Брисел објашњава: Нема правног основа на основу ког би ЕУ могла да санкционише Србију због Русије
На свакодневна питања албанских новинара да ли ће Србији бити уведене санкције због неусклађивања са мерама ЕУ према Русији, у Бриселу понављају да је обавеза земаља кандидата да се „постепено“, током приступног процеса, ускладе са политиком ЕУ и одлукама у оквиру Заједничке спољне и безбедносне политике ЕУ.
Објашњавају, међутим, и да не постоји правни основ на основу ког би ЕУ могла да санкционише Србије због неусвајања санкција против Москве.
„Одлука о следећим корацима земаља у приступном процесу, конкретно о отварању поглавља и кластера, јесте у рукама земља чланица. Оне ту одлуку доносе на основу извештаја Европске комисије о проширењу“, каже портпаролка ЕК Ана Писонеро, преноси Танјуг.
Према њеним речима, ЕУ и даље чини напоре са земљама кандидатима али и свим другим партнерима да им објасни зашто су уведене санкције и зашто је важно да се смањи снага „ратне машинерије која је на располагању Кремљу”.
Србија према Преговарачком оквиру који су усвојиле све земље чланице, а којим се руководи Европска комисија у приступном процесу, нема обавезу да се стопроцентно усклади са спољном и безбедносном политиком ЕУ све до њеног уласка у чланство.
Истовремено, у Бриселу оцењују да је тренутна ситуација на европском континенту „без преседана још од крај Хладног рата” и да самим тим очекивања од Србије превазилазе усвојене правне норме.
Овакав став првенствено заступају земље чланице које се директно осећају угроженим руским поступцима, као што су балтичке земље, али и земље које су раније имале тврде позиције по питању приступног процеса.
У радним телима Савета ЕУ тренутно се ради на усаглашавању позиција за отварање кластера 3 са Србијом, а у дипломатским изворима напомињу да, уколико се у наредних пар месеци не промени ситуација у Украјини, али првенствено позиција Београда, неке од чланица би могле да блокирају отварање кластера очекивано у јуну.
Оваквој ситуацији треба додати и чињеницу да у ЕУ нема претераног ентузијазма за убрзање процеса проширења било када је реч о Источним партнерима или земљама Западног Балкана.
Када је реч о Црној Гори, која се стопроцентно усклађује са спољнополитичким одлукама ЕУ, у Бриселу кажу да „поздрављају и цене јасне позиције Подгорице“, али и наглашавају да очекују да у пракси виде оно на шта се Подгорица обавезала, а то је примена санкција према Русији.
„Врло ценимо конзистентно и стопроцентно усклађивање Црне Горе са ЕУ спољном политиком. Имплементација је на националним властима где очекујемо робусну примену и брзо усвајање релевантних одлука у складу са досадашњим резултатима Црне Горе и у складу са њиховим снажним ставом у одбрани међународног права и територијалног интегритета и суверенитета Украјине”, каже портпарол ЕУ Петер Стано.
Када је у питању Турска, која је земља кандидат а није увела санкције против Москве, у Бриселу похваљују ангажман Анкаре наводећи да је она много учинила у области дипломатије и посредовања у украјинском сукобу.
Стано каже да се о оправданости и значају санкција према Москви разговара са широм међународном заједницом, за коју каже да „нема правну обавезу као земље кандидати од којих се очекује да постепено усклађивање са спољном и безбедносном политиком ЕУ”, али да се и оне позивају и охрабрују да предузму исте или сличне мере према Москви.
Спутњик
Прочитајте ЈОШ:
„Европо, зашто ћутиш“: Протест мештана Штрпца због акције РОСУ
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Još nešto: isprazna mantra, neprestano ponavljana posljednjih dvadeset i kusur godina a koja glasi “ EU nema alternativu“ je uzdignuta na nivo religije.
Ulaziti u EU danas je isto kao kada bi Bugarska decembra mjeseca 1989.g. tražila ulazak u SFRJ.
Zato su mrčogorci poitali da uvode sankcije i proćeruju ambasadora, koja su to go..a.
Sami su se ponudili fa……koj EU posle izbora i pristali da budu robovi .
BITANGE.
EU između ostalog „očekuje“ da Srbija prizna Kosovo kao nezavisnu državu …
Zemlje EU su rasturale Srbiju decenijama, vojno, ekonomski, politički i na svaki način.
Ukoliko je priča o pristupanju Srbije EU politika štapa i šargarepe za briselsku gomilu, onda je u redu.
Na isti način su oni magarčili Miloševića i kilavo rukovodstvo Srbije i na kraju ih preveslali …
Realno pristupanje EU je presedan, nakon čega se gube izbori i stavlja pečat izdajnika na čelo.
Dobri odnosi „sa svima“ i vrhunski ekonomski bilateralni odnosi sa razvijenim zemljama EU su puno bolji i nezavisniji put od integracija u nestabilne zajednice.
Pogledajte samo ovo: Srbija od kad je izašla iz zajednice sa ovim i onim, bavi se svojim poslovima i ima napredak nezamisliv decenijama i „gleda svoja posla“.
Imati „gospodara nad sobom“ ili „krpelja koga šlepaš“ dođe mu na isto.
Шредер је давно рекао Тадићу да се ЕУ и НАТО шире искључиво због конфотације са Русијом. И да ту за Србију места нема. А и што ће нам Унија. Видимо како је добро Хрватима и Бугарима. Ту су само да слушају и раде шта им се нареди. Мађари би се за дупе ујели, али су морали да уведу санкције Русији. И то на своју штету.