ИН4С

ИН4С портал

Дамјановић: Уз подршку Русије до неутралности Црне Горе

1 min read

igor-damjanovic-konuzin-moskvaТоком међународне научне конференције ”Мека сила и култрна дипломатија у XXI веку”, одржане у Росијском универзитету дружбе народов, координатор друштвено политичког покрета ”НЕ у рат, НЕ у НАТО” из Црне Горе, Игор Дамјановић дао је ексклузивни интервју за Руски експрес и РБТН. Тема разговора је била ситуација у Црној Гори, повезана са социјално-политичком кризом и могући кораци по њеном регулисању.

  • Господине Дамјановићу, молимо вас да оцијените тренутну политичку ситуацију у Црној Гори?

Грађански протести, који се одвијају и даље, сваки дан попримају све више комплекснији карактер. О нашој ситуацији у руској јавности присутан је велики обим информација и прилично тачна аналитика.

damjanovic-protest-stoltenbergМеђутим желим да подвучем главно: премијер Мило Ђукановић више није у стању да контролише ситуацију и управља земљом. Насилним дејствима он је у потпуности изгубио ауторитет своје власти. Он је такође претрпио крах своје спољне политике, покушавајући да обмане и чак супростави интересе НАТО, ЕУ и Русије. То је резултирало што њему више нико не вјерује, ни на западу, ни истоку, чак ни његови политички покровитељи у САД.

  • Шта по вама представља могуће излазе из кризне ситуације?

Као излаз из ситуације у овом моменту једино реална је оставка Ђукановића, формирање прелазне владе и спорвођење првих демократских избора. Притом могуће приступање Црне Горе у НАТО, представља детонатор нове ескалације социјално-политичке нестабилности и дестабилизације земље.

Додатну опасност у датој ситуацији представља одсуство било каквог будућег Ђукановићевог политичког маневра, који не би узроковао даљу ескалацију конфликта, са чак могућим и људским жртвама. Захваљујући Богу, људске жртве су чудом избјегнуте у ноћи 17. и 24. октобра, током полицијских репресија према мирним демонстрантима.

  • Да ли мислите да међународно посредништво може помоћи у регулисању кризне ситуације?

Данас многи у Црној Гори истичу потребу међународног посредништва у регулисању кризе у Црној Гори са стране ЕУ и Русије. Желим да истакнем да само заједнички дијалог Русије са земљама ЕУ и НАТО може помоћи народу Црне Горе да демократским путем донесе историјско решење, које би одговрало интересима грађана. У вези са тим, црногорска страна ваљало би да покрене иницијативу да руски политичари, парламентарци, дипломати и међународни експерти узму активно учешће у опште-европском дијалогу за регулисање кризе у Црној Гори.

damjanovic-igor-ne-u-natoСа истовјетним захтјевима наши  друштвено политички кругови треба да се обрате на адресе у Паризу, Берлину, Бриселу, Лондону и другим европским престоницама.  Са пуном одговорношћу тврдим да би активно учешће Русије у регулисању црногорске кризе подржала апсолутна већина грађана моје државе.

  • Како оцјењујете позицију Русије у односу ситуацију у Црној Гори?

Видљиво је да је Русија већ ступила у снажну друштвено политичку полемику поводом црногорске кризе. Ми читамо коментаре МИД-а, изјаве Дмитрија Пескова, парламентаца и међународних експерата. Међутим, нажалост ове кораке не прате адекватна подршка друштвених пројеката и НВО, усмјерених на регион Балкана.

Веома ме забринуло, што су цјелокупни расходи руског државног буџета на друштвене пројекте у читавом свијету тек нешто више од 15 милиона евра. Ту имам у виду издатке на пројекте по линији МИД-а, Россатрудничества и 4 главна руска фонда са државним финансирањем:  Фонд Горчакова, Руски Мир, РСМД и Фонд подршке и заштите права сународника, што је сразмјерно тек годишњим дотација САД, ЕУ и НАТО према невладином сектору Црне Горе, државе са популацијом од 650.000.

Одрицање Русије од активне употребе меке моћи у актуелним геополитичким кретањима и савременим међународним односима, било би равно чињеници да се СССР у II свјетском рату одрекао од коришћења тенкова као средства одбране од њемачке агерсије.

  • Шта по вама друштвено политичке организације у Црној Гори могу да очекују од Русије?

Разумијем сложеност и важност питања која данас налазе пред Русијом, мислећи у првом реду на догађаје у Сирији и Украјини. Међутим дужан сам да подсјетим да Црна Гора данас представља једну од малобројних страна на Медитерану, која се формално не налази под контролом Сјеверно атлантског алијаса и да ова година може постати кључна за православну и историјску вертикалу Црне Горе, њеног опстанка, или потпуног слома. Ту прије свега имам у виду могуће приступање НАТО пакту.   

Stoltenberg protest 04Наш чисти ентузијазам супростваљен јер пропоаганистичкој машинерији НАТО, подржаној значајним ресусрима државног апарата и како сам горе већ поменуо милионима донација из западних земаља. Билборди који промовишу НАТО данас заузимају половину доступног рекламног простора на улицама црногорских градова. Слична је и статистика ЕПП садржаја на црногорским телевизијама.

Упркос огромној разлици, како у материјалним, тако и институционалним ресурсима, успјело нам је да до сада зауставимо раст подршке приступању Црне Горе у НАТО и обесмислимо основне пропагнадне концепте којим се служе НАТО лобисти. По анкетама чак 85% грађана Црне Горе сматра да је референдум о НАТО неопходан, а око двије трећине Црногораца залаже се за војно неутрални статус Црне Горе.

ne u rat ne u nato 1Било, или не подршке из Русије, ми ћемо наставити бескомпромисну борбу против намјере Ђукановићевог режима да земљу по сваку цијену уведе у НАТО пакт. Наравно тај циљ ћемо лакше остварити, могу да кажем да би он био и реално достижан, уколико са руске стране буде адекватне друштвено политичке подршке. Вјерујем да са Русијом дијелимо исти циљ, враћања Црне Горе у њену традиционалну историјску орбиту и трајно успостављање војно и политички неутралне позиције државе.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Дамјановић: Уз подршку Русије до неутралности Црне Горе

  1. Neutralnost je utopija!Napadnuti smo i moramo da se branimo,i u odbrani moramo napadati!Inace nam se crno pise!!!Dosta vise gluposti!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy