Арапско прољеће коштаће око 800 милијарди УСД
1 min readЕкономије блискоисточних и земаља сјеверне Африке ће до краја идуће године, због Арапског прољећа, бити на губитку од око 800 милијарди УСД, процијенио је британски банковни див ХСБЦ.
Крајем наредне године бруто домаћи производ (БДП) седам најтеже погођених земаља, Египта, Туниса, Либије, Сирије, Јордана, Либанона и Бахреина, биће 35 одсто мањи него што би био да се немири у 2011. години нису догодили, сматрају у ХСБЦ-у, преноси хрватски Бусинес.
„Комбинација озбиљног погоршања фискалне позиције и слабије учинковитости влада, сигурности и владавине права увелико ће кочити настојања политичара чак и да врате запосленост на нивое прије револуције“, наводи се у извјештају.
ХСБЦ прогнозира да ће раст БДП-а на Блиском истоку и у сјеверној Африци успорити на четири одсто у овој години, а наредне тек благо убрзати на 4,2 одсто, у поређењу са 4,5 одсто у прошлој и 4,9 одсто у 2011. години.
Најновије прогнозе показују велике разлике међу земљама нафтом богатог Персијског заљева, које су највећим дијелом биљежиле процват, и онима у сјеверној Африци, погођеним тешкоћама.
За Египат се тако прогнозира раст од свега 2,2 одсто у овој и од три одсто у наредној години, због великих притисака на државни буџет и иностране рачуне, а те стопе раста су прениске да би се смањила незапосленост.
Земље на обалама Персијског залива већином су просперирале од 2011. године, дјелимично захваљујући Арапском прољећу које је подигло цијене нафте и подстакло владе да повећају социјална давања и тако купе мир.
За Саудијску Арабију ХСБЦ прогнозира раст од 4,3 одсто у овој години, а незнатно успоравање на четири одсто у наредној.
У ХСБЦ-у су навели да је Арапско прољеће штетило економијама Персијског залива и тиме што је повећало њихово ослањање на нафтом покретану државну потрошњу и одвратило их од политички осјетљивих реформи.
„Само за најбогатије земље Персијског заљева, Катар, Абу Даби и Кувајт, такав се приступ чини одрживим“, сматрају у ХСБЦ-у.
Остале земље с мањим удјелом нафтног богатства у односу на становништво тек би се могле суочити с негативним посљедицама Арапског прољећа.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: