ИН4С

ИН4С портал

Звездина европска деценија: 88 утакмица, све почело дрхтањем против Нафтана, а завршило се рекордним коефицијентом

1 min read

Елиминацијом од Ренџерса у осмина финала Лиге Европе, Црвена звезда завршила је овосезонско учешће у европским такмичењима. Био је то други узастопни пролећни наступ црвено-белих у Лиги Европе, а укупно трећи од 2018. године. Исто тако, први пут након тридесет година, Звезда је одиграла неки европски меч у мартовском термину.

Дакле, пуне три деценије чекали су звездаши да њихов клуб и у марту и даље буде у игри у неком европском такмичењу, а последњи пут то се десило у експерименталном издању Лиге шампиона, у сезони 1991/92. Након те такмичарске године, у којој је Звезди мало недостајало да, као актуелни шампион, дође до још једног финала, уследиле су године таворења.

Било је појединачних бљесака, неких добрих утакмица, али већих успеха у Европи не. Осврнемо ли се само на претходну деценију, можемо пратити развојни пут црвено-белих у европским такмичењима, прожет бројним трауматичним искуствима, а затим и напретком, чији је врхунац управо актуелна сезона, у којој је Звезда у Европи преживела до друге половине марта и дошла до 1/8 финала Лиге Европе.

Укупно – Звезда је у претходних десет година одиграла 88 европских утакмица. Победила је 33 пута, 32 утакмице завршене су нерешеним резултатом, а црвено-бели су поражени у 23 наврата. Постигли су 113, а примили 110 голова. Два пута су играли у групној фази Лиге шампиона (освојена 4 бода у првом, односно 3 у другом наступу) и три пута у групној фази Лиге Европе (9 бодова 2017, те по 11 бодова 2020. и 2021. године). Три пута изборени су и наступи у пролећним рундама – 2018. против ЦСКА (0:1 у укупном скору), 2021. против Милана (3:3) и 2022. против Ренџерса (2:4).

САМО ЈЕДНА ИСТОРИЈСКА БРУКА

Исто тако, у мрачном периоду пре 2017. године, Звезда је три пута елиминисана још у августу, једном чак и у јулу, док 2014. није ни учествовала у европским такмичењима, услед добро познатих околности.

Играла је Звезда против клубова из чак 29 земаља (практично, против представника три различите државе у просеку у сваком циклусу). Највише утакмица, занимљиво, одиграно је против клубова из Казахстана, Немачке, Енглеске и Италије (по шест), док је против Јермена, Албанаца и гибралтарске Европе игран само по један меч, због познатих промена пропозиција, услед пандемије током 2020. године. Против клубова из осам земаља црвено-бели нису остварили ниједну победу – Аустријанаца, Швајцараца, Кипрана (ипак, у три двомеча против њих, после „дуплих“ ремија, Београђани су прошли даље), Италијана, Француза, Данаца, Молдаваца, Украјинаца. Против екипа из чак 17 држава Звезда је непоражена у претходној деценији.

Одигран је у овом периоду против ЦСКА и први европски пролећни меч на Маракани након 1991. и антологијског дуела против Бајерна. Прву пролећну победу у Европи на свом стадиону након Динама из Дрездена (опет 1991) остварила је Звезда против Ренџерса ове сезоне. Оно што се чека јесте и пролазак даље у једном европском пролећном двомечу, пошто црвено-бели против ЦСКА, Милана и Ренџерса у томе нису успели, мада су веома скупо продали своју кожу.

Било је тешких пораза (посебно у другој сезони у Лиги шампиона), али и великих резултата (победе против Ливерпула, Олимпијакоса, Келна, па и Браге и Ренџерса, ремији против Арсенала, Милана, Наполија, елиминација Салцбурга…).

Треба истаћи да је протеклих година, посебно код Владана Милојевића и Дејана Станковића, поново „прорадио“ фактор Маракане, па је Звезда под вођством њих двојице на 34 утакмице на свом терену забележила 18 победа, 11 ремија и само 5 пораза (од чега је у два наврата имала играча мање).

Подсетимо како је све изгледало од 2012. године.

2012/13.

У овој сезони, црвено-беле су са клупе у европским утакмицама предводила два тренера – Роберт Просинечки (на четири утакмице) и Александар Јанковић (на две). Звезда је играла у квалификацијама за Лигу Европе, где је и завршила такмичење. Место и време и данас добро памте сви звездаши – Бордо, 30. август 2012.

Скор: 1-4-1, 9:9

Лига Европе: Нафтан (3:3, 4:3), Омонија (0:0, 0:0, 6:5*), Бордо (0:0, 2:3)

2013/14.

Под вођством Славише Стојановића, у сезони у којој ће коначно освојити домаћу титулу, Звезда је одиграла само четири европске утакмице, поново у квалификацијама за Лигу Европе. Тамо је успешнији био скромни Черноморец, а реванш је остао упамћен и по звиждуцима Ненаду Милијашу. Елиминисана је Звезда веома рано, већ 8. августа 2013.

Скор: 1-2-1, 3:2

Лига Европе: ИБВ (0:0, 2:0), Черноморец (0:0, 1:3)

2014/15.

Након шампионске сезоне, навијачи су ишчекивали да Звезду гледају у квалификацијама за Лигу шампиона. Уместо тога, турбуленције у клубу и – изостанак из европских такмичења, који је проузроковао егзодус из клуба. За тренером Стојановићем отишли су практично сви носиоци из претходне сезоне, сем Павићевића, Мијаиловића и Печника, а у новој сезони, у којој је Партизан поново освојио титулу, нови тренер, Ненад Лалатовић, шансу је дао неколицини младих фудбалера, од којих су неки касније остварили запажене каријере.

2015/16.

После године паузе, мислило се да се такав преседан у Звездиној историји више неће поновити. Ипак, десило се још нешто што је уписано у историју црвено-белих – елиминација на првој препреци, још на самом почетку јула. Тог 9. јула игран је реванш двомеча против Каирата, у квалификацијама за Лигу Европе, и забележен и други пораз. Звезда је тако одиграла најкраћу европску епизоду у историји, која је трајала – 7 дана.

Скор: 0-2-2, 1:4

Лига Европе: Каират (0:2, 1:2)

2016/17.

И поред ужасног почетка претходне сезоне, Звезда је под командом Миодрага Божовића успела да се стабилизује и, уз неколико капиталних појачања, прилично доминантно освоји домаћу титулу, што је значило и пласман у квалификације за Лигу шампиона. Први после 9 година и двомеча против Ренџерса. Ипак, ни та одисеја није дуго потрајала. Бројна инострана појачања (Моуче, Руиз, Фибел) нису донела квалитет, па је малтешка Валета једва елиминисана. Уследио је након тога добро познати двомеч против Лудогореца и помрачење у продужецима на Маракани, током којих је Кафу играо као реинкарнација Роналдиња, а затим и двомеч против Сасуола, који је почистио Звезду и умало јој нанео један од најтежих пораза у историји клуба. И ова сезона завршена је у августу – 25. тог месеца. Овога пута поновљен је резултат из 2012. године – плеф-оф за Лигу Европе.

Скор: 2-2-2, 9:12

Лига шампиона: Валета (2:1, 2:1), Лудогорец (2:2, 2:4),

Лига Европе: Сасуоло (0:3, 1:1)

2017/18.

Након година траума и лутања – у Звезду је стигао Владан Милојевић. Уместо непроверених странаца, стратегија је била довођење домаћих фудбалера, док су од легионара улогу одиграли и Доналд, Ле Талек, Фримпонг, Канга и Боаћи. Резултат – пролазак кроз четири кола квалификација до групне фазе Лиге Европе, чудесно вече против Краснодара на Маракани, па онда и пролазак групе (уз само два примљена гола) и пролећни двомеч против ЦСКА. Европска сезона за памћење и усхићење звездаша, завршена 21. фебруара.

Скор: 7-6-3, 19:11

Лига Европе: Флоријана (3:0, 3:3), Иртиш (1:1, 2:0), Спарта (2:0, 1:0), Краснодар (2:3, 2:1), БАТЕ (0:0, 1:1), Келн (1:0, 1:0), Арсенал (0:0, 0:1), ЦСКА (0:0, 0:1)

2018/19.

Под вођством Владана Милојевића Звезда је већ наредне сезоне направила нови искорак. Поново су црвено-бели прошли четири рунде квалификација, овога пута за Лигу шампиона, остваривши притом вишедеценијски сан свих звездаша – пласман у елитно фудбалско такмичење, које је оверено чудесном салцбуршком ноћи, са печатом Бена, Дегенека, Крстичића и дојучерашњег аутсајдера Павкова. Управо ће горостасни нападач, као и Звезда уопште, одушевити фудбалски свет победом против будућег шампиона Европе, Ливерпула, за, и поред два тешка пораза, сасвим задовољавајућу сезону учења и стицања искуства црвено-белих у Лиги шампиона, против клубова из лига „петице“. Ова одисеја завршена је 11. децембра.

Скор: 5-5-4, 17:21

Лига шампиона: Спартакс (2:0, 0:0), Судува (2:0, 3:0), Спартак Трнава (1:1, 2:1), Салцбург (0:0, 2:2), Наполи (0:0, 1:3), Ливерпул (2:0, 0:4), ПСЖ (1:6, 1:4)

2019/20.

Након првог пласмана у Лигу шампиона доста се причало о „срећи“ која је пратила екипу, чиме је на неки начин и умањиван успех који је постигла, али је тешко могуће у таквој конкуренцији два пута случајно урадити нешто као што је пласман међу најбоље клубове Европе. Звезда је и у лето 2019. кренула од првог кола квалификација и поново успела да дође до групне фазе. Све је некако деловало несигурније него у претходне две сезоне, поново је било продужетака и пенала, а памтиће се свакако реванш против Копенхагена, партије Борјана и Панкова, али и двомеч против Јанг Бојса. И у групи је кренуло идилично, победом, да би потом Бајерн и Тотенхем показали Звезди разлику у квалитету. На крају, несрећни потези Томанеа и Жандера у Пиреју, као персонификација слабо одрађеног летњег прелазног рока, означили су крај европског пута, али и растанак са Владаном Милојевићем. И ова европска сезона завршена је кад и претходна – 11. децембра.

Скор: 3-5-6, 13:28

Лига шампиона: Судува (2:1, 0:0), Хелсинки (2:0, 1:2), Копенхаген (1:1, 1:1 – 7-6*), Јанг Бојс (2:2, 1:1), Бајерн (0:3, 0:6), Тотенхем (0:5, 0:4), Олимпијакос (3:1, 0:1)

2020/21.

Дејан Станковић је добио шест месеци за адаптацију, а потом морао да ускочи у одело краља европских квалификација, Владана Милојевића, уз велика очекивања навијача, који су рачунали на наставак континуитета. Почело је силовито, настављено мучењем, а онда је уследио шокантан пораз на Кипру и прва елиминиција Звезде у квалификацијама, након 13 прескочених препрека у низу. Ипак, некако су црвено-бели стигли до групне фазе, где су показали потпуно другачије лице, зрелост и изузетну сигурност и са другог места и 11 освојених бодова отишли даље. Круна сезона био је долазак старог ривала и великана у Београд. Милан је прошао, али Звезда није поражена у двомечу. Црвено-бели су у Европи трајали све до 25. фебруара.

Скор: 6-5-1, 21:9

Лига шампиона: Европа (5:0), Тирана (1:0), Омонија (1:1 – 2:4*)

Лига Европе: Арарат (2:1), Хофенхајм (0:2, 0:0), Гент (2:1, 2:0), Либерец (5:1, 0:0), Милан (2:2, 1:1)

2021/22.

Актуелна сезона до даљњег ће бити уписана као најуспешнија Звездина у европским такмичењима у претходних 30 година. Као и претходне, црвено-бели су имали проблема у летњим сусретима. Каират је елиминисан, али уз пораз у Казахстану, да би се потом Звезди десио Шериф, који ће постати хит европског фудбала у наредним месецима. Након те елиминације, нико вероватно није ни помишљао да ће Звезда такмичење у Европи завршити висе од пола године касније. Елиминисан је Клуж, а онда су у више него узбудљивој групи сервиране освете Лудогорецу и Браги и захваљујући тим бодовима отишло се са првог места, директно, у 1/8 финала. Тамо је у вероватно најлуђем двомечу у историји клуба Звезда елиминисана укупним резултатом 4:2, али је и забележила прву пролећну победу у Европи након три деценије. Тада је екипа из Београда савладала грчки ПАО 18, а сада Ренџерс 17. марта.

Скор: 7-3-4, 21:13

Лига шампиона: Каират (1:2, 5:0), Шериф (1:1, 0:1)

Лига Европе: Клуж (4:0, 2:1), Брага (2:1, 1:1), Лудогорец (1:0, 1:0), Мидтјиланд (1:1, 0:1), Ренџерс (0:3; 2:1)

“Погурана” на жребовима и квалификацијама, сопственим резултатима и заслугама из прошлости, Звезда ће са великим амбицијама ући и у наредну европску сезону. Ипак, оно што ће се рачунати и што ће навијачи посматрати као узорак је само последњи резултат – тражиће се материјализација стечених искустава и корак више у односу на овај март и 1/8 финала Лиге Европе.

Станковић донео невероватних 25 коефицијентинх бодоваСтанковић донео невероватних 25 коефицијентинх бодова

До оне наредне сезоне, која шампиону Србије гарантује директно место у Лиги шампиона…

Пише: Александар Ковачевић

Извор: www.mozzartsport.com

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *