Zašto Tužilaštvo ćuti o zločinima nad pripadnicima JNA iz Crne Gore
1 min readUdruženje boraca ratova od 1990. godine zatražilo je od Vrhovnog državnog tužilaštva da se konačno posveti slučajevi ratnih zločina hrvatskih oružanih formacija nad pripadnicima JNA iz Crne Gore.
„Povodom 24. godine od ratnog zločina nad 14 pripadnika JNA iz nikšićko-šavničke grupe, koji su počinili pripadnici Vojne policije Hrvatske u Vojno-istražnom centru “Lora”, Split i pripadnici hrvatskih oružanih formacija u Duvnu i Hercegovini u aprilu i maju 1992. godine, Udruženje boraca ratova od 1990. godine Crne Gore obratilo se glavnom specijalnom tužiocu Milivoju Katniću zahtjevom za pisanu informaciju o rezultatima saradnje Vrhovnog državnog tužilaštva Crne Gore (VDT) i Državnog odvjetništva Republike Hrvatske (DORH) na procesuiranju tog ratnog zločina, označenog kao Lora 3“, navodi se u saopštenju koje potpisuje Radan Nikolić.
Udruženje je Katnića detaljno upoznalo sa dešavanjima u slučaju “Lora 3”i uz zahtjev priložilo pisane informacije o okolnostima ubistava 24 vojnika JNA od strane hrvatskih paravojnih formacija u Čepikućama, Ivanjici, Osojniku i Grabu 1.10.1991. godine, kao i o okolnostima zarobljavanja i stradanja šestorice pripadnika JNA iz barske grupe na području Neuma u aprilu 1992. godine.
Udruženje podsjeća da su raniji vrhovni državni tužilac Crne Gore Vesna Medenica i glavni državni odvjetnik Hrvatske Mladen Bajić 28.07.2006. godine u Budvi potpisali Sporazum o saradni i gonjenju počinilaca krivičnih djela ratnih zločina, čije područje primjene je ograničeno isključivo na ratne zločine koji su počinjeni na području Hrvatske, odnosno prema državljanima Hrvatske, a čiji počinioci imaju prebivalište i/ili državljanstvo Crne Gore.
Tim jednostranim sporazumom, koji je produkt političkog dogovora Stjepana Mesića i Mila Đukanovića da se krivica za ratna dešavanja 90-ih prebaci na JNA i Srbiju, skoro dvije i po decenije, nečinjenjem VDT diskriminišu se crnogorske žrtve ratnih zločina hrvatskih oružanih snaga, poput pripadnika nikšićko-šavničke grupe.
Po skorašnjim izjavama vrhovnog državnog tužioca Crne Gore Ivice Stankovića i glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića, u Specijalnom državnom tužilaštvu je, u skladu sa Strategijom za istraživanje ratnih zločina, formirano sedam predmeta koji se odnose na krivična djela ratnog zločina za koja se sumnjiče crnogorski državljani, a koji se većinom odnose na “pregled starih predmeta” u slučajevima “Morinj”, “Kaluđerski laz”, “Bukovica”, “Deportacija”.
U vezi sa tim, pitamo tužioce Stankovića i Katnića šta je sa ratnim zločinom u slučaju “Lora 3” i tvrdnjom iz javnog saopštenja Županijskog državnog odvjetništva, Split od 17.12.2011. godine da je “zatraženo kriminalističko istraživanje zbog sumnji na smrtno stradavanje grupe zarobljenika pripadnika tzv. “nikšićko-šavničke grupe”, koji su dovedeni u vojni zatvor u “Lori”, gdje su bili zlostavljani”.
Držimo poraznom činjenicu da od mnogih ratnih zločina koje su 90-ih godina počinili pripadnici paravojnih oružanih formacija SR Hrvatske nad pripadnicima JNA i civilima iz Crne Gore, nije pokrenuta istraga ni u jednom slučaju, te da nema pokazatelja da nova strategija VDT u istraživanju ratnih zločina, koja uključuje saradnju sa državnim tužilaštvima Hrvatske i Bosne i Hercegovine, podrazumijeva i obezbjeđuje jednako činjenje i tretman za sve ratne zločine i sve žrtve ratnih zločina.
Od glavnog specijalnog tužioca Katnića, kaopravnika i vojnika koji je do kraja 1992 godine radio u Rapubličkom štabu teritorijalne odbrane SRCG Titograd i koji je do sredine marta 2005. godine bio sudija u Vojnom sudu u Podgorici, očekujemo konkretna činjenja u vidu iniciranja izmijene hrvatsko-crnogorskog Sporazum o gonjenju ratnih zločinaca, koji prepoznaje samo hrvatske žrtve i crnogorske ratne zločince, a ne i obratno; izuzeće zamjenice specijalnog tužioca Lidije Vukčević iz predmeta ratnog zločina nad pripadnicima JNA iz nikšićko-šavničke grupe zbog nečinjenja i kontaktiranje Županijskog državnog odvjetništva, Split radi precizne javne informaciju o rezultatima istrage u slučaju “Lora 3”, na kojoj insistiraju porodice ubijenih rezervista i Udruženje.
Poslije 24 godine od ratnog zločina nad pripadnicima nikšićko-šavničke grupe, neminovno se nameće pitanje kakvog smisla ima pravni princip da ratni zločini ne zastarijevaju ako lica odgovorna za ratne zločine, za života, odnosno poslije više decenija života, ne stigne pravda?
„Ima li VDT konačno snage da se otrgne političkoj kontroli od strane crnogorske Vlade i njenog poratnog ortakluka sa zvanničnom Hrvatskom u koji je uvukla VDT na štetu Crne Gore i njenihdržavljana – vojnika JNA, ostaje da se vidi. Ono što je izvjesno je da dok je MladenBajić u DORH, puna istina o ratnim zločinima u logoru Lora, uključujući i „Loru 3“, kojima je Bajić značajno doprinio kao zamjenik vojnog tužioca u splitskom Vojnom tužilaštvu od 1992. do 1996. godine, teško će izbiti na vidjelo“, navodi se u saopštenju.
Ovakva izdaja svojih vojnika koje je veleizdajnik Đukanović poslao u rat da se obračunaju sa ustašama, a potom stupio u službu ustašama nije zabilježena u istoriji ljudskog roda.
Aktivista za ljudska prava iz Splita Tonči Majić i nezavisni hrvatski novinar Domagoj Margetić tvrde da je Mladen Bajić kao tadašnji zamjenik vojnog tužioca u Splitu kroz prozor svoje kancelarije svakodnevno mogao čuti jezive krike koji su dopirali iz „Lore“ kao posledica neljudskog mučenja, prije svega crnogorskih rezervista! Ne znam o kome to više govori, o Bajiću ili o onima sa crnogorske strane koji to žele „gurnuti pod tepih“!