Dan Sibira se obeležava 8. novembra: Šta se sve krije na 13 miliona kvadratnih kilometara
1 min readŠta je prvo što vam padne na pamet kada neko spomene Sibir? Da li je on asocijacija na večni mraz? Ili možda na nepregledna prostranstva između Tihog okeana na istoku i planine Ural na zapadu, u kojima obitavaju retke vrste životinja? Oni koji sjajno barataju istorijskim činjenicama se sete čak i da je nekada Sibir bio zasebna država, dok Rusija još nije postojala kao država. Ali, Sibir je mnogo više od toga – on je i najmističniji deo Rusije, koji ovaj narod sa razlogom slavi.
Dan Sibira – tradicija koja datira iz 16. veka
Tradicija obeležavanja Dana Sibira datira još iz 1581. godine, kada su kozaci, pod vođstvom otomana Ermaka, ušli u nekadašnju prestonicu Sibirskog hanstva, grad Isker. Kroz dugu istoriju praznik ne nekoliko puta zaboravljan, ali se tradicija svaki put iznova obnavljala. Jednom je njegovo obeležavanje nakon pauze uspostavio car Aleksandar III tokom svog krunisanja 1881. godine, a drugi put je on ponovo počeo da se obeležava 90-ih godina prošlog veka. Od tada se tradicija održala do dana današnjeg, a Rusi 8. novembar slave kao praznik svog najvećeg prirodnog bogatstva.
Sibir je idealan za ljubitelje avanture i mistike
Na više od 13 hiljada kvadratnih kilometara, koliko zauzima Sibir, nalazi se mnoštvo prirodnih fenomena. Većina njih poznata je po mračnim nazivima i neobjašnjivim silama koje njima vladaju: Đavolja poljana, Gnezdo vatrenog orla i Vrata pakla su samo neka od njih. Naravno, tu je i Bajkalsko jezero, koje mnogi nazivaju i sibirskim plavim okom. Svaki od ovih fenomena je poput Meke i Medine za ljubitelje avantura, jer, složićete se, nema ništa bolje od spoja mistike i uzbudljivog putovanja.
Bajkalsko jezero – Baza NLO i mistični portal u paralelni univerzum
Od nastanka pa do danas, Bajkalsko jezero obavijeno je velom tajni i mitova, koje pecaroši sa uzbuđenjem prepričavaju i koji podsećaju na neki naučno-fantastični film. Vanzemaljci, neidentifikovani leteći objekti i tri metra visoka bića-amfibije – svi oni se skrivaju u bajkalskim dubinama. Ovo jezero je, po jednoj od teorija, i mesto pođenja nove vrste razumnih oblika života, koji su Bajkal odabrali baš zato što je dosta nepristupačan i dubok.
„Vrata pakla“ u sred Sibira: Šta je Batagajski krater i zbog čega on raste iz godine u godinu
Batagajski krater se smatra najvećim kraterom u večnom ledu, a od kako je nastao 60-ih godina prošlog veka, on je jedna od glavnih tema u Sibiru. Pojedini stanovnici smatraju da je krater u stvari nešto poput portala u pakao, a da se u njegovom srcu krije demon. Međutim, naučnici ga tako zovu iz drugog razloga: rast Batagajskog kratera je nemoguće zaustaviti, a naučnici strepe da bi za nekoliko desetina godina on mogao postati još opasniji, jer bi mogao da proguta sve pred sobom.
Đavolja poljana u Rusiji: Mesto na kome se zloslutne pojave samo nižu
Kada je 30. juna 1908. godine iznad centralnog dela Sibira proletela gigantska usijana kugla. Udarni talas Tunguskog meteorita oborio je šume četinara u radijusu od 40 kilometara od epicentra, a eksplozije su odzvanjale čak i na razdaljini od 800 kilometara. Ova oblast je jako zainteresovala naučnike, ali su ih u istraživanju uvek ometale neobične pojave: oni bi osećali parališući strah i stezanje u grudima čim bi se približili poljani, a uređaji bi potpuno prestajali da rade.
Gnezdo vatrenog orla: Najčudniji objekat u Sibiru koji izaziva erupciju adrenalina
Starost Patomskog kratera se procenjuje na oko 500 godina, ali je njegovo poreklo ono što naučnici nikako ne mogu da odgonetnu. Hipoteze o nastanku ove kamene strukture su najrazličitije: neki smatraju da je ona nastala kao posledica pada NLO, drugi – da je u pitanju krater koji se formirao nakon pada meteorita, treći – da je to ostatak „mrtvog“ vuklana, a četvrti – da je on nastao kao posledica implozije u podzemlju tokom stvaranje večnog leda.
U Sibiru spava čuvena Tisulska princeza, misteriozna devojka „iz druge civilizacije“
Duboko pod zemljom, pre više od pola veka, sibirski rudari navodno su pronašli mermerni sarkofag. U njemu je, okružena roze tečnošću, ležala devojka stara oko 30 godina, bujne kose i lepih, svetlo plavih očiju. Iznenađeni otkrićem, rudari su pozvali policiju, koja je odlučila da sarkofag treba preneti u Novosibirsk, kako bi se ustanovilo ko je misteriozna devojka. Ispitivanja su pokazala da je telo Tisulske princeze jedinstveno i da se do sada ni arheolozi ni paleontolozi ni sa čim sličnim nisu susretali.
Sumnja se da je ovde sakrivena i „Zlatna baba“, tajanstvena i moćna ruska boginja
Većina istoričara i etnografa veruje da se u liku Zlatne babe skriva boginja majka, koja je od davnina izazivala strahopoštovanje svih naroda. O tome gde se ona nalazi kruže brojne legende: jedni veruju da je ona sakrivena na Uralu, dok druga teorija kaže da se ona krije u Sibiru. Ovo moćno pagansko božanstvo, kome se narod klanjao i u čiju je vanzemaljsku snagu on verovao, u ruskoj literaturi ima mnoštvo zapisa, ali sam lik ove boginje, koju navodno čuvaju šamani, videli su tek retki avanturisti, koji su je opisali kao potpuno nagu ženu zlatne boje koja sedi na prostirci.
Izvor: RT Balkan