Жељко Лучић гостоваће у Новом Саду и Београду
1 min readОперски драгуљ који већ две сезоне одушевљава оперску публику, Вердијев „Риголето” Српског народног позоришта, биће изведен 7. септембра у Новом Саду и 10. септембра у Београду на води, а у насловној улози наћи ће се баритон светске славе Жељко Лучић, саопштено је из СНП-а.
Жељко Лучић је своју каријеру управо почео у најстаријем српском театру. „Узбуђен сам, шта да вам кажем, узбуђен што сам опет ту где је све почело”, рекао је Жељко Лучић.
Овај славни оперски певач, један од најцењенијих баритона кога називају „вердијанским”, јер су га улоге у Вердијевим операма прославиле, већ три деценије је у послу.
Певао је на многим сценама у свету, међу њима и велике улоге у четири најпрестижније оперске куће – њујоршком Метрополитену, Миланској скали, Бечкој опери и Краљевској опери у Лондону. Међутим, његови наступи у Србији су изузетно ретки.
„Жељко Лучић је своје прве оперске кораке направио управо у Новом Саду, у Српском народном позоришту пре више од 20 година. Баритон светског реномеа сада се враћа у Српску Атину и велика нам је част што ћемо угостити једног од најбољих баритона на свету”, каже управник Српског народног позоришта Александар Станков.
Редитељ Александар Николић истиче да је Риголето бесмртан и да сјајно комуницира са публиком. „Стално ми се догађа да када кренем да препричавам заплет људима који никада нису гледали оперу или уопште не желе да гледају оперу – увек застану, почну да слушају, питају шта се до краја догодило. Да ли је отац злочинац успео да спасе своју невину кћерку, да ли је кћерка платила двоструко за злочине свог оца? Да ли је покварени војвода, плејбој и заводник, успео да заведе и Ђилду, или је њена доброта завела њега? Шта је труло у држави Мантови и зашто је труло, да ли је на сваком ћошку издаја, шпијунирање, насиље? Да ли правда у Мантови важи само за богате и моћне, а за остале не. ’Риголето’ је Вердијева и Игоова прича о породичној љубави, о жртвовању, о страстима, издаји, али и озбиљна политичка прича и социјална студија. А у сваком озбиљном класику публика препознаје себе и то воли”, рекао је Николић.
У времену маниризма, око 1550. године, и простору Мантове, јасно је одсликана декаденција војводске палате, чији су дворјани предвођени војводом од Мантове, у непрестаној потрази за моћи, новцем и лепотом.
Војвода је ласцивна, површна личност, коју је сјајно окарактерисала банална арија „жена је варљива”, а своју моћ и умеће удварања употребљава да би завео девојке. Ипак јунак ове дирљиве приче је Риголето дворска луда, грбавац, али и брижан отац чија је кћерка, лепа Ђилда, жртва фаталне трагедије.
Прочитајте ЈОШ:
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: