ИН4С

ИН4С портал

ДПС-ов “Стандард” тек сада примећује разлику у броју бирача и држављана: Двадесет година касније, на трагу истине?

1 min read

Избори, гласање. Илустрација

Текст објављен на порталу Стандард, блиском Демократској партији социјалиста (ДПС), представља занимљив тренутак у којем ова медијска кућа, после више од двије деценије, отвара тему која је годинама била централна тачка полемика на политичкој сцени Црне Горе. Наиме, портал се бави питањем разлике између броја држављана Црне Горе и броја лица уписаних у бирачки списак, неприметно признајући да је ова разлика омогућила дугогодишње “изборне победе” ДПС-а.

,,Тема различитог броја грађана у бирачком списку и оних које држава пописује отварана је више пута, али јавност никада није добила коначан одговор зашто разлика постоји. Закони који прописују услове за упис у бирачки списак и за обухват пописом прецизни су и ако су поштовани и досљедно спроведени једна разлика би могла бити незнатно мањи број уписаних у бирачки списак, од оних који су пописани. Међутим, овдје је случај обрнут, а разлика је у десетинама хиљада људи“, пише портал Стандард.

Иако је проблем манипулација бирачким списковима и укључивања лица која више немају пребивалиште у Црној Гори познат одавно, Стандард тек сада поставља питање како је могуће да се тај несклад догодио. Из текста је јасно да покушавају да објасне да “мртве душе” у бирачком списку можда нису кључни фактор разлике, али не нуде адекватно објашњење зашто се значајан број лица нашао на списку упркос сумњама опозиције свих ових година.

,,Једно од објашњења би могло бити да су у бирачком списку грађани који су у иностранству, који имају боравиште у некој страној држави, а у Црној Гори имају пребивалиште. Закон о бирачком списку прописује у члану 9, став 2: „Бирач који има боравиште у иностранству уписује се у бирачки списак према посљедњем пребивалишту прије одласка у иностранство.“ Дакле, тај грађанин би морао бити и пописан јер попис обухвата све грађане с пребивалиштем или боравиштем у Црној Гори“, наводи Стандард.

Остаје питање – зашто је сада дошло до промене у наративу овог портала? Да ли то представља покушај ДПС-а да се дистанцира од ранијих изборних пракси, или је у питању притисак јавности и нових политичких околности? Без обзира на мотиве, неоспорна је чињеница да је тема већ дуго присутна у политичкој сфери, али је тек сада добила пажњу са стране медија блиских бившој владајућој партији.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “ДПС-ов “Стандард” тек сада примећује разлику у броју бирача и држављана: Двадесет година касније, на трагу истине?

  1. KO JE IKADA IŠAO U OSNOVNU ŠKOLU MOŽE DA ODUZME BROJ DRŽAVLJANA ILI LJUDI SA PREBIVALIŠTEM, KAKO GOD HOĆETE, I ODUZMETE OD NJEGA 22,7% MALOLJETNIH…. RAZLIKA JE VIŠE DESETINA HILJADA, OD 30-61000 GLASAČA…. BILO BI DOBRO DA NEKO OBJASNI KO SU OVI MARSOVCI….. MISLIM DA JE OVO MNOGO VAŽNIJE OD SVIH OSTALIH PODATAKA IZ POPISA

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *