ИН4С

ИН4С портал

Маркуш: Споменик добровољцима из ратова 1912-1918.

1 min read

Пише: Јован Маркуш

У комплексу Цетињског манастира налази се споменик ратним војним добровољцима који су из Сједињених Америчких Држава кренули на црногорско ратиште у ослободилачким ратовима 1912-1918. г. од којих су многи изгубили своје животе желећи да се боре на страни Црне Горе.

Благословом митрополита Гаврила Дожића национално Друштво српска омладина из мјеста Тонавах у савезној држави Невада у Сједињеним Америчким Државама подигло је 1921.г. споменик својим члановима ратним војним добровољцима.

Овај споменик је скромне форме у облику обелиска и на њему се налази сљедећи натпис:

+
Друштво српска омладина из Стонопах Неваде Америка

Балканског и Свјетског рата отпремила је из своје средине 122 добровољца који су као челик Срби похитали на браник своје отаџбине од којих су положили своје младе и борбене животе за ослобођење и уједињење нашег троименог народа. Друштво српска омладина клањајући се пред сјенкама својих јунака подиже им овај споменик за знак њиховог јунаштва итд.

Имена добровољаца, разна мјеста Црне Горе

Дамјан Копривица Бањани, Ђоко Бошковић Орахово, Ђорђе Бојовић Никшић Жупа, Ђуро Биговић Рудине, Милан Лаушевић Језера, Васил Јакић Шавник, Јован Раичевић Никшић, Милован Ковачевић Грахово, Мило Думовић Релеза, Васо Пејовић Црна Гора, Аким Стијачић Ластва Клобух – Херцеговина, Јово Марић Требиње -Чичево, Томо Милинић Билећа, Крсто Спајић Зупци, Митар Куљача, Видо Куљача Паштровићи – Бока Которска
1921. г.
Слава им.
Израдио Станко Лепетић

SONY DSC

Споменик је израдио познати локални клесар тога времена Станко Лепетић из Боке Которске (Херцег Нови) који је учествовао у градњи бројних цркава и надгробних споменика у Црној Гори.

Из доступне литературе за један број ратних војних добровољаца познато је када и на којим локацијама су изгубили животе, а за добар број њих су неопходна даља истраживања.

Крајем 1915. г. око 500 ратних војних добровољаца како из Црне Горе тако и Срба из Боке Которске, Босне и Херцеговине, Далмације, Лике и Сједињених Америчких Држава кренуло је у Италију са жељом да се преко Јадранског мора запути у Црну Гору и учествују на црногорском ратишту у борбама против аустро-угарске армије. У то вријеме положај Црне Горе био је веома критичан, Аустро-угарске трупе су већ окупирале Србију, војска краљевине Србије оступала је преко Косова и Метохије, сјеверне Црне Горе према Подгорици док се један број припадника српске војске повлачио од Призрена па преко сјеверне Албаније према Скадру. Српски војни ратни добровољци који су из Америке кренули према Црној Гори дошли су у Италију на Бадње вече по старом календару 24.децембра 1915.г. по новом 6.јануара 1916. г. и укрцали се у италијански пароброд Бриндизи. Пароброд из истоимене луке Бриндизи на крајњем југу Италије кренуо је према црногорској обали у току ноћи а пред свитање брод је наишао на мину и потонуо је. Од 500 добровољаца њих 387 изгубило је животе у узбурканим водама Јадранскога мора.

Међу осталима, животе су изгубили и поједини борци који се помињу управо на натпису споменика у цетињском манастиру и то: Дамјан Копривица из Бањана, Ђоко Бошковић из Грахова, Ђорђе Бојовић из Никшићке Жупе, Ђуро Биговић из Рудина, Јакић Васил из Шавника, Аким Стијачић из Ластве Требјеске, Јово Марић из Чичева код Требиња, Крсто Спајић из Зубаца и Митар Куљача из Паштровића.

О споменику у унутрашњем комплексу Цетињског манастира до сада није писано, изузимајући један чланак проф Предрага Вукића у часописау Светигора који је објављен прије неколико година.

(www.mitropolija.com)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

6 thoughts on “Маркуш: Споменик добровољцима из ратова 1912-1918.

  1. Vidim da Jovan pise ,pa ako nema evo jedne slike zarobljenih Francuza http://www.ebay.de/itm/Foto-WK1-Montenegro-Cetinje-france-prisoner-soldiers-20-6-15-1-/381785859445?hash=item58e435e575:g:jS8AAOSwLnBX5qQM
    a evo stranice gdje ponekad pogledam stare slike,tako sam prije neki dan naso onaj poruseni spomenik na Cetinju ,stara razgledmica,mozda ga nadjete ovdje medju ovim slikama na ovj stranici
    http://www.ebay.de/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2047675.m570.l1313.TR12.TRC2.A0.H0.XCetinje.TRS0&_nkw=Cetinje&_sacat=0

  2. Stanko Lepetic je bio vrhunski kamenorezac ,ali je imao neke probleme oko dozvole za rad sa tadasnjim opstinarima u H.Novom i on se pozalio jednom prilikom kralju Aleksandru kad je bio u posjetu u H.Novi i kralj mu je pomogao .
    Stanko je iz zahvalnosti napravio kralju spomen bistu na Orjenu ali su poslije 1945 neki komunsti sa Krivosija su uzeli taj spmenik i preklesali ga za svoje potrebe.
    Sjecam se tih prica kao dijete.
    Otac mi je pricao da kad je Stanko klesao neki spomenik ako bi neko dosao prestao bi sa radom i tek kad bi taj posjetioc otisao nastavio bi.Smetalo mu je prisustvo druge osobe nije se mogao koncetrisati pred publikom i posmatracima.

  3. Moj djede je njegov brat i otac bili su u San Francisko kad je izbio I sv rat.
    Guslar Perunovic iz Crne Gore guslao je patriotske pjesme i kupio dobrovoljce po Americi .
    .Moj djede se prijavio iako nije imao nikoga u Boki otac i brat su mu bili sa njim u Kaliforniji,majka umrla,ali ipak se odlucio i posao u rat .
    Brodom su prvo dosli u Bizertu (Tunis ) dje bila Francuska baza i odatle na Solun i bio je raspredjen u 6.dobrovoljacki puk pod komandom Vojvode Stepe Stepanovica .Bio je mitraljezac kasnije i kaplar ,prosao je proboj Solunskog fronta gonio Bugare do Sofije ,onda Austro-ugare do Drine dje su i privremeno stali jer je to bila granica Srbije ,pa kasnije nastavili do Zidanog Mosta u Sloveniji.
    Ponovo se vratio u Ameriku 1920 put je platio od svojih para.
    Kasnije je dobio od kralja Aleksandra kucu i okucnicu u Bantskom Aleksandrovcu ,mada nije tamo nikad zivio i to su komunisti poslije 1945 konfiskovali..
    Bio je knez u svom selu H.Novska opstina do 1941 kada je podnio ostavku iako su mu italijani nudili da nastvi sluzbu.
    Bio je i tumac britanskim oficirima kad su se iskrcali u Dubrovniku i isli u misije po Hercegovini.
    Ali zbog kontakata britanskih oficira sa oficirima kraljevine Jugoslavije u otadzbini Tito je insistirao kod Cercila da prekine tu misiju i tako je i bilo (djede je pricao)
    Spomenik mu je par koraka od spomenika Stanka Lepetica ispred crkve SV Varvare selo Mokrine.

  4. Браво господине Маркуш!!!Извлачите из таме ове бисере Српске борбе.Баш за инат душманима Српског рода!!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *