IN4S

IN4S portal

Drevni srpski manastiri: Manastir Dubočica

1 min read
Dubočica je negda bila manastir, ali ima već 150 godina da je pretvorena u parohijsku crkvu. Nalazi se na 14 kilometara daleko od Pljevalja, nedaleko od kolskog puta Pljevlja-Bijelo Polje

Manastir Dubočica

Iz knjige Drevni srpski manastiri, autora Andrije P. Jovićevića

Dubočica je negda bila manastir, ali ima već 150 godina da je pretvorena u parohijsku crkvu. Nalazi se na 14 kilometara daleko od Pljevalja, nedaleko od kolskog puta Pljevlja-Bijelo Polje.

Leži na lijevoj obali rijeke Ćehotine, na jednoj nevelikoj poljani. S obje strane su visoka brda, obrasla borovom i rastovom šumom. Vidik je iz manastira uzak i skučen.

Ovamošnji narod drži da je ovo najstarija crkva u ovim krajevima. Sagrađena je u vidu lađe, bez zvonika i kubeta, a pokrivena je klisom. Duga je oko 13, a široka oko 7 m. Zidovi su unutra islikani i freske se još poznaju.

Crkva je napukla davno, i zamazivanje pukotina kvari freske. Crkva je posvećena Sv. Nikoli. Ikonostas je stare izrade. Osobito je interesantan gornji dio ikonostasa, koji se odlikuje neobično vještim duborezom. Ha amvonu je isklesan u kamenu dvoglavi opao sa raširenim krilima i podsjeća na grb Nemanjića. A iznad amvona visi drveni polijelej, velik u prečniku 2 m, lijepe izrade.

Crkva je imala konake oko 30 m duge i na sprat. Glavna kuća ispred crkve izgorela je pred Balkanskim ratom, a druga je izgorela 1923 god. kad je ovdje ubijen pop Risto Nenadić. Sve kuće leže još u ruševinama, a kako ovdje ne žive kaluđeri, kuće se i ne obnavljaju, a radi se na tome da se podigne parohijski dom. Po natpisu iznad vrata unutra doznaje se, da je crkva sazidana 1565 g, trudom i podvigom igumana Pavla sa ostalom bratijom. Crkva je islikana 1682 g. Iako postoji ovaj natpis, ovdašnji narod vjeruje, da je ovo zadužbina Nemanjića.

Manastirsko imanje je neveliko i nalazi se oko manastira. Uprava crkve ga izdaje pod arendu u korist crkve. Nekada je ovdje živjelo poviše kaluđera i izdržavali su se od rada man. dobara, čuvanja stoke i pisanije. Od toga doba je ostalo desetak srbulja, koje se nalaze u trošnom stanju.

Okolni narod, bez razlike vjere, odavao je Dubočici silno poštovanje, i narod iz dalekih krajeva dolazio je ovdje na sabor o Petrovu dne, Pokrovu Sv. Bogorodice i Blagovijestima i tada je padalo dosta priloga u naturi. Dolazile su a dolaze još i danas, muslimanke da se pomole Bogu i da prinesu priloge.

Drevni srpski manastiri, autora Andrije P. Jovićevića

Od kada je Dubočica postala parohijskom crkvom, ovdje je najviše popova bilo od svešteničke kuće Nenadića. Popovi su se, da bi obezbijedili man. dobra od pljačke i otimanja, držali dobro sa viđenijim muslimanima u Pljevljima i ovi su zaštićivali manastir, te manastir nije bio nikada rušen, paljen ili pljačkan. Jedanput su kolašinski Turci pošli da opljačkaju manastir, ali u putu im se prikaže neka čudna svjetlost i grmljavina i vrate se, a jedan ih prekori i nazove kukavicama, pa pođe sam, ali prije no što dođe do manastira, ukoči se i uzme. Poslije su ga njegovi donijeli u manastir i dognali vola u dar da mu se čita molitva. I ozdravio je.

Dubočicu ovamo zovu „mali Ostrog“. Ovamo se dolazi na molitvu s vjerom i nadom, a to vjerovanje, iako je nešto popustilo, i danas postoji. U Dubočici ima jedan ferman, u kome se zabranjuje sultanovim činovnicima da svraćaju u Dubočicu i da se besplatno hrane.

Literatura: Narodna Enciklopedija S. H. S. i Šematizam srp- sko-pravoslavne mitropolije hercegovačko zahumske 1890 go- dine.

 

Zetski glasnik, V/1933, br. 89, str. 3.

 

Podjelite tekst putem:

1 thought on “Drevni srpski manastiri: Manastir Dubočica

  1. Manastir Dubočica se sada nalazi na desnoj obali Ćehotine.
    Gornji zapis o manastiru potiče između dva rata, tada je bio na lijevoj obali, u samom kanjonu Ćehotine, ali zbog gradnje brane sedamdesetih godina izmješten je na desnu obalu iznad kanjona.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *