Čitanka u knjaževini Crnoj Gori: Bože blagoslovi srpskog đaka
1 min readDanas objavljujemo šta se nalazilo u čitanki za prvi razred Osnovne škole u vrijeme Knjaževine Crne Gore.
Čitanku je sastavio Đuro Popović sa Cetinja, a odobrila Državna školska komisija.
Đuro Popović je rođen 18. marta 1845. godine u Donjem Kraju, na domaku Cetinja, u porodici sveštenika Laza Popovića.
Nakon završetka oonovnog obrazovanja u Cetinjskoj osnovnoj školi, Đuro Popović je nastavio školovanje u Petrogradu. Po dolasku na Cetinje učiteljsku karijeru je započeo negdje poslije 1865. godine. Učiteljevao je na Cetinju, u Grahovu, Crmnici, i Nikšiću, i za sve to vrijeme „pokazao se kao uzorni trudbenik, obilan voljom, ljubavlju i istrajnošću, čim s pravom steče prvijenstvo među ostalijem svojim drugovima i u svim važnijim pitanjima narodne škole tražaše se njegov glas.“
S Đurom Popovićem kao s cetinjskim učiteljem srijećemo se prvi put školske 1866/67. godine. Po svoj prilici, narednu školsku godinu učiteljevao je u nekoj drugoj školi, jer oe tek školske 1868/69. ponovo pojavljuje kao učitelj Cetinjske osnovne škole. I školske 1869/70. vodio je II razred u istoj školi. Školske 1870/71. godine bio je premješten u Crmnicu. Uoči crnogorsko-turskog rata 1876-78. godine Popović se pominje kao grahovski učitelj.
Popović se posebno istakao kao pisac udžbenika. Napisao je 15 udžbenika, od kojih je sam sastavio četiri, a u koautorstvu 11, s tim što su neki udžbenici imali više dopunjenih i popravljenih izdanja. Pisao je bukvar, čitanke ( za sva četiri razreda), računice ( za sva četiri razreda), zemljopis za III razred, poznavanje i njegovanje čovječjeg tijela (za sva četiri razreda), pravoslavni katihizis (za III i IV razred).
Zanimljivo je istaći da je Popovićev bukvar doživio osam izdanja, a čitanka za prvi razred osnovnih škola čak i deveto izdanje. Valja pri tom imati u vidu da je bukvar za života autorova štampan svega tri puta i isto toliko čitanka za I razred, dok su mu ostala izdanja štampana posthumno. Poslije smrti Popovića štampani su mu i drugi udžbenici: računica za I razred (dva puta), računica za II razred (dva puta), čitanka za II razred (četiri puta), čitanka za III razred (četiri puta), čitanka za IV razred (dva puta), poznavanje i njegovanje čovječjeg tijela za I i II razred (četiri puta), poznavanje i njegovanje čovječjeg tijela za III razred, poznavanje i njegovanje čovječjeg tijela za IV razred i pravoslavni katihizis za III razred.
O vrijednosti Popovićevih udžbenika najbolje sama za sebe govori činjenica da su mnogi od njih, kako rekosmo, štampani i poslije njegove smrti, od čega neki i po nekoliko puta. Udžbenike je pisao zajedno sa istaknutim učiteljima svoga vremena, kao što su Andrija Jovićević, Pero Martinović i Jovan Roganović. U cjelini uzeto, Đuro Popović je najproduktivniji pisac udžbenika u Crnoj Gori.
Naposljetku treba istaći i to da je Đuro Popović osim sastavljanja udžbenika i rukovoćenja radom Školske komisije i sam pisao recenzije na udžbenike. Jedna njegova zapažena, prilično iscrpna recenzija na Srpsku istoriju za III i IV razred osnovne škole od Lazara Perovića i Mila Kovačevića, u kojoj je dao dosta kritičkih primjedaba, objavljena je u Prosvjeti.
Đuro Popović je, nesumnjivo, bio jedan od najzaslužnijih crnogorskih poslenika na prosvjetnom razvitku druge polovine prošlog i početku ovog stoljeća. Sa njim je tijesno vezan cjelokupni prosvjeti i razvoj u tom vremenskom razdoblju. Na njega se s pravom i – sasvim adekvatno – mogu primijeniti citirane misli Žan Žak Rusoa, u epigrafu ovog priloga. – Bio je to čovjek neiscrpne radne energije koji je korisno upotrijebio svoj život za progresivno kretanje crnogorskog društva. Sav se, zapravo, predao prosvjetnom radu kojim je postigao zavidne rezultate. Istakao se u oblasti zakonskog i normativnog regulisanja osnovnoškolskog obrazovanja, kao-god i u izradi i modifikaciji nastavnih planova i programa za crnogorske prilike. S uspjehom je pisao udžbenike i obogatio udžbeničku literaturu u Crnoj Gori.
Kao učitelj i školski nadzornik učestvovao je u svim važnijim manifestacijama i pokretima prosvjetnog i kulturnog života Cetinja, i šire Crne Gore, zadnjih decenija prošlog vijeka. Bio je jedan od osnivača poznate Cetinjske čitaonice koju je, u njenoj plodotvornoj djelatnosti, mnogo pomogao kao član njene uprave, a jedno vrijeme i kao predsjednik.
Đuro Popović pripada onoj kategoriji crnogorskih klasičnih prosvjetnih radnika čija imena ne smiju izblijedjeti i s vremenom pasti u zaborav, pogotovo ne među stručnjacima iste branše – onima koji nastavljaju njihov započeti posao.
Jedan istaknuti crnogorski prosvjetno-kulturni i naučni radnik svojevremeno je kazao, s razlogom, da će „crnogorsko učiteljstvo biti harno ovom čovjeku za taj teški i značajan rad“ koji je utkao u crnogorsku prosvjetu i kulturno nasljeđe. Kada se bude pisala istorija crnogorske prosvjete i kulture o periodu u kojem je djelovao i stvarao Đuro Popović, neće se moći mimoići njegove višestruke zasluge. On je ostavio neizbrisiv trag u prosvjetnoj i kulturnoj baštini Crne Gore.
Upokojio se 1902. godine i sahranjen na Cetinju.
Priredio Jovan Markuš
Nikad više blaža milova. Ni ovih sa druge strane. Zdravi će prekaditi i 1918. i sve ostale godine.
Priča da crnogorci nijesu Srbi je priča koju pričaju oni koji rade za strane “nvo” i centre moći. Nemaju nikakve veze sa Crnom Gorom i njezinom tradicijom.
Samo što nije mogao umreti 1902. god jer je čitanka izdata 1906. god. E prađede moj, upokojiše te prerano.
malo bolje pročitaj tekst …
„O vrijednosti Popovićevih udžbenika najbolje sama za sebe govori činjenica da su mnogi od njih, kako rekosmo, štampani i poslije njegove smrti, od čega neki i po nekoliko puta.“
Sva sreća pa naši prađedovi imaju potomke. Oni im objašnjavaju ko su bili. Logično je valjda da potomci porijeklo znaju bolje od predaka.To važi samo u Crnoj Gori, vidjećemo dokle.
E Viva Đuro Popoviću
Kaka Crna Gora, kaki jadi?!
Crna je Gora bila, pa je nema!
Crnogorsko ga bi, pa prođe!
Ko i sve što prolazi,
I njoj ga šorak donio!
Sve u svoj vakat, pa i ona!
Kad je sebe to bilo?!
Postoje samo planine —
U kojima su nekad živjeli Crnogorci!
A nijesu živjeli no se rađali,
I to iz kamena!
A iz kamena se rađa —
Ono što je tvrđe od njega!
E pa vise nam je dosadilo da se radjamo iz kamena ..
Mnogo je lakse roditi se iz koverte 🙂
Zajebani ovi srbi… okupirali su Crnu Goru 1918 a onda su izmislili vremensku masinu … pa su se očigledno vratili u prošlost Crnogorsku da je ciljano mijenjaju i posrbljavaju..
Tako da: nikad vise 1918! I sve ostale… nikad vise !
Eviva!
Nervozni ovi momci sto su rodjeni 1945 u necijem Jajcu.
Nikad vise PRAZNA PINJATA
Prodacu Sebe i Svoga Brata,
Pljunucu Ocu , pravo u lice,
iz San Tropea i Ibice,
Nikad vise 1868 ! 🙂 …. 1869… 1918.. i td..
A sto ostade od istorije CG ako vam nista ne odgovara.
Ne odgovara vam ni 1219 kad je Sveti Sava osnovao Zetsku Eparhiju ni 1918 kad su se Srbi iz CG ujedinili sa ostalim Juznim Slovenima i Srbima ne odgovara 200 g Petrovica jer su bili Srbi ,ne valjaju vam ni Crnojevici jer nastavljaju drzavnost i duhovnost Nemanjica i donose cirilicnu stampariju a ne latinicnu ne valja vi ni Mitopolija Crnogorsko Primorska , ni zemljopisi iz knjazevine CG itd itd….
Istirija,to smo mi !Sa vama smo zavrsili sada idemo na Rusiju.Ajmo,vucite se doma jer i za to djeste niste.
Da li mirno spavas Vladimire Putine?
Muči avetinjo.
Rusija je izolovana,sada joj preostaje samo da klekne.CG ce sa saveznicima slomiti diktatora a vi ceto to gledati iz svojih fotelja kao i kada smo vam rusili Milosevica
Dae vjecna!
izrode
Nikada vise 1878 , vi ste samo okupatori Boke.
Čitanka u knjaževini Crnoj Gori: Bože blagoslovi srpskog đaka
Kada bi nam maturanti danas ovoliko ucili,gdje bi nam omaldina i drzava bila.
Pravila pristojnosti
Stoj mirno.
Gledaj smjerno.
Sjedi pravo.
Ner zijevaj.
Ne smrkaj.
Ne ceskaj se.
Nosa ne kopaj.
Kraste ne cupkaj.
Tesko da sve ovo ne gledamo svakim danom od Skupstine do ulice,nekako bi izasli na kraj sa dobrim dijelom predloga iz ovog pravila,ali sa smrkanjem imamo velikih problema,jer nam drzva pociva na tome i od toga zivi!