ИН4С

ИН4С портал

Дугорочни дијалог у области енергетске транзиције и нискоугљеничне технологије

1 min read

Фото: ЕПЦГ

Меморандум о разумијевању, који су данас потписали представници Електропривреде (ЕПЦГ) и франсуске компаније Electricité de France (ЕДФ), требало би да постави оквире за дугорочни дијалог у области енергетске транзиције и нискоугљеничне технологије.

Сврха Меморандума је да се дефинише и успостави оквир за дугорочни дијалог у области енергетске транзиције, те у областима од заједничког интереса у којима би ЕДФ могао да учествује као стратешки партнер и да допринесе као пројектант, индустријски коинвеститор и оператор у области хидроенергије и, евентуално, у другим међусобно договореним областима.

ЕПЦГ и ЕДФ намјеравају да сарађују на развоју нових хидроелектрана (ХЕ) у циљу обезбјеђивања енергетске сигурности Црне Горе, примењујући најбоље међународне стандарде у области заштите животне средине и друштвених питања, технологијама и пракси.

Предсједник Одбора директора ЕПЦГ, Милутин Ђукановић, казао је да је хидроенергија један од великих потенцијала за развој Црне Горе, а енергетика дјелатност која може сигурно да буде локомотива развоја државе.

Фото: ЕПЦГ

– Ово потписивање данас значи да и западне реномиране компаније позитивно гледају на идеје и ЕПЦГ и Министарства енергетике и мислим да и осјећају ту нашу посвећеност. Могу да обећам да ћемо заиста бити посвећени да се реализују ови пројекти о којима данас разговарамо – рекао је Ђукановић на церемонији потписивања у Вили Горица.

Извршни директор ЕПЦГ, Иван Булатовић, саопштио је да је задовољан што данас потписују меморандум о разумијевању са реномираном француском компанијом, у циљу реализације заједничких пројеката које су брижљиво планирали и бирали.

– Овај меморандум о разумијевању потврђује и европски пут ЕПЦГ и нашу европску перспективу и опредиљеност да урадимо све како би сектор енергетике доживио једну праву експанзију -рекао је Булатовић.

Према његовим ријечима, меморандум о разумијевању предвидио је улагање у зелену енергију, односно у обновљиве изворе енергије.

Он је захвалио представницима ЕДФ-а које су препознали партнера у ЕПЦГ.

Потпредсједник ЕДФ-а за Европу и централну Азију, Марц Гирард, казао је да су у јуну, приликом посјете премијер Милојска Спајића Француској, разговарали о томе како би ЕДФ могао допринијети развоју енергетике у Црној Гори.

– У међувремену су стручни тимови двије компаније радили на успосталвјању даље сарадње -рекао је Гирард.

ЕДФ, како је навео, тражи и препознаје перспективе за развој пројеката у Европи, подсјећајући да већ реализује низ прпојеката у Африци, Азији и чак и у Европи.

Министар енергетике Саша Мујовић поручио да је сигуран да знање ЕДФ-а удружено са снагом ЕПЦГ може резултирати градњом тако велике хидроелектране.

– Уколико би дошло до стратешког партнерства двије компаније, све ће бити јавно, транспарентно, свима доступно и сваки грађанин Црне Горе ће моћи да зна какве бенефите од таквог партнерства може очекивати – поручио је Мујовић.

Премијер Милојко Спајић саопштио је да му је велико задовољство што се дошло до тога да се конкретно говори о пројектима који ће бити имплементирани, као и о потенцијалима Црне Горе.

Он сматра да је тим ЕПЦГ за кратко вријеме, од првог састанка са ЕДФ-ом у Паризу, одрадио лавовски посао.

– Честитке Електропривреди на сарадњи са реномираним партнером- највећом енергетском компанијом у Европи и међу највећима на свијету која има јасну визију и сјајне технологијама у практично свим линијама производње електричне енергије“, казао је предсједник Владе и истакао да су бројни партнери заинтересовани за сарадњу на плану валоризације хидропотенцијала Црне Горе. – истакао сматра да је хидропотенцијал у Црној Гори очигледан, као и да су многи заинтересовани тренутно за партнерство.

Амбасадорка Француске у Црној Гори Ане-Марие Маскаy, честитала је тимовима обје компаније на успостављеној сарадњи.

– Међусобна корисна сарадња између Француске и Црне Горе односи се на птиање одбране, здравља, инфраструктуре и животне средине. Радујем се будућем развоју наше сарадње на свим пољима – закључила је Маскаy.

Обим сарадње може бити проширен на друге области које су међусобно усаглашене између ЕПЦГ и ЕДФ.

Такве области могу обухватати пројектовање различитих фотонапонских постројења већих размјера, у вези са ХЕ пројектима, израду рјешења за складиштење енергије великих размјера као што су батерије (БЕСС) и зелени водоник, која могу осигурати флексибилност мреже и интеграцију обновљивих извора енергије.

Потписивању Меморандума о разумијевању присуствовали су и извршни руководилац Дирекције за развој и инвестиције ЕПЦГ Иван Мрваљевић и представници ЕДФ-а за Европу и Централну Азију, Yann Guinard и Laurent Paganon

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *