„Блицкриг“ није прошао: Битка у Црној Гори биће завршена – на Ловћену
1 min readГенерише се све дубља подела у ионако ровитом и нестабилном друштву, са наслеђеним и вишедимензионалним ушанченостима. Конфликтни потенцијал у Црној Гори постоји и лако га је активирати, упозорава у разговору за „Спутњик“ геополитичар Миломир Степић, научни саветник у Институту за политичке студије.
Трагом све учесталијих испада такозваних комита и представника бивше власти, а уочи устоличења новог митрополита црногорско-приморског Јоаникија на Цетињу, са Степићем разговарамо на тему „врелог политичког лета“ у Црној Гори.
Пад Миловог режима није донео промену стратешког спољнополитичког вектора земље, а чини се да је Црна Гора остала под искључивим утицајем Запада…
– Самозаваравамо се када мислимо да је „Милов режим“, како се често назива, пао. Није пао. Зашто? Прво, Мило Ђукановић је и даље веома утицајни председник државе, друго, нова Влада у главним цртама има стару спољну и унутрашњу оријентацију, треће, нова скупштинска већина је само привидна јер неке странке владајуће коалиције су и према програму и према практичном деловању ближе старој него новој политици и четврто, стара номенклатура и „по вертикали“ и „по хоризонтали“ остала је готово нетакнута – од безбедносно-обавештајног сектора до последњег општинског чиновника. У првим данима после избора они су се само притајили, смирили и уплашени од евентуалног „цунамија“ и чистки институција, чекали како ће се ствари одвијати – да ли да „прелете“ на победничку страну и на екстреман начин доказују своју политичку правоверност и припадност српству или, пак, ако се нова власт покаже меканом, неодлучном и тромом, као што се и показала, да „остану у седлу“, наставе са старим политичким курсом и постану још екстремнији у испољавању антисрпског црногорства.
У којој мери се у ту слику уклапа и милитантност комита?
– То су такозване комите, који у ствари то нису, већ су пиратерисали то име – они се пре могу назвати монтенегринским, тј. црвенохрватским усташама, инструментом у служби подизвођача атлантистичких геополитичких радова на Балкану. Њима је устоличење новог митрополита идеална прилика да се покажу масовнијим, активнијим и важнијим него што, у ствари, јесу. Они се представљају као гаранти вазалног статуса савремене Црне Горе спрам евроатлантских тутора – САД, ЕУ, НАТО. И поручују како Црна Гора неће бити српска, како не би тако постала руски бастион на Балкану.
Да ли је у околностима антагонизовања две Црне Горе могућ конфликт?
– Опасно се потпаљује оружани сукоб који може да се претвори у прави братоубилачки рат и прелије се далеко ван граница Црне Горе. Бојим се да су руке страног фактора у то умешане до рамена. А у том случају никаква мудрост и позивање на смиривање стања не помажу. Наши непријатељи одавно су проучили виолентност динарског менталитета и начин на који она може да се искористи за њихову корист, а нашу штету.
Где је завршница битке два идентитета – једног српског и другог монтенегринског?
– Научно, етно-демографски посматрано, становништво Црне Горе је српско и арбанашко. Оно српско се услед титоистичког етно-инжењеринга и стварања инстант-нација (Милорад Екмечић), те рецидива тог процеса, данас изјашњава делом као српско, делом као црногорско, делом као бошњачко, делом као муслиманско и делом као хрватско. Сучељавање очуваног српског и вештачког црногорског идентитета могло је мирно бити решено као резултат „литијске револуције“, да она није тако предуго трајала и тиме пружила прилику супротној страни – како домаћој, тако и страној – да се консолидује, припреми ефикасан одговор и разводњи, односно накнадно искомпромитује читав литијски покрет. Тако је узалуд потрошена силна колективна национална енергија, која је, да би била ефикасна, брзим темпом, без оклевања, у кратком временском периоду, на том таласу требало да буде преточена у боље организоване, глатко и великом већином добитничке изборе, преузимање државних институција, ургентно повлачење признања тзв. косовске независности, обрачун са криминалним, а нарочито са политичким надземљем и подземљем, промену медијске оријентације, „рећирилизацију“ читавог друштвеног амбијента, регулисање статуса СПЦ, припрему и одржавање валидног пописа становништва (укључујући слободно изјашњавање о националној и верској припадности), пречишћавање бирачких спискова за сваке следеће изборе… Уопште, требало је политичким „блицкригом“ извршити деконструкцију не само постојећег антисрпског државног апарата, већ и вишеетажне „дубоке државе“. Будући да то није учињено из сасвим практичних, по својој суштини геополитичких разлога, епилог који је могао бити миран и на задовољство велике већине домицилних чинилаца, одлаже се на неодређено време. Али до њега мора доћи и он симболички и практично мора бити на Ловћену.
Зашто баш горе?
– Јер, тамо је подигнут репер идентитетске конверзије и касније растрзаности, тј. и етничке и геополитичке шизофрености Црне Горе. То је тзв. Његошев маузолеј, а у ствари његова посмртна тамница у коју су титоисти затворили читаву Црну Гору у намери да је расрбе и полатине.
Дакле, титоисти нису имали скрупула и зарад тобоже историјског сведочанства оставили Његошеву заветну капелу, а недалеко од ње изградили своје партијско-споменичко обележје. Не! Они су срушили капелу и на њеном месту подигли маузолеј. Ако се хоћемо повратак српском идентитету Црне Горе, не може се поново изградити капела недалеко од маузолеја, па да постоји и једно и друго. Јер: једно друго искључује! Никако – мора се уклонити маузолеј и вратити капела на место где је била, укључујући и повратак Његошевих посмртних остатака у њу – по Његошевом завету. Како то учинити? Не минирањем и механизацијом, већ полако, обијати чекићем и длетом делић по делић, као нека врста великог, саборног послушања и колективно посвећеног покајничког дела, повратка себи и националној самоспознаји. Као једна врста толико од нас захтеване, али у овом случају праве катарзе и суочавања с прошлошћу. Није ово радикална идеја, већ дугорочно једини прави избор. То би био сигнал истинске преоријентације Црне Горе и њеног враћања на исправан историјски пут.
Да ли се инсистирање Запада на евроатлантском курсу Црне Горе може објаснити страхом од хипотетичког изласка Русије на Јадранско море?
– Црна Гора није искористила моментум, тј. поново је у постлитијском времену склизнула у неповољан „тајминг“ и упала у контра-ритам. Ово је, наравно, закључак са „српског становишта“. А у ствари јој није дозвољено да промени (гео)политички темпо који диктира Запад. Увучена је у НАТО и сада није у стању да га напусти док се не десе неке велике, епохалне промене европских, евроазијских и глобалних размера. Она јесте популационо-просторно мала и ресурсно-економски небитна, али изласком на море игра веома важну геополитичку и геостратегијску улогу. Њоме је НАТО затворио последњи сектор обруча (регионалног, тј. балканског Римленда) око српског чиниоца као руске трансмисије ка Средоземљу. Између осталог, и зато је она потребна не само као не-српска, већ као изразито анти-српска. Онаква каква је била, а каква је добрим делом и данас, она игра важну улогу у неокенанистичком „обуздавању“ Србије и Српства у целини. Стога и њена индукована улога „перјанице“ у хиперпродукцији „геноцид-резолуција“.
Извор: Спутњик
Прочитајте још:
Градоначелник Цетиња писао амбасадорима: Устоличење митрополита Јоаникија обавити негдје друго
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Nece, braco, nema prdnjava ni snage ni ljudstva za djelovanje
BICE USTOLICENJA NA CETINJU. A ONI STO GOVORE NA DRUGOM.MJESTU DA BUDE. TO MOGU ZA MIRASA U SUMU. A NAS CESTITI. DOSTOJNI NONIKIJE .DA GA DOCEKAMO NA.CETINJE ONAKO KAKO.DOLIKUJE
MI SRBI SMO CESTITI LJUDI.KOJI SMO ODBRANILI NASE SVETINJE . I ZATO SMO PONOSNI. NEK SE SRPSKI BARJAK VIJE NASEM SRCU NAJMILIJE.. IDEMO SRBI NA CETINJE DA PROSLAVIMO USTOLICENJE NASEG JOANIKIija. SA SRECOM
„Опасно се потпаљује оружани сукоб који може да се претвори у прави братоубилачки рат и прелије се далеко ван граница Црне Горе. Бојим се да су руке страног фактора у то умешане до рамена…“
Ево како су радиле руке страног фактора (из онога што је објављивано):
1. „Рајнке: Кад кохабитација не успије сви губе“ – Од ИН4С – 20/01/2021
Амбасадорка Сједињених Америчких Држава Џуди Рајзинг Рајнке позвала је грађане Црне Горе да удвоструче напоре и прихвате оне за које мисле да се разликују од њих, јер, како је поручила, из различитости проистиче снага.
– Кохабитација је заправо купила време Милу да реорганизује своје снаге, а на другој страни учинила је нову владу млитавом, спором и неефикасном.
Једном речју кохабитација = кочничарење (радим да не урадим) да би се обрисали и изгубили позитивни резултати литија.
„Снагу из различитости“ немају ни водеће партије у САД, видели смо разноврсни и увек агресивни циркус у тој земљи.
2. „Конатар и Радованић на састанку са Попом: Кохабитација да функционише“ – Од ИН4С – 22/01/2021
Функционери УРЕ су се са амбасадорком Попом сагласили да би кохабитација требало да постане нормална појава у развијеним демократским друштвима, а посебан допринос том процесу очекује се од посланичких клубова.
Шефица делегације Европске уније (ЕУ), Њ.Е. Кристина Оана Попа, посјетила је просторије Грађанског покрета УРА и разговарала са функционерима те партије, потпредсједником Милошем Конатаром и генералним секретаром Милетом Радованићем.
На састанку је било ријечи о процесу ЕУ интеграција, политичкој кохабитацији (!), као и раду парламента у наредном периоду, при чему је посебно стављен акценат на законска рјешења која су у припреми, а која се односе на рад и функционисање државне управе.
Функционери УРЕ су се са амбасадорком Попом сагласили да би кохабитација требало да постане нормална појава у развијеним демократским друштвима, а посебан допринос том процесу очекује се од посланичких клубова. …
3. Кохабитација није дала очекиване резултате: Влада мора наћи нови механизам да спроведе своју политику – Од ИН4С – 05/06/2021
Питали смо партије које чине парламентарну већину каква је перспектива кохабитације након што је Ђукановић у више наврата одбио да потпише одлуке Скупштине и Владе Црне Горе
Кохабитација између предсједника Црне Горе Мила Ђукановића, са једне, и премијера Здравка Кривокапић сa друге стране, није дала резултате након чега су услиједиле многобројне политичке међусобне оптужбе о опструкцији.
Подсјетимо, Бечић, Кривокапић и Абазовић исказали су спремност „да се већом иницијативношћу за сарадњу и конструктивношћу у дијалогу унапређују и стварају услови за модел кохабитације, који ће водити ефикаснијем функционисању власти и доприносити квалитетнијем легитимисању Црне Горе и њене демократије у међународној јавности“.
Кохабитација у Црној Гори је успостављена када је формирана нова Влада Црне Горе Здравка Кривокапића почетком децембра 2020. подршком 41. посланика идеолошки различитих политичких партија…
Mi koji dobro pamtimo 90-te godine znamo da smo imali odličnu zemlju SFRJ sa organizovanom i jakom armijom i pored svega toga se desilo što se desilo.Apelujem na sve dobronamerne i razumne ljude da se saberu i utiču na sve usijane glave kako ne bi doslo do onog najgoreg.Imamo malu ali prelijepu zemlju u kojoj ima mjesta za sve treba se bratski dogovoriti i riješiti nastalu situaciju.
Занемео сам од сурове анализе и догађаја који нас очекују…. Надам се да ће устоличење Митрополита проћи без крви, што је мало вероватно.Уколико се буде одложило или на друго место одржало, онда смо пукли! Све зарад мира у кући! Нема повлачења, нема предаје! Видимо се 5-ог, на Цетињу!
Surova analiza, nažalost englezi ćd naći način da mobilišu komuno-ustaške montenegrine i naprave krvoproliće, kao i mnogo puta do sada.
A šta je to važnije od mira u kući, nesrećo?
@Novače,da bi bio mir u kuću, ukućani se moraju smiriti,umiriti i primiriti da nebi prut sa šifonjera uzimao.
Jer kako kažu dobar prut mir u kući.
Mir,mir,mir,mir samo da rata ne bude ……u pamet se braco nema nas 100 miliona već 620hiljada,treba da živimo u miru i slozi.