ИН4С

ИН4С портал

Земље које су стале уз Србију и међународно право суочиће се са одмаздом моћника

Поједине земље које су се 23. маја у Њујорку показале као прави пријатељи Србије, али и као државе које поштују међународно право и правду, суочиће се са одмаздом моћних сила, прије свега, Немачке.

Да предсједнику Србије Александру Вучићу неће бити опроштено што није пристао да погне главу, већ се храбро борио и изборио у Генералној скупштини Уједињених нација, већ смо писали. Међутим, на мети освете наћи ће се и још неке државе. Наравно, Русији, Кини или Бјелорусији тешко ће моћи да се освете по овом питању, с обзиром на то да против њих ионако воде специјални рат на многим пољима, али друге земље са списка оних који су били против (а наћи ће се ту и понеко од уздржаних) мораће добро да припазе и обрате пажњу на оно што им се спрема. То се, свакако, односи и на њихове лидере, који ће бити персоналне мете.

Изненађење

Како за Републику каже један искусни дипломата, иначе одличан познавалац прилика у свијету, своје разочарање исходом гласања о резолуцији о Сребреници западне силе ће по природи ствари морати на неком да искале. А није тешко погодити ко је тај неко…

– Искрено, и ја сам се изненадио исходом гласања. Нисам очекивао да ће толико земаља смоћи снаге да се супротстави. И не мислим ту само на оне који су били против. Многи су ме, такође, изненадили, а могу да кажем и одушевили својом уздржаношћу или изласком из сале. То је био страшан шамар за Њемачку и неке друге и немам ни трунку сумње да ће покушати да се освете на сваки могући начин – објашњава саговорник.

Подсјетимо, уз Србију, још 18 држава изјаснило се против срамне резолуције о Сребреници. Неки од којих смо очекивали ово исто, остали су уздржани, међутим, неки, попут Мађарске, једине државе ЕУ која је била против, били су на нашој страни и на страни правде и истине. Управо је мађарски премијер Виктор Орбан један од оних који ће се наћи на удару, баш као што је и пред гласање, како је сам рекао предсједнику Вучићу, био суочен са страшним притисцима.

Ево како је Вучић описао њихов телефонски разговор пред гласање у УН:

Звао сам Виктора Орбана да га замолим за нешто друго, јер ми немамо амбасаду у једној земљи, па да добијем од њега неке контакте и да га питам за једну европску земљу. Виктор је диван и као брат ми је и имам у њега највеће повјерење. И када га не буде, сигуран сам да ће бити много споменика премијеру Орбану у нашој земљи, јер је он најзаслужнији за најбоље могуће односе. Виктор ми је рекао тада преко телефона: „Александре, боље да ти не говорим, јасно ти је колико је тешко, ја не могу да будем сам у Европи јер су све притисли.“ Ја сам рекао, није проблем, остаћу ја сам. Како је то чуо, завршили смо разговор и Виктор и Петер Сијарто су позвали после 15 минута и рекли: „Идемо заједно и бићемо са својом српском браћом.“

У бројкама, 84 државе биле су за, 19 против, 68 уздржано, док су 22 земље напустиле салу и тако поручиле да се не слажу са измишљотином о наводном геноциду у Сребреници. Дакле, 43,5% држава УН је гласало за. Може и овако: двије трећине свјетске популације није стало уз ову резолуцију.

ГЛАСАЛИ ПРОТИВ

– Русија
– Кина
– Мађарска
– Антигва и Барбуда
– Белорусија
– Коморска Острва
– Куба
– Доминикана,
– Сирија
– Сјеверна Кореја
– Демократска Република Конго
– Еритреја
– Есватини
– Гренада
– Мали
– Никарагва
– Сао Томе и Принсипе
– Науру

БИЛИ УЗДРЖАНИ
– Алжир
– Ангола
– Аргентина
– Јерменија
– Бахами
– Бахреин
– Барбадос
– Бенин
– Бутан
– Боцвана
– Бразил
– Бурунди
– Камбоџа
– Камерун
– Конго
– Обала Слоноваче
– Кипар
– Доминиканска Република
– Екваторијална Гвинеја
– Етиопија
– Габон
– Грузија
– Гана
– Грчка
– Гватемала
– Гвинеја
– Хаити
– Хондурас
– Индија
– Јамајка
– Казахстан
– Кенија
– Кирибати
– Лаос
– Либан
– Лесото
– Мадагаскар
– Малдиви
– Мексико
– Монголија
– Мозамбик
– Намибија
– Непал
– Нигерија
– Оман
– Панама
– Папуа Нова Гвинеја
– Парагвај
– Перу
– Филипини
– Сент Китс и Невис
– Света Луција
– Свети Винсент и Гренадин
– Сејшели
– Словачка
– Соломонова Острва
– Јужни Судан
– Шри Ланка
– Судан
– Суринам
– Таџикистан
– Тајланд
– Того
– Тринидад и Тобаго
– Тувалу
– Уганд
– Уједињени Арапски Емирати
– Вијетнам

 

Баш поносан

Предсједник Вучић изјавио је да је на сједници Генералне скупштине УН, иако је усвојена резолуција, показано како се бори за Србију. Он је захвалио свима који су учествовали у одбрани Србије:

– Хвала им на огромној борби. Као што видите, ово је било, прије свега, велико изненађење, готово запрепашћење за многе у сали у УН.

Нагласио је да је поносан на Србију.

– Јер оволико гласова када Американци, Руси, било ко да предлаже не могу да добију, колико је Србија добила по немогућој теми за нас. И ако погледате тај распоред, у броју становника, више од две трећине становника земаљске кугле је било на нашој страни, оних који су били против и оних који су били уздржани – поручио је Вучић, уз захвалност свим државама које су стале уз Србију у борби за одбрану међународног права.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

34 thoughts on “Земље које су стале уз Србију и међународно право суочиће се са одмаздом моћника

  1. Монтенегрини и Црногорци да захвале Спајићу и Мандићу што ће избећи освету великих, урадили су како им је речено заштитили народ.

    15
    114
  2. Srbija ne zasluzuje epitet genocidnog naroda. I jasno je da one zemlje koje us glasale protiv Rezolucije da ce imati problema sa velikim silama

    179
    15
  3. Nasa Srbija nije genocidna. I posebno nam je drago za one zemlje koje su stale uz nas, pokazale su da postuju medjunarodno pravo

    156
    10
  4. Cвоје разочарање исходом гласања о резолуцији о Сребреници западне силе ће по природи ствари морати на неком да искале. А није тешко погодити ко је тај неко…

    155
    9
  5. Земље које су стале уз Србију и међународно право суочиће се са терором моћника.

    153
    8
  6. Велика је забринутост да ће земље које су подржале Србију на сједници Генералне скупштине УН сада трпети притиске и освету од стране моћних сила, посебно Немачке. Овај сценарио је изузетно забрињавајућ јер би могао негативно утицати на њихове лидере и међународне односе. Потребно је да будемо свесни ове могућности и пружимо подршку нашим савезницима.

    153
    9
  7. „Iran jasno odbacuje katastrofalne zločine, prije svega užasne događaje iz Srebrenice. Naš glas za rezoluciju iskazuje našu podršku i simpatije žrtvama genocida u Srebrenici“, rekao je predstavnik Irana. On je takođe „odao poštu iranskim mučenicima koji su poginuli tokom pružanja pomoći narodu BiH tokom tih nesrećnih događaja“.

    Uvijek uz napaceni narod Bosne tada kao i sada. Pri tome oni koji su bili za poput egipta,Irana,Indonezije, Saudija,jemen,Irak,juzna Afrika, Uruguay, Pakistan, Bangladesh nisu protiv Srbije nego za zrtve da se obiljezi jedan dan u 365 medjunarodno kao dan sjecanja na Genocidu u Srebrenici,

    169
    11
  8. Meni nije jasno zašto svi šute o sprdnjoviziji zvanoj Srebrenica gdje je u Potočarima sahranjeno samo3000 od broja 8700 koliko balije lažu da je bilo i dovlaće sa svih strana i žive i mrtve da tu sahranjuju .Samo iz Švedske tu ima sahranjeno 500 živi ljudi.

    178
    10
  9. Nekad iako si slabiji moraš se suprostaviti više će te ceniti. Svaka čast svim državama koje nisu podržale ovu sramnu rezoluciju, drugi moraju znati da će njihova sramota trajati doveka

    180
    10

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy