Букилица: Једини ментори СПД “Јединство“ – наш небески заштитник Св. Сава и завјетне мисли наших оснивача
1 min readНа свечаној академији поводом прославе 185 година рада и обстојања СПД “Јединство (1839) Котор, одржаној јуче у Цркви Св. Николе у Старом граду, обратио се потпредсједник Друштва Петар Букилица.
“Само име које у пуном називу гласи Српско пјевачко друштво “Јединство” (1839) у Котору најбоље описује наше друштво. Дакле, српско је зато што су га основали чланови 13 угледних српских породица из Котора који су годину дана прије оснивања “Јединства” саградили и овај велелепни Српски палац, на тргу испред овог храма, у којем је данас Музичка школа, а у коме су биле смјештене бројне српске организације и друштва поред “Јединства”, које су ту прво уселило. Све те организације и друштва или су проистекле из “Јединства” или су њихови оснивачи или највећи број чланова долази из “Јединства”, нпр. “Српска читаоница”, “Српска радничка партија”, “Добротворно друштво Св. Ђорђе”, “Српска народна гарда”, “Српски тамбурашки збор”, “Српска музика” и бројни други.
Та одредница српско у нашем имену, наставио је Букилица, ни на који начин није била сметња припадницима свих осталих вјера и нација које су живјеле у Котору да буду наши чланови.
“Јер, као што то стоји у изводима, чланом СПД “Јединство” може постати сваки поштени и родољубиви грађанин. Пјевачко је друштво зато што су аустријске власти 1838. године дозволиле друштвена окупљања искључиво на културном нивоу. Будући да се у Котору пјевало и много прије 1839 године , постоје записи да је organizzovana група пјевача из Котора пјевала на сахрани митрополита Петра I Петровића Његошa, најлакше је било регистровати пјевачко друштво, иако се то Друштво бавило свим сегментима друштвеног живота которских Срба.
Јединство је ријеч која је додата нашем имену 1869. године, након прве озбиљније кризе у раду Друштва која је настала услед несугласица и размирица између пјевача и хоровође Шпира Јововића. Пошто су се несугласице превазишле намјерно је узета ријеч јединство да би се превенирале будуће сличне ситуације. Ту ситуацију је на најбољи начин ријешио мудри прота који је све који су протествовали сакупио у једној соби и са руком на Јеванђељу рекао им је да немају право да праве раздор у “Јединству”, јер им то не дозвољава наш небески заштитник Св. Сава. Наиме, први Српски архиепископ Сава Немањић, који је 1219. односно 1220. године основао Зетску епископију, на тада которској Михољској Превлаци, био је изузетно поштован у Боки. Бока је вјероватно предио у којем је можда и најјачи његов утицај од свих крајева свијета у којима живе Срби, ако узмемо и број цркава које су посвећене Св. Сави у Боки. Сам помен његовог имена имао је необичан утицај на све који су тада протествовали, тако да не само што су изгладили све несугласице и размирице, већ су узели Св. Саву за крсну славу свог Друштва. Тада је донесен нови Правилник који је дефинисао да Св. Сава постане крсна слава Друштва, а уједно је дефинисана и друштвена застава црвено, плаво, бијела тробојка, са златним ликом Св. Саве у средини, оивиченим именом Друштва. Године 1889. први пут је свечано изведена и химна СПД јединство, ко ју је на рије чи проте Јована Сундечића компоновао италијански композитор Дионизије де Сарно Сан Ђорђо. У Котору је спјевана и прва химна Св. Сави “О српска млада невина чеда” коју је на текст проте Јована Сундечића компоновао Ђовани Салгети. Которска градска музика је вјероватно једини оркестар на свијету који сваке године на Савиндан свира Химну Св. Сави у форми корачнице, као комбинацију ове двије химне”, рекао је Букилица.
Наставио је даље ријечима да у нашем имену стоји година 1839. година.
“Тада је наше Друштво званично регистровано и то на италијанском језику, званичном језику Аустријскоугарске царевине. И на крају, у нашем имену стоји географска одредница “у Котору”. Зашто су наши преци имали потребу да у имену нашег друштва убаце ту географску одредницу? Зато што су жељели да нагласе да је СПД “Јединство” аутохтоно которско друштво које нема ни ментора ни финансијера са стране. Једини ментори нашег друштва су наш небески заштитник Св. Сава и завјетне мисли наших оснивача којих се и ми данас придржавамо и нећемо дозволити да се то мијења”, казао је Букилица.
Обраћајући се Његовој Светости, Патријарху српском г. Порфирију, Букилица је казао да су у историји у нашим хроникама забиљежени сви српски патријарси који су били покровитељи наших прослава, који су били наши почасни чланови и који су нам додјељивали Ордене Св. Саве.
“Имамо их четири на које смо поносни, али Ви сте први патријарх који лично присуствује нашој Свечаној академији. Учинили сте нам велику част и задовољство и зато Вас поздрављам јерусалимским поздравом “Благословен онај који долази у име Господње”.
Тренутно немамо ни гранчице маслине, нити палме, али Вам то из срца говорим”, казао је Букилица.
Обратио се затим Његовом високопреосвештенству, архиепископу цетњском и митрополиту црногорско-приморском г. Јоаникију: “СПД Јединство Вам са овога мјеста, као и много пута до сада, указује пуно поштовање и апсолутну лојалност и још једном Вас увјеравам са овога мјеста да ће СПД “Јединство” бити у јединству са Митрополијом црногорско-приморском и њеним митрополитима све док Митрополија у јединству са једном Светом саборном и апостолском Црквом. Свака Ваша посјета причињава неизмјерну радост и надам се да ће Ваших посјета у будућности бити још више”, казао је Букилица.
У обраћању представницима локалне власти казао је да наше Друштво не би било у стању да дјелује на овом нивоу и у овом капацитету да нема континуиране подршке Општине Котор.
“Општина Котор је препознала наше Друштво као Друштво од посебног значаја за град Котор и одредала посебну ставку у буџету за његово финансирање. Данас ми имамо хорску секцију, тамбурашку секцију, литерарну секцију, секцију за манифестације, организујемо ликовне изложбе, промоције књига, бавимо се књижевно издавачким радом, а повремено радимо и драмске пројекте. Имамо три хора, мандолински ансамбл, више од 100 активних чланова… То је нешто чиме се поносимо без лажне скромности и тиме се поноси град Котор, а дозволите ми да кажем и да би то било нешто чиме би се поносили и много већи и многољуднији градови, него што је Котор. Захвални смо и за одлуку Скупштине општине Котор о дођели општинских просторија СПД “Јединство”, која још увијек није реализована због формално правних сметњи, али се надамо да ће се ускоро наћи модалитет да се и та одлука реализује.
На крају даме господо, браћо и сестре, без вашег присуства и без ваше подршке наше Друштво не би опстало 185 година. Ваша подршка нам даје подстицај и снагу да још боље и више радимо и молимо вас да нам и даље будете подршка па за 15 година, ако Бог нам да здравље и снаге, да сви заједно прославимо два вијека СПД “Јединство” у складу са стиховима наше химне “У Јединству и с Јединством свем на сусрет см’јемо поћ” и “ Бог је тамо гдје је склад, он ће с неба благословит наше труде И наш рад”. Па да тако, сви сједињени, уђемо у трећи вијек “Јединства” а сам Господ Бог нека одреди колико ће дуго трајати. Да пјевамо “Пјесмом срцу, срцем роду”, живјели на многаја љета!”, поручио је Букилица, који је на академији предводио мандолински оркестар.
Диригенти на свечаној академији били су мр Михајло Лазаревић (мјешовити хор) и Ивана Кривокапић (дјечији И омладински хор).
Водитељ програма и наратор – Душан Давидовић.
Извор: СПЦО Котор
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: