Zbog Balijagića odloženo otvaranje azila u Bijelom Polju
Iako su stvorene zakonske i druge pretpostavke, otvaranje azila, odnosno privremenog skloništa za napuštene pse u bjelopoljskom selu Dobrinje, još se čeka zbog bezbjednosnih razloga, jer se na tom i širem području potražuje odbjegli Alija Balijagić.
Balijagić se sumnjiči da je 25. oktobra u bjelopoljskom zaseoku Sokoloac hicima iz lovačke puške, u njihovom domu, ubio brata i sestru – Jovana (60) i Milenku Madžgalj (69)…
Sklonište u Mjesnoj zajednici Kanje za smještaj i zaštitu napuštenih i izgubljenih pasa na teritoriji opštine Bijelo Polje Komunalnom preduzeću “Lim” besplatno je ustupila firma “Franca”, na dvije godine.
Kako je pojašnjeno iz Opštine, riječ je o zgradi bivše farme, a posao izgradnje skloništa povjeren je Komunalnom preduzeću, nakon čega se očekuje uklanjanje pasa lutalica sa gradskih, a potom i seoskih područja.
Tome se ranije protivio dio mještana koji su tvrdili da im sklonište smeta, dok su iz Komunalnog isticali da je daleko od kuća da bi bilo kome predstavljalo smetnju.
Iz Komunalnog preduzeća navode da će “ukoliko bude problema u sprovođenju odluke, pomoći i državni organi, jer je u pitanju javni interes”.
Formalne pretpostavke za osnivanje ispunjene su na posljednjoj sjednici lokalnog parlamenta, a toj odluci prethodilo je usvajanje programa za kontrolu populacije pasa za tu opštinu u naredne dvije godine.
Samo u posljednje tri godine opština Bijelo Polje i Komunalno “Lim” na ime odštete zbog ujeda pasa izdvojili su skoro 300.000 eura. Kako su građani više puta upozoravali, psi lutalice, kojih je posljednjih mjeseci sve više, nalaze se kako u gradu, prigradskih naseljima, tako i u šumama, predstavljajući opasnost za ljude, ali i životinje, a nerijetko uzrokuju i saobraćajne nesreće.
Sekretar za poljoprivredu Kemal Alić ocijenio je da psi na ulicama predstavljaju veliki problem jer izazivaju materijalnu i nematerijalnu štetu građanima koji traže nadoknadu, naglašavajuću da će usvajanjem i realizacijom ovakvog programa doprinijeti značajnom smanjenju broja napuštenih i pasa lutalica na teritoriji opštine Bijelo Polje, čime će se smanjiti i broj oštećenih građana od ujeda, a što će se direktno odraziti na smanjenje troškova po tom osnovu u budžetu Opštine i Komunalnog.
“Usvajanjem i realizacijom programa daje se doprinos da se na jedan progresivan, a iznad svega human način, promijeni naš odnos prema napuštenim životinjama, a samim tim i slika o nama samima pred javnošću, kao i pred našim prijateljima koji posjećuju naš grad”, kazao je Alić.
Značajni rezultati, kroz sprovođenje mjera identifikacije i registracije (čipovanje je obavezno za sve odrasle i novorođene pse, najkasnije 90 dana od rođenja, a identifikacija pasa vrši se jedinstvenom identifikasijskom oznakom (mikročipom) koju veterinar aplikuje ispod kože), kontrole razmnožavanja, izgradnje skloništa, edukacije o odgovornom vlasništvu i druge mjere, kako je navedeno u odluci, mogu biti vidljivi nakon dvije godine.
Predstavnik predlagača odluke o osnivanju skloništa, sekretar Sekretarijata za stambeno komunalne poslove i saobraćaj Duško Ružić je kazao da je sklonište za smještaj i obavljanje posla povjereno preduzeću Komunalno “Lim”, koje je zaduženo za preuzimanje i prevoz do skloništa i koje vodi brigu o njima u skloništu, dok će njegu i brigu to preduzeće ostvariti u saradnji sa veterinarskom ustanovom.
Saglasnost na tekst nacrta ispred Ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, dao je i Savjet za zaštitu životinja, koji je pozdravio volju i spremnost koju je Opština Bijelo Polje “nedvosmisleno pokazala zbog ozbiljnih koraka i pomaka u oblasti zaštite dobrobiti životinja i rješavanja populacije bezdomnih pasa”.
Kako je kazao Ružić, osnivanje, rad i funkcionisanje skloništa finansiraće Opština Bijelo Polje.
Vijesti