IN4S

IN4S portal

Depo čeka kraj epidemije da oživi

1 min read

(Foto M. Spasojević)

Taman kada je izgledalo da je na pomolu uklanjanje još jedne prepreke za izgradnju stanova i lokala na mestu bivšeg tržnog centra „Depo” u Bulevaru kralja Aleksandra 142, koji je pre šest godina izgoreo u požaru, epidemija virusa korona poremetila je taj plan. Javni uvid u nacrt plana detaljne regulacije za taj blok od 1,18 hektara, oivičen Bulevarom i ulicama Sinđelićevom, Niškom i Sredačkom, završen je tek što je započet. On je trebalo da traje do 16. aprila, ali tada su otkazani svi javni uvidi u planove generalne i detaljne regulacije i u urbanističke projekte zbog vanrednog stanja, prenosi Politika.

Novi termini javnih uvida i javnih sednica Komisije za planove biće objavljeni u sredstvima javnog informisanja, u trenutku kada budu stvoreni uslovi za nesmetan rad i pravilno sprovođenje procedure – naveo je Marko Stojčić, gradski urbanista, a preneo Beoinfo.

Kada će ta procedura biti nastavljena, zasad niko ne zna, kao što niko ne može da precizira kada će se u skupštinske klupe vratiti gradski odbornici koji po okončanju javnog uvida nacrt plana detaljne regulacije usvajaju u parlamentu Beograda.

Ono što investitor „BKA divelopment” može da potvrdi jeste to da oni nisu digli ruke od ovog projekta niti su ga odložili za sledeću godinu. Planiraju, kaže za naš list direktor te kompanije Miša Marković, da gradnju započnu u septembru.

Konzorcijum izraelskih firmi „Yossi Avrahami” i „Almogim holdings” stoji iza projekta „Depo” i mi smo u finansijskom, operativnom i svakom drugom smislu spremni da otvorimo gradilište čim to bude moguće – ističe Marković.

Izradu planskog dokumenta naručio je „BKA divelopment”, koji je pre tri godine kupio „Depo” za 4,15 miliona evra. Uz Bulevar kralja Aleksandra moći će da zida zgrade maksimalne visine 32 metra, odnosno objekte od osam spratova i s potkrovljem, dok će na dve etaže biti lokali i drugi komercijalni sadržaji. Površina budućeg kompleksa predviđena je na oko 14.000 kvadratnih metara.

Od uslova gradskog Zavoda za zaštitu spomenika kulture zavisi i to šta će investitor na toj lokaciji morati da sačuva i kako će to uklopiti u budući kompleks. Jer, tamo se nalazi zaštićeni tramvajski depo – prvi objekat podignut za smeštaj i održavanje vozila javnog gradskog saobraćaja u Beogradu i Srbiji. Njegova izgradnja omogućila je da 14. oktobra 1892. godine bude otvorena prva tramvajska linija Kalemegdan – Slavija, kojom su saobraćala vozila na konjsku vuču.

„BKA divelopment” do sada nije otkrivao detalje za tu prestižnu lokaciju osim da budući luksuzni kompleks projektuju srpsko-izraelske arhitekte. Kada ju je kupio, Marković je rekao su da će to biti „još jedan ukras Beograda” i najavio početak gradnje za 2018. godinu. Ambiciozne prognoze nisu se ostvarile ni zbog toga što je za tu poziciju, prekoputa zgrade Opštine Zvezdara, nedostajao planski dokument, čiju je izradu Skupština grada odobrila pre dve godine, rani javni uvid okončan je u februaru 2019.

Uzrok požara nepoznat

Ni posle šest godina ne zna se ko je odgovoran za požar u kojem je avgusta 2014. izgoreo tržni centar „Depo”. Tada je rečeno da će hale biti obnovljene i da će se zakupci vratiti, što je te godine obećavao i ondašnji gradonačelnik Beograda Siniša Mali. Bilo je predloga i da se zgrada sruši i sazida nova ili da se obnovi i u nju smesti muzej Gradskog saobraćajnog preduzeća, što bi bila realizacija ideje iz 1996. godine. Predlog da „Depo” vaskrsne u muzej, umetničke i zanatske ateljee podržao je i gradski Zavod za zaštitu spomenika kulture. Od toga, međutim, ništa nije bilo. Zakupci, njih 80, 2015. na pijaci Đeram dobili su montažno-demontažnu halu. U njoj je radilo samo njih desetak. Kupili plac od 43 ara

Na javnom nadmetanju u oktobru 2017. firma „BKA divelopment” pazarila je „Depo”, odnosno domogla se praktično 43 ara – 4.316 kvadratnih metara placa, tako što je ponudila 71.380 evra više od početne cene. Tako je osujetila još jednog učesnika na licitaciji, preduzeće „Belestejt”, da kupi „Depo”.

„BKA divelopment” osnovan je 26. septembra 2017. godine, tri nedelje pošto je grad, odnosno Sekretarijat za imovinske i pravne poslove, oglasio prodaju tog tržnog centra. Deo je grupacije „Yossi Avrahami” i „Almogim holdings”, koja je 2016. kupila kompleks američke ambasade u Kneza Miloša 50, gde grade luksuznu stambeno-poslovnu četvrt. Informacije o planovima mejlom

Dok traje vanredno stanje, odnosno sve dok su zabranjena okupljanja, uvid u nacrte planova detaljne regulacije moći će da se obavi posredstvom interneta.

Za sve informacije, primedbe i sugestije o planovima koji se izrađuju u Urbanističkom zavodu građani mogu da nam se obrate elektronskom poštom na mejl [email protected]. Kada se ukinu vanredne mere, svi započeti javni uvidi biće nastavljeni, odnosno produženi – kaže Vesna Tahov, direktorka Urbanističkog zavoda.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *