama vasih kolega.Zivi bili Srbine pa videli.
Tuzba ne iskljucuje pravo i mogucnost na proteste!! Ajde skini paucinu sa ociju i ti i ovaj Sekula iznad. Nek svako uradi sta moze i koliko moze, napadnut je citav srbski narod, crkva nasa i vjera nasa, ugasena je sloboda i osnovna ljudska prava…Srbija moze i MORA ostro reagovati!!
Jedan Miloje mu je odvalio shamarcinu da je Miljo odlepio od muke vise nego od svih.Ludi od pakosti.Neka se pojave samo jos deset ovakvih odvaznih ljudi i ne treba ni Strazbur da mrcvari godinama /ne sumnjam u iskrenost i strucnost advokatovu/ni moleban/postovanje/,ni iskrenost poslanika df/njihovu angazovanost pre svega patriotsku/=
Bez obzira na strucnost ovog covjeka,ovo bi bio samo jos jedan moleban i gasenje bunta.Kakav sud kavi bakraci.Kao da ste pali s kruske.
Samo da rok za zalbu ne protekne…
Zar neko ocekuje od Srbije da se ispravi i kaze dosta?
Valjda vi Crnogorski Srbi, a ne Srbija, treba da se uspravite iz puzećeg položaja i kažete dosta. Uzeli su vam državu, jezik i crkvu a da metka ne opaliste.
Grijesis! Nek svako uradi sta moze i koliko moze jer je napadnut sav srbski narod, crkva nasa, vjera nasa, ugrozena su osnovna ljudska prava i sloboda…a Srbija moze i MORA reagovati!!
Tačno ! I može i mora,ali ne želi,jer je i sama upetljana u ovu otimačinu ! Mislim naravno na državni vrh;narod je složan i za sada pruža moralnu podršku .
Poljicajac ucuti , znaci ne bleji !
Vidi Sekule kako je ratoboran!Pise cirilicom,naravno gramaticki nepismen,zna sta je oteto,zove na oruzje,on se zabrinuo!Koliko te UDBA placa da palis narod,jesi li se to ugledao na imenjaka Drljevica?
Primjetih da oponenti svega srpskog na portalu dobise instrukcije od udbe da komentare pisu na cirilici!Jadno izgledate!Smislite nesto orginalnije,imate vi Cirgica i slicnih umnijeh glava!A istorija vam je ostavila mnogo eminentnih pisaca i naucnika samo bi mene neznavenog valjalo podsjetiti na njihova imena!