Crnogorci i mobilni telefoni
1 min read
U Crnoj Gori trenutno je aktivno oko 1,1 milion SIM kartica, što je 177 odsto više u odnosu na broj stanovnika. Problematikom zašto u Crnoj Gori jedan građanin u prosjeku ima tri telefona pozabavili su se razni sociolozi, prenosi Dojče vele.
„Od kada se usluge mobilne telefonije pružaju u Crnoj Gori, najveći broj korisnika zabilježen je u avgustu 2008. godine i iznosio je 1.357.712, dakle 219 odsto korisnika u odnosu na broj stanovnika“, kaže Ivona Marić iz Agencije za elektronske komunikacije i napominje da je više korisnika ljeti, zbog turista. U razgovoru za Dojče vele ona tvrdi da je broj aktivnih SIM kartica najviše pao na prelazu iz 2011. u 2012. godinu. „Operateri su bili obavezni da do kraja novembra 2011. godine završe registraciju korisnika. Posle tog roka sve neregistrovane SIM kartice su deaktivirane.“
Crnogorski, patološki kapitalizam
Sociolozi navode pored ovoga objašnjenja navode i niz drugih razloga: „Možemo navesti nekoliko motiva koji podstiču takav vid konzumerizma mobilnih usluga: počev od očuvanja određenog nivoa privatnosti, do jeftinijeg održavanja veze s osobama koje koriste istog provajdera“, kaže komunikolog Filip Radunović za DW. Od ovih tehničkih objašnjenja važnija su sociološka, a za njih uzroke treba tražiti u sistemu vrijednosti koji se u Crnoj Gori gradio kroz podjele u poslednje dvije decenije. „Kada sve te nesigurnosti pomešate s krajnje patološkim vidom kapitalizma, kakav se praktikuje kod nas, onda ne čudi da naši sugrađani dio svoje nesigurnosti artikulišu kroz jaku potrebu za opštim društvenim prihvatanjem – a biti prihvaćen u društvu danas se nažalost velikim dijelom definiše kroz način onoga šta konzumirate“, smatra Radunović.
Iako se Crnogorci žale na visoke cene režija, pa kažu da struju i vodu plaćaju najskuplje u regionu, na skupe impulse i SMS-ove, sa druge strane, malo ko ukazuje, prenosi Dojče vele, napominjući da baš tu je i Vlada Crne Gore vidjela prostor za povećanje računa, pa su Crnogorci prošle godine svakog mjeseca plaćali po jedan evro za svaki SIM karticu koju poseduju, napominje Dojče vele.
Vlada je to nazvala „kriznim porezom“, planirajući da i ove godine budžet puni na sličan način, pa je predlagala porez od sedam odsto na telefonske račune preko pet evra. Većina u Parlamentu je, ipak, odbila taj predlog.
Od 2008. kada je krenula privredna kriza broj korisnika odnosno kartica, pao je za manje od pet odsto.
„Proizilazi da razni vidovi iskazivanja socijalnog statusa prkose čak i najtežim socijalnim okolnostima i momentima“, zaključuje Radunović.
Bilo kako bilo, ,,strani sociolozi“ ili oni naši koji su otišli van Crne Gore, dakle, ne žive u u Crnoj Gori, pozabavili su se ovim pitanjem, danijeli zanimljive odgovore, koje možda većina nas i sama zna, a ono što se svakako primjećuje/zna je to da će se za dobar telefon raditi cijelo ljeto, jer ipak na stolu važan statusni simbol pored ključeva predstavlja i mobilni telefon(i).