ИН4С

ИН4С портал

Жељезарци и Металци најављују радикализацију протеста; Подржани од стране посланика Вучинића

1 min read

Фото: ДАН

Пензионери, бивши радници Жељезаре у Никшићу, су запријетили да ће и предузети радикалне мјере, ако их не укључе у нови Закон о обештећењу бивших радника рударско-металуршког сектора.

Они су то поручили са окупљања испред Скупштине Црне Горе истичући да и њих сљедују отпремнине, а да седам година траже да им буде исплаћена и више пута им је било то обећано.

Представник радника Жељко Перовић је истакао да су се окупили да надлежним институцијама укажу на неправду- дискриминацију коју трпе, јер се неко дрзнуо да ин не укључи у нови Закон о обештећењу бивших радника рударско – металуршког сектора.

„Не можемо да схватим о да имамо проблем као радници који су радили од 35 до 40 година на пословима са бенефицираним стажом – појединим још нијесу уплаћени доприноси, па имају привремена рјешења о пензинисању, а који смо и жртве транзиције и низа неуспјешних приватизација. Отишли смо у пензију без отпремнина од бивше фирме Жељезаре и од државе која је била влсник у дугом периоду о чему свједоче и наша рјешења о пензионисању„, казао је Перовић.

Са њима су протестовали и радници „Металца“ из Никшића, који такође нису обухваћени Законом о обештећењу бивших радника рударско – металуршког сектора

Бивши радници никшићке Жељезаре, према којима још увијек нијесу измирене све обавезе, годинама траже своја права.

Ријеч је о радницима који због неповезаног радног стажа имају привремене пензије, појединима није уплаћен бенефицирани стаж, док њих 40-ак није добило обећане отпремнине.

“Нас четрдесетак који смо у марту 2015. године отишли у пензију нијесмо од државе, као бројне наше колеге, добили отпремнине иако су нам то многи обећавали, посебно тадашњи министар Предраг Бошковић. Нови власници, турски Тошчелик, исплатио нам је 5.000, али држава још увијек није обећаних десет хиљада”, казао је Перовић.

Према његовим ријечима, рјешање о пензијама су привремена јер им још нијесу уплаћени доприноси за период од 15. децембра 2011. до 15. маја 2012. године, када је Жељезара била у стечају, због чега им је и пензија мања.

Посланик Маским Вучинић подржао је раднике, истичући да је Закон према њима дискриминаторски и да се тај надлежни треба да ријеше.

Он је позвао раднике да упуте заједнички допис према институцијама, а да је он спреман да са њима се укључи у разговоре о рјешавању тога проблема.

„Уколико се не уваже наши оправдани захтјеви, будите сигурни да нећемо сједјети скрштених руку већ да ћемо у својим подмаклим годинама знати да се изборимо за своје. Иначе нас велики број је лошег здравља и материјалног стања, доведени смо до пизиције да морамо пружити отпор свим могућим средствима. па и најрадикалнијим“, навео је Перовић.

Извор: Вијести

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy