IN4S

IN4S portal

Brisel objašnjava: Nema pravnog osnova na osnovu kog bi EU mogla da sankcioniše Srbiju zbog Rusije

U radnim telima Saveta EU trenutno se radi na usaglašavanju pozicija za otvaranje klastera 3 sa Srbijom

foto: Jaroslav Pap/Tanjug

Na svakodnevna pitanja albanskih novinara da li će Srbiji biti uvedene sankcije zbog neusklađivanja sa merama EU prema Rusiji, u Briselu ponavljaju da je obaveza zemalja kandidata da se „postepeno“, tokom pristupnog procesa, usklade sa politikom EU i odlukama u okviru Zajedničke spoljne i bezbednosne politike EU.

Objašnjavaju, međutim, i da ne postoji pravni osnov na osnovu kog bi EU mogla da sankcioniše Srbije zbog neusvajanja sankcija protiv Moskve.

„Odluka o sledećim koracima zemalja u pristupnom procesu, konkretno o otvaranju poglavlja i klastera, jeste u rukama zemlja članica. One tu odluku donose na osnovu izveštaja Evropske komisije o proširenju“, kaže portparolka EK Ana Pisonero, prenosi Tanjug.

Prema njenim rečima, EU i dalje čini napore sa zemljama kandidatima ali i svim drugim partnerima da im objasni zašto su uvedene sankcije i zašto je važno da se smanji snaga „ratne mašinerije koja je na raspolaganju Kremlju”.

Srbija prema Pregovaračkom okviru koji su usvojile sve zemlje članice, a kojim se rukovodi Evropska komisija u pristupnom procesu, nema obavezu da se stoprocentno uskladi sa spoljnom i bezbednosnom politikom EU sve do njenog ulaska u članstvo.

Istovremeno, u Briselu ocenjuju da je trenutna situacija na evropskom kontinentu „bez presedana još od kraj Hladnog rata” i da samim tim očekivanja od Srbije prevazilaze usvojene pravne norme.

Ovakav stav prvenstveno zastupaju zemlje članice koje se direktno osećaju ugroženim ruskim postupcima, kao što su baltičke zemlje, ali i zemlje koje su ranije imale tvrde pozicije po pitanju pristupnog procesa.

U radnim telima Saveta EU trenutno se radi na usaglašavanju pozicija za otvaranje klastera 3 sa Srbijom, a u diplomatskim izvorima napominju da, ukoliko se u narednih par meseci ne promeni situacija u Ukrajini, ali prvenstveno pozicija Beograda, neke od članica bi mogle da blokiraju otvaranje klastera očekivano u junu.

Ovakvoj situaciji treba dodati i činjenicu da u EU nema preteranog entuzijazma za ubrzanje procesa proširenja bilo kada je reč o Istočnim partnerima ili zemljama Zapadnog Balkana.

Kada je reč o Crnoj Gori, koja se stoprocentno usklađuje sa spoljnopolitičkim odlukama EU, u Briselu kažu da „pozdravljaju i cene jasne pozicije Podgorice“, ali i naglašavaju da očekuju da u praksi vide ono na šta se Podgorica obavezala, a to je primena sankcija prema Rusiji.

„Vrlo cenimo konzistentno i stoprocentno usklađivanje Crne Gore sa EU spoljnom politikom. Implementacija je na nacionalnim vlastima gde očekujemo robusnu primenu i brzo usvajanje relevantnih odluka u skladu sa dosadašnjim rezultatima Crne Gore i u skladu sa njihovim snažnim stavom u odbrani međunarodnog prava i teritorijalnog integriteta i suvereniteta Ukrajine”, kaže portparol EU Peter Stano.

Kada je u pitanju Turska, koja je zemlja kandidat a nije uvela sankcije protiv Moskve, u Briselu pohvaljuju angažman Ankare navodeći da je ona mnogo učinila u oblasti diplomatije i posredovanja u ukrajinskom sukobu.

Stano kaže da se o opravdanosti i značaju sankcija prema Moskvi razgovara sa širom međunarodnom zajednicom, za koju kaže da „nema pravnu obavezu kao zemlje kandidati od kojih se očekuje da postepeno usklađivanje sa spoljnom i bezbednosnom politikom EU”, ali da se i one pozivaju i ohrabruju da preduzmu iste ili slične mere prema Moskvi.

Sputnjik

Nije crnogorski ako nije srpski; ilustracija: IN4S

Pročitajte JOŠ:

„Evropo, zašto ćutiš“: Protest meštana Štrpca zbog akcije ROSU

Podjelite tekst putem:

4 thoughts on “Brisel objašnjava: Nema pravnog osnova na osnovu kog bi EU mogla da sankcioniše Srbiju zbog Rusije

  1. Još nešto: isprazna mantra, neprestano ponavljana posljednjih dvadeset i kusur godina a koja glasi “ EU nema alternativu“ je uzdignuta na nivo religije.
    Ulaziti u EU danas je isto kao kada bi Bugarska decembra mjeseca 1989.g. tražila ulazak u SFRJ.

  2. Zato su mrčogorci poitali da uvode sankcije i proćeruju ambasadora, koja su to go..a.
    Sami su se ponudili fa……koj EU posle izbora i pristali da budu robovi .
    BITANGE.

  3. EU između ostalog „očekuje“ da Srbija prizna Kosovo kao nezavisnu državu …
    Zemlje EU su rasturale Srbiju decenijama, vojno, ekonomski, politički i na svaki način.
    Ukoliko je priča o pristupanju Srbije EU politika štapa i šargarepe za briselsku gomilu, onda je u redu.
    Na isti način su oni magarčili Miloševića i kilavo rukovodstvo Srbije i na kraju ih preveslali …
    Realno pristupanje EU je presedan, nakon čega se gube izbori i stavlja pečat izdajnika na čelo.
    Dobri odnosi „sa svima“ i vrhunski ekonomski bilateralni odnosi sa razvijenim zemljama EU su puno bolji i nezavisniji put od integracija u nestabilne zajednice.
    Pogledajte samo ovo: Srbija od kad je izašla iz zajednice sa ovim i onim, bavi se svojim poslovima i ima napredak nezamisliv decenijama i „gleda svoja posla“.
    Imati „gospodara nad sobom“ ili „krpelja koga šlepaš“ dođe mu na isto.

    10
    1. Šreder je davno rekao Tadiću da se EU i NATO šire isključivo zbog konfotacije sa Rusijom. I da tu za Srbiju mesta nema. A i što će nam Unija. Vidimo kako je dobro Hrvatima i Bugarima. Tu su samo da slušaju i rade šta im se naredi. Mađari bi se za dupe ujeli, ali su morali da uvedu sankcije Rusiji. I to na svoju štetu.

      10

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *