Dan kada je Gorbačov predao vlast Jeljcinu
Mihail Gorbačov je 25. decembra 1991. godine podnio ostavku na mjesto predsjednika Sovjetskog Saveza i zvanično predao vlast Borisu Jeljcinu. Ovaj čin označio je kraj jedne ere u istoriji i početak raspada najveće komunističke supersile. Gorbačov nije uspio da spriječi raspad države, jer su duboke ekonomske i političke teškoće izazvale veliko nezadovoljstvo i rastuće separatističke tendencije u republikama Sovjetskog Saveza.
Tokom Gorbačovljevog mandata, Sovjetski Savez je doživio značajne promjene, ali su te promjene dovele do političke nestabilnosti. Republike su počele da traže veću autonomiju, a neke su već krajem 1991. godine proglasile nezavisnost. Ove promjene, kao i ekonomski pad, dovele su do toga da je Gorbačov, koji je u početku bio simbol reforme i nove politike, izgubio podršku i kod naroda i u samom Savjetu federacije.
Boris Jeljcin, predsjednik Ruske Federacije, igrao je ključnu ulogu u ovom procesu, vodivši zemlju ka nezavisnosti i reformama koje su, na koncu, dovele do kraha Sovjetskog Saveza. U trenutku kada je Gorbačov podnio ostavku, Sovjetski Savez je već bio na ivici raspada, a osnivanje novih nezavisnih država bilo je neizbježno.
Raspad Sovjetskog Saveza doveo je do stvaranja 15 nezavisnih država, uključujući i Rusku Federaciju, koja je nastavila svoj put kao samostalna država. Za mnoge, ovaj događaj predstavlja prelazak u novu etapu globalne politike.
Dva najgora drzavnika u istoriji Rusije