ИН4С

ИН4С портал

Епска сага пољског писца постала планетарни феномен: „Вештац“ зачарао свет

1 min read

Суперпопуларна серија „Вештац“, снимљена по култном делу Анджеја Сапковског, учинила је да за ову сагу – чији аутор у својој Пољској има статус националног хероја, сазна васцели свет, и најшира публика која је после славног успона и неславне завршнице „Игре престола“ остала жељна оваквих серијских садржаја.

Тако је приповест о вешцу, која је одавно позната свим пасионираним читаоцима епске фантастике, увелико прерасла и жанр и сваки појединачни медиј по себи – почевши од књига, „растући“ преко игрица и стрипа, до једне од најпопуларнијих серија далековидог „Нетфликса“. Од родне Пољске, ширећи се диљем Европе, све до прекоокеанских пространстава и одушевљене америчке публике, нарасла је и слава белокосог јунака, па је данас тешко наћи особу која није чула за Гералта од Ривије.

Неспорно је да је управо „Нетфликс“ кумовао овом израстању „Вешца“ у глобални феномен – проницљивим одабиром дела које ће подржати својом скупом продукцијом. Сам Сапковски, као први источноевропски писац фантастике који је постао планетарни феномен, до статуса једног од најтиражнијих аутора данашњице прешао је и те како трновит пут, будући да је почео да пише у једној економски и политички врло затвореној средини, пишу Новости.

Почетну приповест насловљену том звучном речју „Вештац“, из своје маште је излио готово случајно, тачније „по наруџбини“ свог сина, који га је замолио да напише причу за такмичење које је расписао једини пољски часопис специјализован за фантастику. Прича је освојила тек треће место, али и привукла пажњу шире публике – читаоци су тражили још прича о вешцу.

У тој и таквој Пољској, затвореној и под совјетским утицајем, са практично непостојећим тржиштем књига а некмоли сценом резервисаном за фантастику као до данас пречесто потцењен жанр, Сапковски је стварао јединствен фантастични свет, изаткан од словенске митологије, предања и прича. Од почетка деведесетих, он и његов Гералт од Ривије превалили су огроман пут до тренутка у коме обојица слове за планетарне иконе, док су књиге о вешцу објављене на готово четрдесет језика и продате у више од петнаест милиона примерака. Популарности саге немало је допринела и до данас омиљена, истоимена видео-игра.

У Србији, у издању врсној фантастици одане „Чаробне књиге“ (која нам је на српском, од 2012, даривала највећи део опуса Сапковског), комплетно осмокњижје о вешцу је на листи десет најпродаванијих наслова, чије четири петине „заузима“ већ недељама. Тачније, од почетка године, будући да је серија – коју је „Нетфликс“ представио као свој нови адут крајем децембра, месец дана касније већ постала апсолутни хит диљем света, па и у Србији.

Премда је непосредно после премијере (након пуштања првих осам епизода) изгледало да је посреди крупан промашај, „Вештац“ је успео да за невероватно кратко време постане – једна од најгледанијих серија протекле године, иако је стартовала на самом њеном измаку. Фијаско, какав је обећавала првобитна реакција критике и публике (поплава замерки на неоригиналност и, пре свега, непрегледну нарацију која јесте пријемчивија и лакше схватљива онима који су читали приче Сапковског), претворио се у готово филмском преокрету у – тријумф. „Вештац“ је зачарао публику. Гледаоци су се у међувремену навелико прихватили књига, ишчекујући наредну сезону, најављену за почетак идуће године.

Поређење са „Игром престола“

Огроман утицај дела Сапковског често изазива поређења са Џорџом Мартином, а „Вешца“ са „Игром престола“. Оба писца спадају у фанове Толкина, воле европску историју, надарени су за креирање реалистичних ликова и животних прича смештених у фантастичне светове, и исписали су саге преточене у суперпопуларне серије. Међутим, сам стил пољског писца другачији је, почесто врло духовит, а актуелна серија је и те комичне моменте на сјајан начин искористила, баш као и одлично уобличене карактере, наравно уз обиље авантура и узбудљивих преокрета.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *