ИН4С

ИН4С портал

Албанци ће све учинити да протјерају преостале Србе са КиM

Током претходног мјесеца ствари се нису помакле са мртве тачке, па уколико европски лидери наредних недјеља не промијене тактику, дијалог двије стране тешко да ће бити откочен у француској пријестоници.
kosovska mitrovica

Илустрација

Састанку делегација Београда и Приштине, заказаном за 1. јул у Паризу, чији ће домаћини бити француски предсједник Емануел Макрон и њемачка канцеларка Ангела Меркел, смијеши се иста судбина, као и форуму са истим актерима одржаном у Берлину, с краја априла.

Током претходног мјесеца ствари се нису помакле са мртве тачке, па уколико европски лидери наредних недјеља не промијене тактику, дијалог двије стране тешко да ће бити откочен у француској пријестоници.

Албанци не одступају од става да таксе на производе из централне Србије не треба чак ни суспендовати, а тамошњи званичници, додатно, поручују да неће дозволити формирање Заједнице српских општина. Са таквим „улогом“ приштинске стране, разговори у Паризу стоје на стакленим ногама, преносе Новости.

Односно, практично је илузорно да се српски тим појави у Граду свјетлости на састанку који би неформално суспендовао Бриселски споразум и у којем би Хашим Тачи, како је најављивао, могао да потегне чак и питање присаједињења Прешева, Бујановца и Медвеђе лажној држави Косово*.

Предсједник Александар Вучић рекао је прексиноћ да око овог састанка трају консултације Меркелове и Макрона са Американцима и да не они знају да „не смије да се дозволи да Париз буде катастрофа“. А, ако се буде видјело да се иде у том смјеру, како је рекао, „ко зна да ли ће се Париз и догодити“.

О томе какви су изгледи да се до почетка јула створе услови за било какав опипљив договор, политички аналитичар Драгомир Анђелковић каже за „Новости“ да до тога неће доћи уколико ЕУ и САД снажно не притисну албанску страну која се понаша размажено:

– Предсједник Вучић је Макрону и Меркеловој послао поруку да Србија није спремна да буде статиста у овом филму и да сједи на оптуженичкој клупи, већ да жели стварне преговоре.

Прије заузимања позиција за париским столом, дијалог Београда и Приштине, као и цјелокупна ситуација на Космету биће тема на редовној сједници Савјета безбиједности УН у понедјељак. Тим поводом предсједник Вучић разговарао је у уторак са шефом Мисије УН на КиМ Захиром Танином и на том састанку је закључено да је међународно присуство на КиМ више него потребно, имајући у виду да је ситуација и даље нестабилна, уз честе инциденте и тензије.

То што приштинска страна континуирано повлачи ирационалне и једностране потезе и константно прибјегава провокацијама, само потврђује да она систематски ради на томе да онемогући било какав дијалог – пренио је Вучић шефу Унмика.

Предсједник је осудио напад на запослене УН у последњој акцији тзв. косовских специјалних јединица, када је повријеђен и један припадник мисије Унмика и оцијенио да је улога УН на КиМ од пресудног значаја за Србију:

– За нас је континуирано разматрање питања Косова и Метохије у СБ, у складу са Резолуцијом 1244, од суштинског значаја како би Савјет безбиједности и међународна заједница били редовно и транспарентно информисани о стању на терену, политичкој и безбједносној ситуацији, посебно у погледу положаја Срба и другог неалбанског становништва, владавини права, поштовању људских права, заштити културног и вјерског насљеђа, као и о свим другим проблемима са којима се свакодневно суочавају.

Нове провокације Приштине могу се очекивати већ од данас. Косовски Албанци 12. јуна, када су НАТО трупе ушле на КиМ, обиљежавају као „дан ослобођења“. Међутим, како је ове године 20 година од тог догађаја, одлучили су да славље продуже на седам дана и започну га од 5. јуна.

– Циљ Албанаца је даља дестабилизација и стални притисак на Србе како би се иселили. Они ће све учинити да протјерају преостале Србе са Космета – сматра некадашњи шеф Координационог тела за КиМ Небојша Човић.

У Приштини су крајем марта основали и одбор за организацију прославе на чијем челу је бивша предсједница лажне државе Атифете Јахјага. Према неким најавама, позивнице су послате на адресе Клинтонових, Мадлен Олбрајт, Веслија Кларка, Тонија Блера, као најзаслужнијих за бомбардовање Србије и отимање њене јужне територије. Очекује се да ће се они и појавити у Приштини.

Тамошњи лидери сматрају да је уласком НАТО снага Косово* постало слободна и независна држава. Хашим Тачи је раније казао да тај дан кад је НАТО ушао и уклонио Србију представља почетак „слободе и демократске транзиције“.

Предсједник скупштинског Одбора за КиМ Милован Дрецун каже да је то најтужнији дан за српски народ и да га не итересује шта Албанци славе:

– Свакако очекујемо нове инциденте, нарочито што су из приштинског тужилаштва рекли да нису похапсили све. То значи да ће наставити континуирано да притискају Србе и малтретирају људе. На то морамо да будемо спремни и нађемо одговор.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *