IN4S

IN4S portal

„Blickrig“ nije prošao: Bitka u Crnoj Gori biće završena – na Lovćenu

1 min read
Crna Gora nije iskoristila momentum, tj. ponovo je u postlitijskom vremenu skliznula u nepovoljan „tajming“ i upala u kontra-ritam. Ovo je, naravno, zaključak sa „srpskog stanovišta“. A u stvari joj nije dozvoljeno da promeni (geo)politički tempo koji diktira Zapad.

Milomir Stepić; foto: Lola Đorđević/Sputnjik

Generiše se sve dublja podela u ionako rovitom i nestabilnom društvu, sa nasleđenim i višedimenzionalnim ušančenostima. Konfliktni potencijal u Crnoj Gori postoji i lako ga je aktivirati, upozorava u razgovoru za „Sputnjik“ geopolitičar Milomir Stepić, naučni savetnik u Institutu za političke studije.

Tragom sve učestalijih ispada takozvanih komita i predstavnika bivše vlasti, a uoči ustoličenja novog mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija na Cetinju, sa Stepićem razgovaramo na temu „vrelog političkog leta“ u Crnoj Gori.

Pad Milovog režima nije doneo promenu strateškog spoljnopolitičkog vektora zemlje, a čini se da je Crna Gora ostala pod isključivim uticajem Zapada…

– Samozavaravamo se kada mislimo da je „Milov režim“, kako se često naziva, pao. Nije pao. Zašto? Prvo, Milo Đukanović je i dalje veoma uticajni predsednik države, drugo, nova Vlada u glavnim crtama ima staru spoljnu i unutrašnju orijentaciju, treće, nova skupštinska većina je samo prividna jer neke stranke vladajuće koalicije su i prema programu i prema praktičnom delovanju bliže staroj nego novoj politici i četvrto, stara nomenklatura i „po vertikali“ i „po horizontali“ ostala je gotovo netaknuta – od bezbednosno-obaveštajnog sektora do poslednjeg opštinskog činovnika. U prvim danima posle izbora oni su se samo pritajili, smirili i uplašeni od eventualnog „cunamija“ i čistki institucija, čekali kako će se stvari odvijati – da li da „prelete“ na pobedničku stranu i na ekstreman način dokazuju svoju političku pravovernost i pripadnost srpstvu ili, pak, ako se nova vlast pokaže mekanom, neodlučnom i tromom, kao što se i pokazala, da „ostanu u sedlu“, nastave sa starim političkim kursom i postanu još ekstremniji u ispoljavanju antisrpskog crnogorstva.

U kojoj meri se u tu sliku uklapa i militantnost komita?

– To su takozvane komite, koji u stvari to nisu, već su piraterisali to ime – oni se pre mogu nazvati montenegrinskim, tj. crvenohrvatskim ustašama, instrumentom u službi podizvođača atlantističkih geopolitičkih radova na Balkanu. Njima je ustoličenje novog mitropolita idealna prilika da se pokažu masovnijim, aktivnijim i važnijim nego što, u stvari, jesu. Oni se predstavljaju kao garanti vazalnog statusa savremene Crne Gore spram evroatlantskih tutora – SAD, EU, NATO. I poručuju kako Crna Gora neće biti srpska, kako ne bi tako postala ruski bastion na Balkanu.

Da li je u okolnostima antagonizovanja dve Crne Gore moguć konflikt?

– Opasno se potpaljuje oružani sukob koji može da se pretvori u pravi bratoubilački rat i prelije se daleko van granica Crne Gore. Bojim se da su ruke stranog faktora u to umešane do ramena. A u tom slučaju nikakva mudrost i pozivanje na smirivanje stanja ne pomažu. Naši neprijatelji odavno su proučili violentnost dinarskog mentaliteta i način na koji ona može da se iskoristi za njihovu korist, a našu štetu.

Milo Đukanović i „patrioto-komite“; ilustracija: IN4S

Gde je završnica bitke dva identiteta – jednog srpskog i drugog montenegrinskog?

– Naučno, etno-demografski posmatrano, stanovništvo Crne Gore je srpsko i arbanaško. Ono srpsko se usled titoističkog etno-inženjeringa i stvaranja instant-nacija (Milorad Ekmečić), te recidiva tog procesa, danas izjašnjava delom kao srpsko, delom kao crnogorsko, delom kao bošnjačko, delom kao muslimansko i delom kao hrvatsko. Sučeljavanje očuvanog srpskog i veštačkog crnogorskog identiteta moglo je mirno biti rešeno kao rezultat „litijske revolucije“, da ona nije tako predugo trajala i time pružila priliku suprotnoj strani – kako domaćoj, tako i stranoj – da se konsoliduje, pripremi efikasan odgovor i razvodnji, odnosno naknadno iskompromituje čitav litijski pokret. Tako je uzalud potrošena silna kolektivna nacionalna energija, koja je, da bi bila efikasna, brzim tempom, bez oklevanja, u kratkom vremenskom periodu, na tom talasu trebalo da bude pretočena u bolje organizovane, glatko i velikom većinom dobitničke izbore, preuzimanje državnih institucija, urgentno povlačenje priznanja tzv. kosovske nezavisnosti, obračun sa kriminalnim, a naročito sa političkim nadzemljem i podzemljem, promenu medijske orijentacije, „rećirilizaciju“ čitavog društvenog ambijenta, regulisanje statusa SPC, pripremu i održavanje validnog popisa stanovništva (uključujući slobodno izjašnjavanje o nacionalnoj i verskoj pripadnosti), prečišćavanje biračkih spiskova za svake sledeće izbore… Uopšte, trebalo je političkim „blickrigom“ izvršiti dekonstrukciju ne samo postojećeg antisrpskog državnog aparata, već i višeetažne „duboke države“. Budući da to nije učinjeno iz sasvim praktičnih, po svojoj suštini geopolitičkih razloga, epilog koji je mogao biti miran i na zadovoljstvo velike većine domicilnih činilaca, odlaže se na neodređeno vreme. Ali do njega mora doći i on simbolički i praktično mora biti na Lovćenu.

Zašto baš gore?

– Jer, tamo je podignut reper identitetske konverzije i kasnije rastrzanosti, tj. i etničke i geopolitičke šizofrenosti Crne Gore. To je tzv. Njegošev mauzolej, a u stvari njegova posmrtna tamnica u koju su titoisti zatvorili čitavu Crnu Goru u nameri da je rasrbe i polatine.

Mauzolej na Lovćenu; foto: kupindoslike.com

Dakle, titoisti nisu imali skrupula i zarad tobože istorijskog svedočanstva ostavili Njegoševu zavetnu kapelu, a nedaleko od nje izgradili svoje partijsko-spomeničko obeležje. Ne! Oni su srušili kapelu i na njenom mestu podigli mauzolej. Ako se hoćemo povratak srpskom identitetu Crne Gore, ne može se ponovo izgraditi kapela nedaleko od mauzoleja, pa da postoji i jedno i drugo. Jer: jedno drugo isključuje! Nikako – mora se ukloniti mauzolej i vratiti kapela na mesto gde je bila, uključujući i povratak Njegoševih posmrtnih ostataka u nju – po Njegoševom zavetu. Kako to učiniti? Ne miniranjem i mehanizacijom, već polako, obijati čekićem i dletom delić po delić, kao neka vrsta velikog, sabornog poslušanja i kolektivno posvećenog pokajničkog dela, povratka sebi i nacionalnoj samospoznaji. Kao jedna vrsta toliko od nas zahtevane, ali u ovom slučaju prave katarze i suočavanja s prošlošću. Nije ovo radikalna ideja, već dugoročno jedini pravi izbor. To bi bio signal istinske preorijentacije Crne Gore i njenog vraćanja na ispravan istorijski put.

Da li se insistiranje Zapada na evroatlantskom kursu Crne Gore može objasniti strahom od hipotetičkog izlaska Rusije na Jadransko more?

– Crna Gora nije iskoristila momentum, tj. ponovo je u postlitijskom vremenu skliznula u nepovoljan „tajming“ i upala u kontra-ritam. Ovo je, naravno, zaključak sa „srpskog stanovišta“. A u stvari joj nije dozvoljeno da promeni (geo)politički tempo koji diktira Zapad. Uvučena je u NATO i sada nije u stanju da ga napusti dok se ne dese neke velike, epohalne promene evropskih, evroazijskih i globalnih razmera. Ona jeste populaciono-prostorno mala i resursno-ekonomski nebitna, ali izlaskom na more igra veoma važnu geopolitičku i geostrategijsku ulogu. Njome je NATO zatvorio poslednji sektor obruča (regionalnog, tj. balkanskog Rimlenda) oko srpskog činioca kao ruske transmisije ka Sredozemlju. Između ostalog, i zato je ona potrebna ne samo kao ne-srpska, već kao izrazito anti-srpska. Onakva kakva je bila, a kakva je dobrim delom i danas, ona igra važnu ulogu u neokenanističkom „obuzdavanju“ Srbije i Srpstva u celini. Stoga i njena indukovana uloga „perjanice“ u hiperprodukciji „genocid-rezolucija“.

Izvor: Sputnjik

Nije crnogorski ako nije srpski; ilustracija: IN4S

Pročitajte još:

Gradonačelnik Cetinja pisao ambasadorima: Ustoličenje mitropolita Joanikija obaviti negdje drugo

Podjelite tekst putem:

9 thoughts on “„Blickrig“ nije prošao: Bitka u Crnoj Gori biće završena – na Lovćenu

  1. BICE USTOLICENJA NA CETINJU. A ONI STO GOVORE NA DRUGOM.MJESTU DA BUDE. TO MOGU ZA MIRASA U SUMU. A NAS CESTITI. DOSTOJNI NONIKIJE .DA GA DOCEKAMO NA.CETINJE ONAKO KAKO.DOLIKUJE
    MI SRBI SMO CESTITI LJUDI.KOJI SMO ODBRANILI NASE SVETINJE . I ZATO SMO PONOSNI. NEK SE SRPSKI BARJAK VIJE NASEM SRCU NAJMILIJE.. IDEMO SRBI NA CETINJE DA PROSLAVIMO USTOLICENJE NASEG JOANIKIija. SA SRECOM

    15
    2
  2. „Opasno se potpaljuje oružani sukob koji može da se pretvori u pravi bratoubilački rat i prelije se daleko van granica Crne Gore. Bojim se da su ruke stranog faktora u to umešane do ramena…“

    Evo kako su radile ruke stranog faktora (iz onoga što je objavljivano):

    1. „Rajnke: Kad kohabitacija ne uspije svi gube“ – Od IN4S – 20/01/2021
    Ambasadorka Sjedinjenih Američkih Država Džudi Rajzing Rajnke pozvala je građane Crne Gore da udvostruče napore i prihvate one za koje misle da se razlikuju od njih, jer, kako je poručila, iz različitosti proističe snaga.

    – Kohabitacija je zapravo kupila vreme Milu da reorganizuje svoje snage, a na drugoj strani učinila je novu vladu mlitavom, sporom i neefikasnom.
    Jednom rečju kohabitacija = kočničarenje (radim da ne uradim) da bi se obrisali i izgubili pozitivni rezultati litija.
    „Snagu iz različitosti“ nemaju ni vodeće partije u SAD, videli smo raznovrsni i uvek agresivni cirkus u toj zemlji.

    2. „Konatar i Radovanić na sastanku sa Popom: Kohabitacija da funkcioniše“ – Od IN4S – 22/01/2021
    Funkcioneri URE su se sa ambasadorkom Popom saglasili da bi kohabitacija trebalo da postane normalna pojava u razvijenim demokratskim društvima, a poseban doprinos tom procesu očekuje se od poslaničkih klubova.
    Šefica delegacije Evropske unije (EU), NJ.E. Kristina Oana Popa, posjetila je prostorije Građanskog pokreta URA i razgovarala sa funkcionerima te partije, potpredsjednikom Milošem Konatarom i generalnim sekretarom Miletom Radovanićem.
    Na sastanku je bilo riječi o procesu EU integracija, političkoj kohabitaciji (!), kao i radu parlamenta u narednom periodu, pri čemu je posebno stavljen akcenat na zakonska rješenja koja su u pripremi, a koja se odnose na rad i funkcionisanje državne uprave.
    Funkcioneri URE su se sa ambasadorkom Popom saglasili da bi kohabitacija trebalo da postane normalna pojava u razvijenim demokratskim društvima, a poseban doprinos tom procesu očekuje se od poslaničkih klubova. …

    3. Kohabitacija nije dala očekivane rezultate: Vlada mora naći novi mehanizam da sprovede svoju politiku – Od IN4S – 05/06/2021
    Pitali smo partije koje čine parlamentarnu većinu kakva je perspektiva kohabitacije nakon što je Đukanović u više navrata odbio da potpiše odluke Skupštine i Vlade Crne Gore

    Kohabitacija između predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića, sa jedne, i premijera Zdravka Krivokapić sa druge strane, nije dala rezultate nakon čega su uslijedile mnogobrojne političke međusobne optužbe o opstrukciji.
    Podsjetimo, Bečić, Krivokapić i Abazović iskazali su spremnost „da se većom inicijativnošću za saradnju i konstruktivnošću u dijalogu unapređuju i stvaraju uslovi za model kohabitacije, koji će voditi efikasnijem funkcionisanju vlasti i doprinositi kvalitetnijem legitimisanju Crne Gore i njene demokratije u međunarodnoj javnosti“.
    Kohabitacija u Crnoj Gori je uspostavljena kada je formirana nova Vlada Crne Gore Zdravka Krivokapića početkom decembra 2020. podrškom 41. poslanika ideološki različitih političkih partija…

    12
    1. Mi koji dobro pamtimo 90-te godine znamo da smo imali odličnu zemlju SFRJ sa organizovanom i jakom armijom i pored svega toga se desilo što se desilo.Apelujem na sve dobronamerne i razumne ljude da se saberu i utiču na sve usijane glave kako ne bi doslo do onog najgoreg.Imamo malu ali prelijepu zemlju u kojoj ima mjesta za sve treba se bratski dogovoriti i riješiti nastalu situaciju.

  3. Zanemeo sam od surove analize i događaja koji nas očekuju…. Nadam se da će ustoličenje Mitropolita proći bez krvi, što je malo verovatno.Ukoliko se bude odložilo ili na drugo mesto održalo, onda smo pukli! Sve zarad mira u kući! Nema povlačenja, nema predaje! Vidimo se 5-og, na Cetinju!

    54
    6
    1. Surova analiza, nažalost englezi ćd naći način da mobilišu komuno-ustaške montenegrine i naprave krvoproliće, kao i mnogo puta do sada.

      39
      5
      1. @Novače,da bi bio mir u kuću, ukućani se moraju smiriti,umiriti i primiriti da nebi prut sa šifonjera uzimao.
        Jer kako kažu dobar prut mir u kući.

      2. Mir,mir,mir,mir samo da rata ne bude ……u pamet se braco nema nas 100 miliona već 620hiljada,treba da živimo u miru i slozi.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *