IN4S

IN4S portal

Zelenski: Može li Mađarska biti za Rusiju i protiv NATO?

1 min read

Foto: Printskrin UN

Predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski smatra da ponašanje Mađarske i njeni odnosi sa Rusijom ne odgovaraju njenom statusu članice NATO-a, prenela je „Evropska pravda“.

„Kako rešiti spor sa Budimpeštom? Čini mi se da postoji zbunjenost političkih elita u Mađarskoj. Veoma je čudna situacija, može li jedna NATO zemlja biti za Rusiju i protiv NATO“, rekao je Zelenski pred finskim, švedskim, danskim i norveškim novinarima.

Prema njegovim rečima, članica NATO ne može podržavati zemlju koju Alijansa naziva neprijateljem.

„Smatram da je to neprimereno ponašanje. Govorim svoje subjektivno mišljenje. Biti saveznik nije samo reč, to je značenje. To je zajednica država sa istim pogledom na bezbednost, na vrednosti. Oni drugačije tretiraju određene momente, međutim, postoji sporazum o savezu, kojim jedni druge štite uz odgovarajuće vrednosti“, rekao je Zelenski.

On je dodao da, ukoliko sve članice NATO nazivaju Rusiju neprijateljem, onda jedna zemlja ne može da kaže „ne, Rusija je naš saveznik“.

„To ne može biti tako, dakle, vi više onda niste saveznik alijanse. I zato, ako ste članica saveza, ali de fakto radite protiv, ne bi trebalo da savetujete Ukrajini da uđe u NATO ili ne i ne treba da joj stvarate prepreke“, dodao je.

Premijer Mađarske Viktor Orban usprotivio se izjavi generalnog sekretara NATO-a Jensa Stoltenberga tokom posete Kijevu da Ukrajina jednog dana treba da postane članica Alijanse, prenosi RT.

Podjelite tekst putem:

1 thoughts on “Zelenski: Može li Mađarska biti za Rusiju i protiv NATO?

  1. Šroblem je u tome što NATO nije definisan kao savez protiv Rusije. NATO je definisan kao odbrambeni savez i svaka zemlja članica ima pravo veta na prijem novih članica. Mađarska nije ušla u NATO da bi napala Rusiju, nego da ako je Ukrajma, Rusija ili bilo ko napadne to bide legitiman casus belli za sve članice NATO koje se onda sastaju i odlučuju da li će svi kolektivno da uđu u rat na strani Mađarske jer je napadnuta. To je član 5. Nuje automatski. Kad je Turska koja tad nije bila član NATO napala Kipar koji je tad bio član NATO, NATO je odlučio da ne stane u zaštitu svoje članice. Stoga Mađarska itekako ima pravo da ima ovakav stav.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net