ИН4С

ИН4С портал

Древни српски манастири: Манастир Дубочица

1 min read
Дубочица je негда била манастир, али има већ 150 година да je претворена у парохијску цркву. Налази се на 14 километара далеко од Пљеваља, недалеко од колског пута Пљевља-Бијело Поље

Манастир Дубочица

Из књиге Древни српски манастири, аутора Андрије П. Јовићевића

Дубочица je негда била манастир, али има већ 150 година да je претворена у парохијску цркву. Налази се на 14 километара далеко од Пљеваља, недалеко од колског пута Пљевља-Бијело Поље.

Лежи на лијевој обали ријеке Ћехотине, на једној невеликој пољани. С обје стране су висока брда, обрасла боровом и растовом шумом. Видик je из манастира узак и скучен.

Овамошњи народ држи да je ово најстарија црква у овим крајевима. Саграђена je у виду лађе, без звоника и кубета, a покривена je клисом. Дуга je око 13, a широка око 7 м. Зидови су унутра исликани и фреске се још познају.

Црква je напукла давно, и замазивање пукотина квари фреске. Црква je посвећена Св. Николи. Иконостас je старе израде. Особито je интересантан горњи дио иконостаса, који се одликује необично вјештим дуборезом. Ha амвону je исклесан у камену двоглави opao са раширеним крилима и подсјећа на грб Немањића. A изнад амвона виси дрвени полијелеј, велик у пречнику 2 м, лијепе израде.

Црква je имала конаке око 30 м дуге и на спрат. Главна кућа испред цркве изгорела je пред Балканским ратом, a друга je изгорела 1923 год. кад je овдје убијен поп Ристо Ненадић. Све куће леже још у рушевинама, a како овдје не живе калуђери, куће се и не обнављају, a ради се на томе да се подигне парохијски дом. По натпису изнад врата унутра дознаје се, да je црква сазидана 1565 г, трудом и подвигом игумана Павла са осталом братијом. Црква je исликана 1682 г. Иако постоји овај натпис, овдашњи народ вјерује, да је ово задужбина Немањића.

Манастирско имање je невелико и налази се око манастира. Управа цркве га издаје под аренду у корист цркве. Некада je овдје живјело повише калуђера и издржавали су се од рада ман. добара, чувања стоке и писаније. Од тога доба je остало десетак србуља, које се налазе у трошном стању.

Околни народ, без разлике вјере, одавао je Дубочици силно поштовање, и народ из далеких крајева долазио je овдје на сабор о Петрову дне, Покрову Св. Богородице и Благовијестима и тада je падало доста прилога у натури. Долазиле су a долазе још и данас, муслиманке да се помоле Богу и да принесу прилоге.

Древни српски манастири, аутора Андрије П. Јовићевића

Од када je Дубочица постала парохијском црквом, овдје je највише попова било од свештеничке куће Ненадића. Попови су се, да би обезбиједили ман. добра од пљачке и отимања, држали добро са виђенијим муслиманима у Пљевљима и ови су заштићивали манастир, те манастир није био никада рушен, паљен или пљачкан. Једанпут су колашински Турци пошли да опљачкају манастир, али у путу им се прикаже нека чудна свјетлост и грмљавина и врате се, a један их прекори и назове кукавицама, пa пође сам, али прије но што дође до манастира, укочи се и узме. Послије су га његови донијели у манастир и догнали вола у дар да му се чита молитва. И оздравио je.

Дубочицу овамо зову „мали Острог“. Овамо се долази на молитву с вјером и надом, a то вјеровање, иако je нешто попустило, и данас постоји. У Дубочици има један ферман, у коме се забрањује султановим чиновницима да свраћају у Дубочицу и да се бесплатно хране.

Литература: Народна Енциклопедија С. Х. С. и Шематизам срп- ско-православне митрополије херцеговачко захумске 1890 го- дине.

 

Зетски гласник, V/1933, бр. 89, стр. 3.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Древни српски манастири: Манастир Дубочица

  1. Манастир Дубочица се сада налази на десној обали Ћехотине.
    Горњи запис о манастиру потиче између два рата, тада је био на лијевој обали, у самом кањону Ћехотине, али због градње бране седамдесетих година измјештен је на десну обалу изнад кањона.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *