ИН4С

ИН4С портал

Читанка у књажевини Црној Гори: Боже благослови српског ђака

1 min read
У данашњој Црној Гори на дјелу имамо брутално фалсификовање историје и негирање било каквих веза са српством, али неке историјске чињенице нико не може промијенити.

Читанка за основне школе у књажевини Црној Гори

Данас објављујемо шта се налазило у читанки за први разред Основне школе у вријеме Књажевине Црне Горе.

Читанку је саставио Ђуро Поповић са Цетиња, а одобрила Државна школска комисија.

Ђуро Поповић је рођен 18. марта 1845. године у Доњем Крају, на домаку Цетиња, у породици свештеника Лаза Поповића.

Ђуро Поповић

Након завршетка ооновног образовања у Цетињској основној школи, Ђуро Поповић је наставио школовање у Петрограду. По доласку на Цетиње учитељску каријеру је започео негдје послије 1865. године. Учитељевао је на Цетињу, у Грахову, Црмници, и Никшићу, и за све то вријеме „показао се као узорни трудбеник, обилан вољом, љубављу и истрајношћу, чим с правом стече првијенство међу осталијем својим друговима и у свим важнијим питањима народне школе тражаше се његов глас.“

С Ђуром Поповићем као с цетињским учитељем сријећемо се први пут школске 1866/67. године. По свој прилици, наредну школску годину учитељевао је у некој другој школи, јер ое тек школске 1868/69. поново појављује као учитељ Цетињске основне школе. И школске 1869/70. водио је II разред у истој школи. Школске 1870/71. године био је премјештен у Црмницу. Уочи црногорско-турског рата 1876-78. године Поповић се помиње као граховски учитељ.

Поповић се посебно истакао као писац уџбеника. Написао је 15 уџбеника, од којих је сам саставио четири, а у коауторству 11, с тим што су неки уџбеници имали више допуњених и поправљених издања. Писао је буквар, читанке ( за сва четири разреда), рачунице ( за сва четири разреда), земљопис за III разред, познавање и његовање човјечјег тијела (за сва четири разреда), православни катихизис (за III и IV разред).

Занимљиво је истаћи да је Поповићев буквар доживио осам издања, а читанка за први разред основних школа чак и девето издање. Ваља при том имати у виду да је буквар за живота ауторова штампан свега три пута и исто толико читанка за I разред, док су му остала издања штампана постхумно. Послије смрти Поповића штампани су му и други уџбеници: рачуница за I разред (два пута), рачуница за II разред (два пута), читанка за II разред (четири пута), читанка за III разред (четири пута), читанка за IV разред (два пута), познавање и његовање човјечјег тијела за I и II разред (четири пута), познавање и његовање човјечјег тијела за III разред, познавање и његовање човјечјег тијела за IV разред и православни катихизис за III разред.

О вриједности Поповићевих уџбеника најбоље сама за себе говори чињеница да су многи од њих, како рекосмо, штампани и послије његове смрти, од чега неки и по неколико пута. Уџбенике је писао заједно са истакнутим учитељима свога времена, као што су Андрија Јовићевић, Перо Мартиновић и Јован Рогановић. У цјелини узето, Ђуро Поповић је најпродуктивнији писац уџбеника у Црној Гори.

Напосљетку треба истаћи и то да је Ђуро Поповић осим састављања уџбеника и руковоћења радом Школске комисије и сам писао рецензије на уџбенике. Једна његова запажена, прилично исцрпна рецензија на Српску историју за III и IV разред основне школе од Лазара Перовића и Мила Ковачевића, у којој је дао доста критичких примједаба, објављена је у Просвјети.

Ђуро Поповић је, несумњиво, био један од најзаслужнијих црногорских посленика на просвјетном развитку друге половине прошлог и почетку овог стољећа. Са њим је тијесно везан цјелокупни просвјети и развој у том временском раздобљу. На њега се с правом и – сасвим адекватно – могу примијенити цитиране мисли Жан Жак Русоа, у епиграфу овог прилога. – Био је то човјек неисцрпне радне енергије који је корисно употријебио свој живот за прогресивно кретање црногорског друштва. Сав се, заправо, предао просвјетном раду којим је постигао завидне резултате. Истакао се у области законског и нормативног регулисања основношколског образовања, као-год и у изради и модификацији наставних планова и програма за црногорске прилике. С успјехом је писао уџбенике и обогатио уџбеничку литературу у Црној Гори.

Као учитељ и школски надзорник учествовао је у свим важнијим манифестацијама и покретима просвјетног и културног живота Цетиња, и шире Црне Горе, задњих деценија прошлог вијека. Био је један од оснивача познате Цетињске читаонице коју је, у њеној плодотворној дјелатности, много помогао као члан њене управе, а једно вријеме и као предсједник.

Ђуро Поповић припада оној категорији црногорских класичних просвјетних радника чија имена не смију изблиједјети и с временом пасти у заборав, поготово не међу стручњацима исте бранше – онима који настављају њихов започети посао.

Један истакнути црногорски просвјетно-културни и научни радник својевремено је казао, с разлогом, да ће „црногорско учитељство бити харно овом човјеку за тај тешки и значајан рад“ који је уткао у црногорску просвјету и културно насљеђе. Када се буде писала историја црногорске просвјете и културе о периоду у којем је дјеловао и стварао Ђуро Поповић, неће се моћи мимоићи његове вишеструке заслуге. Он је оставио неизбрисив траг у просвјетној и културној баштини Црне Горе.

Упокојио се 1902. године и сахрањен на Цетињу.

Приредио Јован Маркуш

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

18 thoughts on “Читанка у књажевини Црној Гори: Боже благослови српског ђака

  1. Никад више блажа милова. Ни ових са друге стране. Здрави ће прекадити и 1918. и све остале године.

  2. Priča da crnogorci nijesu Srbi je priča koju pričaju oni koji rade za strane “nvo” i centre moći. Nemaju nikakve veze sa Crnom Gorom i njezinom tradicijom.

    1. мало боље прочитај текст …
      „О вриједности Поповићевих уџбеника најбоље сама за себе говори чињеница да су многи од њих, како рекосмо, штампани и послије његове смрти, од чега неки и по неколико пута.“

  3. Сва срећа па наши прађедови имају потомке. Они им објашњавају ко су били. Логично је ваљда да потомци поријекло знају боље од предака.То важи само у Црној Гори, видјећемо докле.

    8
    1
  4. Кака Црна Гора, каки јади?!
    Црна је Гора била, па је нема!
    Црногорско га би, па прође!
    Ко и све што пролази,
    И њој га шорак донио!
    Све у свој вакат, па и она!
    Кад је себе то било?!
    Постоје само планине —
    У којима су некад живјели Црногорци!

    А нијесу живјели но се рађали,
    И то из камена!
    А из камена се рађа —
    Оно што је тврђе од њега!
    E pa vise nam je dosadilo da se radjamo iz kamena ..
    Mnogo je lakse roditi se iz koverte 🙂

    9
    2
  5. Zajebani ovi srbi… okupirali su Crnu Goru 1918 a onda su izmislili vremensku masinu … pa su se očigledno vratili u prošlost Crnogorsku da je ciljano mijenjaju i posrbljavaju..
    Tako da: nikad vise 1918! I sve ostale… nikad vise !
    Eviva!

    3
    18
    1. A sto ostade od istorije CG ako vam nista ne odgovara.
      Ne odgovara vam ni 1219 kad je Sveti Sava osnovao Zetsku Eparhiju ni 1918 kad su se Srbi iz CG ujedinili sa ostalim Juznim Slovenima i Srbima ne odgovara 200 g Petrovica jer su bili Srbi ,ne valjaju vam ni Crnojevici jer nastavljaju drzavnost i duhovnost Nemanjica i donose cirilicnu stampariju a ne latinicnu ne valja vi ni Mitopolija Crnogorsko Primorska , ni zemljopisi iz knjazevine CG itd itd….

      19
      2
          1. Rusija je izolovana,sada joj preostaje samo da klekne.CG ce sa saveznicima slomiti diktatora a vi ceto to gledati iz svojih fotelja kao i kada smo vam rusili Milosevica

            Dae vjecna!

            2
            12
  6. Читанка у књажевини Црној Гори: Боже благослови српског ђака
    Kada bi nam maturanti danas ovoliko ucili,gdje bi nam omaldina i drzava bila.

    Pravila pristojnosti

    Stoj mirno.
    Gledaj smjerno.
    Sjedi pravo.
    Ner zijevaj.
    Ne smrkaj.
    Ne ceskaj se.
    Nosa ne kopaj.
    Kraste ne cupkaj.

    Tesko da sve ovo ne gledamo svakim danom od Skupstine do ulice,nekako bi izasli na kraj sa dobrim dijelom predloga iz ovog pravila,ali sa smrkanjem imamo velikih problema,jer nam drzva pociva na tome i od toga zivi!

    10
    2

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *