Депо чека крај епидемије да оживи
1 min readТаман када је изгледало да је на помолу уклањање још једне препреке за изградњу станова и локала на месту бившег тржног центра „Депо” у Булевару краља Александра 142, који је пре шест година изгорео у пожару, епидемија вируса корона пореметила је тај план. Јавни увид у нацрт плана детаљне регулације за тај блок од 1,18 хектара, оивичен Булеваром и улицама Синђелићевом, Нишком и Средачком, завршен је тек што је започет. Он је требало да траје до 16. априла, али тада су отказани сви јавни увиди у планове генералне и детаљне регулације и у урбанистичке пројекте због ванредног стања, преноси Политика.
– Нови термини јавних увида и јавних седница Комисије за планове биће објављени у средствима јавног информисања, у тренутку када буду створени услови за несметан рад и правилно спровођење процедуре – навео је Марко Стојчић, градски урбаниста, а пренео Беоинфо.
Када ће та процедура бити настављена, засад нико не зна, као што нико не може да прецизира када ће се у скупштинске клупе вратити градски одборници који по окончању јавног увида нацрт плана детаљне регулације усвајају у парламенту Београда.
Оно што инвеститор „БКА дивелопмент” може да потврди јесте то да они нису дигли руке од овог пројекта нити су га одложили за следећу годину. Планирају, каже за наш лист директор те компаније Миша Марковић, да градњу започну у септембру.
– Конзорцијум израелских фирми „Yossi Avrahami” и „Almogim holdings” стоји иза пројекта „Депо” и ми смо у финансијском, оперативном и сваком другом смислу спремни да отворимо градилиште чим то буде могуће – истиче Марковић.
Израду планског документа наручио je „БКА дивелопмент”, који је пре три године купио „Депо” за 4,15 милиона евра. Уз Булевар краља Александра моћи ће да зида зграде максималне висине 32 метра, односно објекте од осам спратова и с поткровљем, док ће на две етаже бити локали и други комерцијални садржаји. Површина будућег комплекса предвиђена је на око 14.000 квадратних метара.
Од услова градског Завода за заштиту споменика културе зависи и то шта ће инвеститор на тој локацији морати да сачува и како ће то уклопити у будући комплекс. Јер, тамо се налази заштићени трамвајски депо – први објекат подигнут за смештај и одржавање возила јавног градског саобраћаја у Београду и Србији. Његова изградња омогућила је да 14. октобра 1892. године буде отворена прва трамвајска линија Калемегдан – Славија, којом су саобраћала возила на коњску вучу.
„БКА дивелопмент” до сада није откривао детаље за ту престижну локацију осим да будући луксузни комплекс пројектују српско-израелске архитекте. Када ју је купио, Марковић је рекао су да ће то бити „још један украс Београда” и најавио почетак градње за 2018. годину. Амбициозне прогнозе нису се оствариле ни због тога што је за ту позицију, прекопута зграде Општине Звездара, недостајао плански документ, чију је израду Скупштина града одобрила пре две године, рани јавни увид окончан је у фебруару 2019.
Узрок пожара непознат
Ни после шест година не зна се ко је одговоран за пожар у којем је августа 2014. изгорео тржни центар „Депо”. Тада је речено да ће хале бити обновљене и да ће се закупци вратити, што је те године обећавао и ондашњи градоначелник Београда Синиша Мали. Било је предлога и да се зграда сруши и сазида нова или да се обнови и у њу смести музеј Градског саобраћајног предузећа, што би била реализација идеје из 1996. године. Предлог да „Депо” васкрсне у музеј, уметничке и занатске атељее подржао је и градски Завод за заштиту споменика културе. Од тога, међутим, ништа није било. Закупци, њих 80, 2015. на пијаци Ђерам добили су монтажно-демонтажну халу. У њој је радило само њих десетак. Купили плац од 43 ара
На јавном надметању у октобру 2017. фирма „БКА дивелопмент” пазарила је „Депо”, односно домогла се практично 43 ара – 4.316 квадратних метара плаца, тако што је понудила 71.380 евра више од почетне цене. Тако је осујетила још једног учесника на лицитацији, предузеће „Белестејт”, да купи „Депо”.
„БКА дивелопмент” основан је 26. септембра 2017. године, три недеље пошто је град, односно Секретаријат за имовинске и правне послове, огласио продају тог тржног центра. Део је групације „Yossi Avrahami” и „Almogim holdings”, која је 2016. купила комплекс америчке амбасаде у Кнеза Милоша 50, где граде луксузну стамбено-пословну четврт. Информације о плановима мејлом
Док траје ванредно стање, односно све док су забрањена окупљања, увид у нацрте планова детаљне регулације моћи ће да се обави посредством интернета.
– За све информације, примедбе и сугестије о плановима који се израђују у Урбанистичком заводу грађани могу да нам се обрате електронском поштом на мејл [email protected]. Када се укину ванредне мере, сви започети јавни увиди биће настављени, односно продужени – каже Весна Тахов, директорка Урбанистичког завода.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: