Albanci će sve učiniti da protjeraju preostale Srbe sa KiM
Sastanku delegacija Beograda i Prištine, zakazanom za 1. jul u Parizu, čiji će domaćini biti francuski predsjednik Emanuel Makron i njemačka kancelarka Angela Merkel, smiješi se ista sudbina, kao i forumu sa istim akterima održanom u Berlinu, s kraja aprila.
Tokom prethodnog mjeseca stvari se nisu pomakle sa mrtve tačke, pa ukoliko evropski lideri narednih nedjelja ne promijene taktiku, dijalog dvije strane teško da će biti otkočen u francuskoj prijestonici.
Albanci ne odstupaju od stava da takse na proizvode iz centralne Srbije ne treba čak ni suspendovati, a tamošnji zvaničnici, dodatno, poručuju da neće dozvoliti formiranje Zajednice srpskih opština. Sa takvim „ulogom“ prištinske strane, razgovori u Parizu stoje na staklenim nogama, prenose Novosti.
Odnosno, praktično je iluzorno da se srpski tim pojavi u Gradu svjetlosti na sastanku koji bi neformalno suspendovao Briselski sporazum i u kojem bi Hašim Tači, kako je najavljivao, mogao da potegne čak i pitanje prisajedinjenja Preševa, Bujanovca i Medveđe lažnoj državi Kosovo*.
Predsjednik Aleksandar Vučić rekao je preksinoć da oko ovog sastanka traju konsultacije Merkelove i Makrona sa Amerikancima i da ne oni znaju da „ne smije da se dozvoli da Pariz bude katastrofa“. A, ako se bude vidjelo da se ide u tom smjeru, kako je rekao, „ko zna da li će se Pariz i dogoditi“.
O tome kakvi su izgledi da se do početka jula stvore uslovi za bilo kakav opipljiv dogovor, politički analitičar Dragomir Anđelković kaže za „Novosti“ da do toga neće doći ukoliko EU i SAD snažno ne pritisnu albansku stranu koja se ponaša razmaženo:
– Predsjednik Vučić je Makronu i Merkelovoj poslao poruku da Srbija nije spremna da bude statista u ovom filmu i da sjedi na optuženičkoj klupi, već da želi stvarne pregovore.
Prije zauzimanja pozicija za pariskim stolom, dijalog Beograda i Prištine, kao i cjelokupna situacija na Kosmetu biće tema na redovnoj sjednici Savjeta bezbijednosti UN u ponedjeljak. Tim povodom predsjednik Vučić razgovarao je u utorak sa šefom Misije UN na KiM Zahirom Taninom i na tom sastanku je zaključeno da je međunarodno prisustvo na KiM više nego potrebno, imajući u vidu da je situacija i dalje nestabilna, uz česte incidente i tenzije.
– To što prištinska strana kontinuirano povlači iracionalne i jednostrane poteze i konstantno pribjegava provokacijama, samo potvrđuje da ona sistematski radi na tome da onemogući bilo kakav dijalog – prenio je Vučić šefu Unmika.
Predsjednik je osudio napad na zaposlene UN u poslednjoj akciji tzv. kosovskih specijalnih jedinica, kada je povrijeđen i jedan pripadnik misije Unmika i ocijenio da je uloga UN na KiM od presudnog značaja za Srbiju:
– Za nas je kontinuirano razmatranje pitanja Kosova i Metohije u SB, u skladu sa Rezolucijom 1244, od suštinskog značaja kako bi Savjet bezbijednosti i međunarodna zajednica bili redovno i transparentno informisani o stanju na terenu, političkoj i bezbjednosnoj situaciji, posebno u pogledu položaja Srba i drugog nealbanskog stanovništva, vladavini prava, poštovanju ljudskih prava, zaštiti kulturnog i vjerskog nasljeđa, kao i o svim drugim problemima sa kojima se svakodnevno suočavaju.
Nove provokacije Prištine mogu se očekivati već od danas. Kosovski Albanci 12. juna, kada su NATO trupe ušle na KiM, obilježavaju kao „dan oslobođenja“. Međutim, kako je ove godine 20 godina od tog događaja, odlučili su da slavlje produže na sedam dana i započnu ga od 5. juna.
– Cilj Albanaca je dalja destabilizacija i stalni pritisak na Srbe kako bi se iselili. Oni će sve učiniti da protjeraju preostale Srbe sa Kosmeta – smatra nekadašnji šef Koordinacionog tela za KiM Nebojša Čović.
U Prištini su krajem marta osnovali i odbor za organizaciju proslave na čijem čelu je bivša predsjednica lažne države Atifete Jahjaga. Prema nekim najavama, pozivnice su poslate na adrese Klintonovih, Madlen Olbrajt, Veslija Klarka, Tonija Blera, kao najzaslužnijih za bombardovanje Srbije i otimanje njene južne teritorije. Očekuje se da će se oni i pojaviti u Prištini.
Tamošnji lideri smatraju da je ulaskom NATO snaga Kosovo* postalo slobodna i nezavisna država. Hašim Tači je ranije kazao da taj dan kad je NATO ušao i uklonio Srbiju predstavlja početak „slobode i demokratske tranzicije“.
Predsjednik skupštinskog Odbora za KiM Milovan Drecun kaže da je to najtužniji dan za srpski narod i da ga ne iteresuje šta Albanci slave:
– Svakako očekujemo nove incidente, naročito što su iz prištinskog tužilaštva rekli da nisu pohapsili sve. To znači da će nastaviti kontinuirano da pritiskaju Srbe i maltretiraju ljude. Na to moramo da budemo spremni i nađemo odgovor.