Ћирилицом: Представљена књига “Ћирилични натписи на стећцима”
1 min readТреће вечери књижевног фестивал “Ћирилицом”, чији су организатори Народна библиотека Будва и Удружење издавача и књижара Црне Горе, “Ћирилични натписи на стећцима” др Горана Комара, која је побудила значајну пажњу публике на Тргу између цркава у Старом будванском граду.
Како су саопштили организатори, ова луксузна књига, чији су издавачи, издавачка кућа “Штампар Макарије” и компанија “Новости”, доноси обиље документоване грађе, тумачења, фотографија и адгробних обиљежја, на основу којих сагледавамо најдубље коријене народа на простору Старе Херцеговине.
Како је у име издавача књиге саопштио пјесник Радомир Уљаревић, књига Горана Комара “Ћирилични натписи на стећцима“ је неспорно најобимнији зборник старих ћириличних натписа на Балкану урадјен до данас.
Комар је ишао, од села до села, од гробља до гробља, по Црној Гори, Босни и Херцеговини, Србији и каменим обиљежјима на средњовјековним гробовима, сакупио мноштво података током петнаестогодишњег истраживања.
Како је појаснио Уљаревић, на 1 150 страница, приказано је близу 500 страих натписа у временском распону од најранијих балканских ћириличних натписа на обали Јадрана и требињском крају, до натписа 18-тог вијека, који су сви исоисани истим системом ћириличног писма.
Аутор књиге је, како је појаснио, открио и велики број надгробних крстова, највише из 15. вијека, а сви средњовјековни натписи су искључиво ћирилични. На већини гробаља, пронађени су темељи или остаци православних цркава.
Од 2016. Године, стећци се налазе на листи свјетске културне баштине, као древни свједоци постојања народа у Србији, Црној Гори, Босни и Херцеговини и Хрватској.
Под називом Стећци, средњовјековни надгробни споменици, УНЕСКО је заштитио тек 30 некропола стећака у Босни и Херцеговини, Хрватској, Црној Гори и Србији. Чини се, да је то велики број, али, ако знамо, да ума више од 72 000 регистрованих стећака и најмање још толико зарасих гору, потопљених и потонулих у земљу, онда је то, заштићених стећака, истакао је Уљаревић.
Иако још нисмо разумјели и расчитали симболичне поруке које носе представе исклеане у стећцима, Горан Комар је овом књигом исправио велики број погрешно читаних натписа, имена, година и покушао да одговори на многа питања, казао је поред осталог пјесник Радомир Уљаревић, а преноси Арт Прес из Будве.
Аутор веома значајне књиге “Ћирилични натписи на стећцима”, др Горан Комар је рекао, да васељенски карактер овог типа надгробних споменика, који је настао као аутохтоно заснован, да би својим димензијама и ликовношћу у врхунцу напрезања током 15. вијека, казао о намјери запремања простора православне васељене није очигледан, али јесте докучив.
Стећак, најприје сандук 15. вијека и својим обличјем и укупном ликовношћу, сажима сву историју хришћанске цивилизације у матрицама и изразима доступним балканском човјеку. Човјеку који је могао остварити непосредан увид у раскопна окриља, византијске хришћанске цултуре и и такодје своја дјела побудјивати дубоком унутрашњом потребом исказа вјере, истаакао је поред осталог Комар.
Стећак је производ искуства блиске смрти и умирања, а слави и исказује живот. Казује вјеру у вјечни живот. Он на себе наноси иконе цркве Божије, којима само недостаје боја. Мотивски, ова се иконографија црпи из свих дхела Новог завјета у псалама. Смрт заједнице, подстиче градњу оваквог споменика, а живот – нада у преживљавање народа и Цркве, казао је пред осталог аутор книге др Горан Комар, саопштено је из будвансог Арт Прес-а.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: