Блокада владе САД прогутала 24 милијарде УСД
1 min readАмеричка економија и повјерење потрошача претрпјели су озбиљну штету због двонедјељне блокаде савезне владе, а очекује се и нови ударац на већ успорен привредни раст земље.
Аналитичари тврде да постоје јасни докази штете од бокаде, иако су се тржишта акција опоравила током пословања у сриједу, и упозоравају да би наставак политичких сукоба у јануару могао изазвати нове проблеме, преноси Тањуг.
Дјелимична обустава рада америчке владе, која је почела 1. октобра, могла би смањити годишњи привредни раст Сједињених Америчких Држава (САД) од 0,5 до 0,6 одсто у четвртом кварталу, процјењују кредитне агенције.
Кредитна агенција Стандард енд пурс (С&П) сматра да је блокада коштала економију САД-а 24 милијарде УСД, јер је више хиљада државних службеника било приморано да оде на неплаћени принудни одмор, пошто је влада одложила многе уговоре, а национални паркови, који су од кључног значаја за туризам, били затворени.
Због тога, неколико економиста је смањило прогнозе привредног раста САД за четврти квартал на око два одсто, што је једва довољно за генерисање нових радних мјеста неопходних за обарање незапослености.
Како наводи већина економиста, америчка централна банка – Федералне резерве (ФЕД) ће вјероватно уочити потребу да задржи подстицајне мјере до краја године, ако не и дуже, како би смањила негативне посљедице кризе.
„Суштина је да је блокада владе нанијела штету америчкој економији“, наводи се у саопштењу С&П-а.
Договором демократа и републиканаца у америчком Конгресу окончана је обустава рада федералне владе, договорено њено финансирање до 15. јануара, и подигнута граница задуживања до 7. фебруара.
Њихов договор подстакао је снажан раст акција, уз повећање вриједности дионица од скоро 1,4 одсто.
Међутим, извјештај ФЕД-а од сриједе, познатији као Беж књига, показује да је дошло до успоравања у појединим секторима америчке економије у поређењу са извјештајем од 4. септембра.
У извјештају се указује на раст неизвјесности, што је прије свега посљедица блокаде владе и бојазни од неподизања границе јавног дуга.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: