IN4S

IN4S portal

DPS-ov “Standard” tek sada primećuje razliku u broju birača i državljana: Dvadeset godina kasnije, na tragu istine?

1 min read

Izbori, glasanje. Ilustracija

Tekst objavljen na portalu Standard, bliskom Demokratskoj partiji socijalista (DPS), predstavlja zanimljiv trenutak u kojem ova medijska kuća, posle više od dvije decenije, otvara temu koja je godinama bila centralna tačka polemika na političkoj sceni Crne Gore. Naime, portal se bavi pitanjem razlike između broja državljana Crne Gore i broja lica upisanih u birački spisak, neprimetno priznajući da je ova razlika omogućila dugogodišnje “izborne pobede” DPS-a.

,,Tema različitog broja građana u biračkom spisku i onih koje država popisuje otvarana je više puta, ali javnost nikada nije dobila konačan odgovor zašto razlika postoji. Zakoni koji propisuju uslove za upis u birački spisak i za obuhvat popisom precizni su i ako su poštovani i dosljedno sprovedeni jedna razlika bi mogla biti neznatno manji broj upisanih u birački spisak, od onih koji su popisani. Međutim, ovdje je slučaj obrnut, a razlika je u desetinama hiljada ljudi“, piše portal Standard.

Iako je problem manipulacija biračkim spiskovima i uključivanja lica koja više nemaju prebivalište u Crnoj Gori poznat odavno, Standard tek sada postavlja pitanje kako je moguće da se taj nesklad dogodio. Iz teksta je jasno da pokušavaju da objasne da “mrtve duše” u biračkom spisku možda nisu ključni faktor razlike, ali ne nude adekvatno objašnjenje zašto se značajan broj lica našao na spisku uprkos sumnjama opozicije svih ovih godina.

,,Jedno od objašnjenja bi moglo biti da su u biračkom spisku građani koji su u inostranstvu, koji imaju boravište u nekoj stranoj državi, a u Crnoj Gori imaju prebivalište. Zakon o biračkom spisku propisuje u članu 9, stav 2: „Birač koji ima boravište u inostranstvu upisuje se u birački spisak prema posljednjem prebivalištu prije odlaska u inostranstvo.“ Dakle, taj građanin bi morao biti i popisan jer popis obuhvata sve građane s prebivalištem ili boravištem u Crnoj Gori“, navodi Standard.

Ostaje pitanje – zašto je sada došlo do promene u narativu ovog portala? Da li to predstavlja pokušaj DPS-a da se distancira od ranijih izbornih praksi, ili je u pitanju pritisak javnosti i novih političkih okolnosti? Bez obzira na motive, neosporna je činjenica da je tema već dugo prisutna u političkoj sferi, ali je tek sada dobila pažnju sa strane medija bliskih bivšoj vladajućoj partiji.

Podjelite tekst putem:

1 thought on “DPS-ov “Standard” tek sada primećuje razliku u broju birača i državljana: Dvadeset godina kasnije, na tragu istine?

  1. KO JE IKADA IŠAO U OSNOVNU ŠKOLU MOŽE DA ODUZME BROJ DRŽAVLJANA ILI LJUDI SA PREBIVALIŠTEM, KAKO GOD HOĆETE, I ODUZMETE OD NJEGA 22,7% MALOLJETNIH…. RAZLIKA JE VIŠE DESETINA HILJADA, OD 30-61000 GLASAČA…. BILO BI DOBRO DA NEKO OBJASNI KO SU OVI MARSOVCI….. MISLIM DA JE OVO MNOGO VAŽNIJE OD SVIH OSTALIH PODATAKA IZ POPISA

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *