Чуркин: Неуспјех примирја у Украјини
1 min readАмбасадор Русије при УН Виталиј Чуркин указује да постоје назнаке за неуспјех примирја на истоку Украјинe. Он је, у интервјуу бечком дневнику „Пресе“ нагласио да је проблем то што на обје стране постоје „елементи који се не могу контролисати“.
Чуркин је рекао да су Брисел и Вашингтон, својим наметањем, први повриједили суверенитет, стабилност и интегритет Украјине.
Чуркин је у вези Крима истакао да је подршком насилног пуча у Украјини прекршено међународно право у једној крхкој земљи која је важна за Русију, која има посебне односе са Кримом и Донбасом.
Он је подсјетио да је на Криму одржан референдум на којем се 93 одсто грађана изјаснило за поновно уједињење са Русијом, као и да у Русији то подржава 90 одсто грађана.
Пуч, према његовим речима, покренуо је низ развоја који су довели до ове трагедије.
„Започели су једну јако опасну игру, склонили међународно право у страну, свргнули легитимну власт, нису прихватили да једна легитимна влада одлучује да ли и када потписује споразум. Брисел и Вашингтон су Украјини наложили шта треба да ради. Они су као први повриједили суверенитет, стабилност и интегритет Украјине“, подвукао је Чуркин рекавши да је очекивао да ће, у вези анексије Крима, сви поздравити „овај тријумф историјске правде“.
Према његовим ријечима требало је вјеровати вољи народа.
Истовремено је казао да би било боље да су Украјинци, одмах по распаду бившег Совјетског Савеза, дозволили референдум на Криму.
Он је оцијенио да је распад Совјетског Савеза био „геополитичка експлозија“ и за многе психолошки шок.
„Свијет дефинитивно није бољи данас из много разлога – због тероризма и зато што није настала нова равнотежа у Европи. Нажалост обећања по завршетку Хладног рата нису одржана“, критиковао је руски дипломата.
Чуркин је истакао да приступање Русије НАТО никада није била реална опција, јер је Русија превелика и сама себи довољна по питању своје безбједности, а НАТО је инструмент за утицај САД у Европи.
„Русија би била други стуб у НАТО и то САД никада не би дозволиле, 2002 су постављени сви могући услови за руско чланство, као, на пример, одустајање од стратешких подморница. Ми имамо и један јак разлог да чак о томе ни не размишљамо, а то су наши специјални односи са Кином. Не желимо превише да се крећемо у једном правцу и оборимо баланс између Русије, Кине и САД“, казао је руски дипломата истичући да је Русија одговорни и веома активни члан међуанродне заједнице који доприноси рјешавању међународних проблема.
С тим у вези је оцијенио да без активне, креативне и искрене улоге Русије не би било ни договора са Ираном.
По питању Сирије, Чуркин је истакао да је Русија инсистирала на политичко рјешење приликом избијања кризе, али други нису жељели то да послушају, већ су жељели промјену режима.
Русија је, како каже, једина земља која се озбиљно залаже за рјешавање тог конфликта, подсјећајући да је сиријска влада и опозиција позвана на даљу рунду разговора у Москву.
Истовремено је, у вези Саудијске Арабије, изразио стрепњу да би борбе у Јемену, у које су се укјључили, могли ескалирати и проширити на Саудијску Арабију.
На крају је Чуркин, упитан да ли Русија ради на новој црној листи забране уласка у земљу, рекао да то не зна.
„Све док ви не будете имали листу санкција нећемо ни ми. То је непотребна бирократска ствар“, закључио је Чуркин.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: