Дан када је Горбачов предао власт Јељцину
Михаил Горбачов је 25. децембра 1991. године поднио оставку на мјесто предсједника Совјетског Савеза и званично предао власт Борису Јељцину. Овај чин означио је крај једне ере у историји и почетак распада највеће комунистичке суперсиле. Горбачов није успио да спријечи распад државе, јер су дубоке економске и политичке тешкоће изазвале велико незадовољство и растуће сепаратистичке тенденције у републикама Совјетског Савеза.
Током Горбачовљевог мандата, Совјетски Савез је доживио значајне промјене, али су те промјене довеле до политичке нестабилности. Републике су почеле да траже већу аутономију, а неке су већ крајем 1991. године прогласиле независност. Ове промјене, као и економски пад, довеле су до тога да је Горбачов, који је у почетку био симбол реформе и нове политике, изгубио подршку и код народа и у самом Савјету федерације.
Борис Јељцин, предсједник Руске Федерације, играо је кључну улогу у овом процесу, водивши земљу ка независности и реформама које су, на концу, довеле до краха Совјетског Савеза. У тренутку када је Горбачов поднио оставку, Совјетски Савез је већ био на ивици распада, а оснивање нових независних држава било је неизбјежно.
Распад Совјетског Савеза довео је до стварања 15 независних држава, укључујући и Руску Федерацију, која је наставила свој пут као самостална држава. За многе, овај догађај представља прелазак у нову етапу глобалне политике.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Dva najgora drzavnika u istoriji Rusije