Завршена сједница о Космету у УН: Чуркин о „Великој Албанији“, САД желе рјеђе састанке
1 min read
Уједињене нације
У сједишту Уједињених нација завршена је сједница Савјета безбједности на којој се дискутовало о најновијем извјештају генералног секретара УН о Косову и Метохији, јавља Тањуг.
На сједници су о тренутном стању на Космету на основу последњег извјештаја говорили амбасадори 15 држава чланица Савјета безбједности УН-а.
Дачић: На Космету сада десет пута мање Срба, ко је етнички очишћен народ са КиМ?
Шеф српске дипломатије Ивица Дачић рекао је на седници СБ УН да представници Приштине износе грубе неистине и лажи пред тим телом. Он је истакао да је на делу националистичка политика чији је циљ уједињење у једну државу свих територија са већинским албанским становништвом, преноси Б92.
Дачић је истакао да се не може говорити о геноциду над народом ког сада има десет пута мање него припадника народа чији представници тврде да је над њима извршен геноцид, додајући да је само 4.000 Срба успјело да се врати у своје домове. Он је изнио податке да је у Приштини је 1981. године живјело више од 43.000 Срба, а двадесет година касније 430, у Урошевцу је прије 35 година било 18.000 Срба, сада их има 32, Призрену, гдје је и сам рођен и који је у 14. вијеку био главни град Србије, 1981. године је живио 11.651 Србин, а 2011. 237.
„Историја још не памти такав ‘геноцид’ после које припадника народа који је извршио геноцид има 10 пута мање, а оног који је наводно жртва геноцида знатно више“, рекао је Дачић и указао да су, од 427 насеља у којима су живјели, Срби протјерани из 311.
Министар спољних послова Србије је истакао да је Београд спреман на наставак дијалога са Приштином, али је истакао и да у тој намјери Београд често нема саговорника са истом визијом просперитетног и напредног региона.
Поновио је да је на основу Резолуције 1244 СБ УН, Косово и Метохија саставни дио Србије, уз оцјену да у извјештају о раду УНМИК није на прави начин представљен значај ЗСО. Такође, позвао је земље које нису признале самопроглашену независност Косова да остану доследне у томе, упркос притисцима.
Оцијенио је и да су недопустиви бројни случајеви скрнављења српских културних вјерских објеката, уз подсјећање да је постала редовна пракса заплена свих књига на српском језику.
Чуркин: Демаркација тзв. Косова са ЦГ истакла причу о „Великој Албанији“
Дијалог Београда и Приштине је „дубоко замрзнут“, док је истовремено питање демакације границе са Црном Гором изнијело на површину јаче позиве за уједњење свих албанских земаља и стварање „велике Албаније“, изјавио је данас руски амбасадор у Уједињеним нацијама Виталиј Чуркин на сједници посвећеној Косову и Метохији.
Према његовим ријечима, које преноси Тањуг, тзв. косовске власти (прим. ИН4С) су неспремне да примијене договор о Заједници српских општина и додао да се развлачи и почетак рада Специјалног суда за ратне злочине на Космету, „траже се изговори“, да би се „идентифковали и неутралисали сведоци“.
Чуркин је скренуо пажњу на то да је Космет сива зона у Европи, не само за организовани криминал већ и за исламисте, подсјећајући на то да се на Космету регрутују и одатле шаљу борци за ИСИЛ.
Подсјетио је да су око цркве Христа Спаса у Приштини, „која је могла бити симбол вјерске толеранције“, вршена ископавања да би се нашли наводни посмртни остаци убијених Албанаца, и да, као што се и очекивало, ништа није нађено, преноси Тањуг.
Чуркин је, такође, оцијенио неприхватљивим изјаве Приштине да је Мисија УН на Косову инструмент руског утицаја и додао да то сматра нападом на УНМИК и УН.
САД и Велика Британија: Ређе се састајати због КиМ, имамо важнијих питања
Дипломатски представници САД и Велике Британије затражили су данас да извјештаји о стању на Косову и Метохији треба да буду помјерени са свака три, на по шест мјесеци, јер би Савјет безбједности требало да се „бави важнијим питањима“.
Представница САД у Савјету безбједности УН Мишел Сизон рекла је да Вашингтон позива руководства Београда и Приштине да се посвете дијалогу без одлагања и примијене постигнуте споразуме.
Сизон је позвала земље које нису признале независност „Косова“ да то учине и заложила се за чланство Косова у УН, и сматра да би то било добро „за Косово, за међународну организацију“ и да је „неминовно“.
Британски представник у Савјету безбједности УН оцијенио је да се Косово и данас суочава са изазовима и да је дијалог Београда и Приштине у застоју, због чега је потребно у њега унијети нову енергију.
Оцјењујући да су, према досадашњим извјештајима, инциденти на Косову „ниског нивоа“, он је позвао на смањење броја сједница и броја извјештаја о Косову, да би Савјет безбједности могао да се бави, како је рекао, „важнијим питањима“.
Косовска амбасадорка у САД: Србија се мијеша у унутрашња питања „Косова“
Косовска амбасадорка у САД Вљора Читаку рекла је да постоји контрадикторност када је ријеч о примјени Бриселског споразума, тврдећи да Србија то питање користи као покриће како би се мијешала у унутрашња питања Косова и да би одржала паралелне институције, преноси Тањуг.
Кина: Подржавамо Србију
Кинески представник је рекао да Пекинг разумије легитимну бригу Србије за Косово и нагласио да резолуција 1244 СБ УН представља основу за решење.
Решење се мора наћи кроз дијалог и у оквиру релевантних резолуција УН, рекао је он и додао да Кина подржава Владу Србије у томе.
Јапански представник је изразио увјерење ће златна медаља Кељмендијеве у Рију послати „поруку наде за народ Косова“, али да последњи извјештај УНМИК оставља утисак да Косово „још није квалификовано за медаљу у изградњи институција“.
Француска: Напредак видљив, али недовољан
Представник Француске констатовао је напредак у дијалогу Беогада и Приштине, али да је он, нажалост, недовољан, јавља Тањуг.
Он је додао да његова земља очекује да ће бити примијењено оно што је договорено у том дијалогу.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

