IN4S

IN4S portal

Dugoročni dijalog u oblasti energetske tranzicije i niskougljenične tehnologije

1 min read

Foto: EPCG

Memorandum o razumijevanju, koji su danas potpisali predstavnici Elektroprivrede (EPCG) i fransuske kompanije Electricité de France (EDF), trebalo bi da postavi okvire za dugoročni dijalog u oblasti energetske tranzicije i niskougljenične tehnologije.

Svrha Memoranduma je da se definiše i uspostavi okvir za dugoročni dijalog u oblasti energetske tranzicije, te u oblastima od zajedničkog interesa u kojima bi EDF mogao da učestvuje kao strateški partner i da doprinese kao projektant, industrijski koinvestitor i operator u oblasti hidroenergije i, eventualno, u drugim međusobno dogovorenim oblastima.

EPCG i EDF namjeravaju da sarađuju na razvoju novih hidroelektrana (HE) u cilju obezbjeđivanja energetske sigurnosti Crne Gore, primenjujući najbolje međunarodne standarde u oblasti zaštite životne sredine i društvenih pitanja, tehnologijama i praksi.

Predsjednik Odbora direktora EPCG, Milutin Đukanović, kazao je da je hidroenergija jedan od velikih potencijala za razvoj Crne Gore, a energetika djelatnost koja može sigurno da bude lokomotiva razvoja države.

Foto: EPCG

– Ovo potpisivanje danas znači da i zapadne renomirane kompanije pozitivno gledaju na ideje i EPCG i Ministarstva energetike i mislim da i osjećaju tu našu posvećenost. Mogu da obećam da ćemo zaista biti posvećeni da se realizuju ovi projekti o kojima danas razgovaramo – rekao je Đukanović na ceremoniji potpisivanja u Vili Gorica.

Izvršni direktor EPCG, Ivan Bulatović, saopštio je da je zadovoljan što danas potpisuju memorandum o razumijevanju sa renomiranom francuskom kompanijom, u cilju realizacije zajedničkih projekata koje su brižljivo planirali i birali.

– Ovaj memorandum o razumijevanju potvrđuje i evropski put EPCG i našu evropsku perspektivu i oprediljenost da uradimo sve kako bi sektor energetike doživio jednu pravu ekspanziju -rekao je Bulatović.

Prema njegovim riječima, memorandum o razumijevanju predvidio je ulaganje u zelenu energiju, odnosno u obnovljive izvore energije.

On je zahvalio predstavnicima EDF-a koje su prepoznali partnera u EPCG.

Potpredsjednik EDF-a za Evropu i centralnu Aziju, Marc Girard, kazao je da su u junu, prilikom posjete premijer Milojska Spajića Francuskoj, razgovarali o tome kako bi EDF mogao doprinijeti razvoju energetike u Crnoj Gori.

– U međuvremenu su stručni timovi dvije kompanije radili na uspostalvjanju dalje saradnje -rekao je Girard.

EDF, kako je naveo, traži i prepoznaje perspektive za razvoj projekata u Evropi, podsjećajući da već realizuje niz prpojekata u Africi, Aziji i čak i u Evropi.

Ministar energetike Saša Mujović poručio da je siguran da znanje EDF-a udruženo sa snagom EPCG može rezultirati gradnjom tako velike hidroelektrane.

– Ukoliko bi došlo do strateškog partnerstva dvije kompanije, sve će biti javno, transparentno, svima dostupno i svaki građanin Crne Gore će moći da zna kakve benefite od takvog partnerstva može očekivati – poručio je Mujović.

Premijer Milojko Spajić saopštio je da mu je veliko zadovoljstvo što se došlo do toga da se konkretno govori o projektima koji će biti implementirani, kao i o potencijalima Crne Gore.

On smatra da je tim EPCG za kratko vrijeme, od prvog sastanka sa EDF-om u Parizu, odradio lavovski posao.

– Čestitke Elektroprivredi na saradnji sa renomiranim partnerom- najvećom energetskom kompanijom u Evropi i među najvećima na svijetu koja ima jasnu viziju i sjajne tehnologijama u praktično svim linijama proizvodnje električne energije“, kazao je predsjednik Vlade i istakao da su brojni partneri zainteresovani za saradnju na planu valorizacije hidropotencijala Crne Gore. – istakao smatra da je hidropotencijal u Crnoj Gori očigledan, kao i da su mnogi zainteresovani trenutno za partnerstvo.

Ambasadorka Francuske u Crnoj Gori Ane-Marie Maskay, čestitala je timovima obje kompanije na uspostavljenoj saradnji.

– Međusobna korisna saradnja između Francuske i Crne Gore odnosi se na ptianje odbrane, zdravlja, infrastrukture i životne sredine. Radujem se budućem razvoju naše saradnje na svim poljima – zaključila je Maskay.

Obim saradnje može biti proširen na druge oblasti koje su međusobno usaglašene između EPCG i EDF.

Takve oblasti mogu obuhvatati projektovanje različitih fotonaponskih postrojenja većih razmjera, u vezi sa HE projektima, izradu rješenja za skladištenje energije velikih razmjera kao što su baterije (BESS) i zeleni vodonik, koja mogu osigurati fleksibilnost mreže i integraciju obnovljivih izvora energije.

Potpisivanju Memoranduma o razumijevanju prisustvovali su i izvršni rukovodilac Direkcije za razvoj i investicije EPCG Ivan Mrvaljević i predstavnici EDF-a za Evropu i Centralnu Aziju, Yann Guinard i Laurent Paganon

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *