ИН4С

ИН4С портал

Галијашевић: Аме­ри­ка у БиХ ви­ди „су­ко­бе”, а ЕУ „на­пре­дак”

1 min read

Џевад Галијашевић

Па­ра­лел­но с по­хва­ла­ма из Бри­се­ла пред оче­ки­ва­ни по­че­так пре­го­во­ра БиХ с Европ­ском уни­јом, са ва­жних ме­ста из Америке сти­жу из­ве­шта­ји о Бо­сни и Хер­це­го­ви­ни као по­тен­ци­јал­ном жа­ри­шту су­ко­ба ко­ји би мо­гли да се рас­плам­са­ју већ ове го­ди­не.

Пред­сед­ни­ца Европ­ске ко­ми­си­је Ур­су­ла фон дер Ла­јен на­ја­ви­ла је у сре­ду да ће ЕУ отво­ри­ти пре­го­во­ре с БиХ, али су аме­рич­ке оба­ве­штај­не слу­жбе истог да­на об­ја­ви­ле из­ве­штај са зло­слут­ном прог­но­зом. За­бри­ну­те су да би до су­ко­ба мо­гло да до­ђе због на­вод­них се­це­си­о­ни­стич­ких ам­би­ци­ја Ре­пу­бли­ке Срп­ске, на ко­је би он­да мо­гле да од­го­во­ре бо­шњач­ке во­ђе.

„Ви­ди­мо да Аме­ри­ка не же­ли да БиХ из­мак­не кон­тро­ли Ва­шинг­то­на, што би се де­си­ло у про­це­су евро­ин­те­гра­ци­ја”, оце­њу­је ове кон­тра­дик­тор­но­сти за наш лист без­бед­но­сни ана­ли­ти­чар Џе­вад Га­ли­ја­ше­вић.

Он сма­тра да кре­та­ње БиХ ка ЕУ под­ра­зу­ме­ва сла­бље­ње сте­ге ме­ђу­на­род­ног ин­тер­вен­ци­о­ни­зма у зе­мљи. Га­ли­ја­ше­вић на­во­ди да у БиХ не по­сто­ји озби­љан по­тен­ци­јал за су­ко­бе, из­у­зев уко­ли­ко он не би био про­јек­то­ван спо­ља – од Ва­шинг­то­на или Лон­до­на. Ме­ђу­тим, до­да­је да у Фе­де­ра­ци­ји БиХ по­сто­је те­ро­ри­стич­ки по­тен­ци­ја­ли. „Аме­рич­ка по­ли­ти­ка сма­тра да је ра­но да БиХ иза­ђе из над­зо­ра. Ја­сно је да су њи­хо­ви игра­чи бо­сан­ски му­сли­ма­ни. По­гле­дај­те пра­во­суд­не хај­ке, ме­ди­је, по­ли­тич­ке из­ја­ве и оме­та­ње оног про­це­са ко­ји ов­де пред­во­де Аустри­ја и Ма­ђар­ска. На­рав­но да то све под­се­ћа на рас­ко­рак Ку­ти­ље­ра и Ци­мер­ма­на де­ве­де­се­тих”, ис­та­као је Га­ли­ја­ше­вић за „По­ли­ти­ку”.

О том рас­ко­ра­ку из­ве­шта­ва­ју и са­ра­јев­ски ме­ди­ји, на­во­де­ћи да су раз­ли­ке из­ме­ђу САД и ЕУ би­ле ви­дљи­ве и у ре­ак­ци­ји на до­го­вор у Лак­та­ши­ма из­ме­ђу стра­на­ка вла­да­ју­ће ко­а­ли­ци­је, као и у ста­ву пре­ма на­ја­вље­ном на­ме­та­њу Из­бор­ног за­ко­на БиХ. Евро­пља­ни су би­ли про­тив, док су Аме­ри­кан­ци при­ти­ска­ли Шми­та, на­во­ди „Кликс”.

По­ли­ти­ко­лог Во­ји­слав Са­вић ка­же за „По­ли­ти­ку” да се кон­ти­нен­тал­на Евро­па ко­ли­ко-то­ли­ко тру­ди да из­ба­лан­си­ра од­нос пре­ма на­ма, док „мно­го де­струк­тив­ни­ја по­ли­ти­ка Ве­ли­ке Бри­та­ни­је и САД гле­да да по сва­ку це­ну има по­след­њу реч у ве­зи с од­но­сом сна­га у БиХ, ма­кар то зна­чи­ло и звец­ка­ње ра­том”. Ис­ти­че да аме­рич­ки на­во­ди ни­су тач­ни и до­да­је да оруж­јем звец­ка­ју је­ди­но бо­шњач­ки екс­тре­ми­сти и стра­не ди­пло­ма­те.

„По­ли­тич­ки си­стем срп­ском на­ро­ду омо­гу­ћа­ва за­шти­ту на­ци­о­нал­них ин­те­ре­са пу­тем ве­та у из­вр­шној и за­ко­но­дав­ној вла­сти. Фи­зич­ка се­па­ра­ци­ја на­ро­да у БиХ не до­зво­ља­ва ве­ће ме­ђу­на­ци­о­нал­не тен­зи­је”, уве­рен је Са­вић.

Про­ши­ре­ње ЕУ, ис­ти­че он, не­ма ве­зе с про­це­ду­ра­ма, пра­вом и за­ко­ни­ма, јер тим про­це­сом упра­вља­ју по­ли­тич­ке окол­но­сти. „То смо ви­де­ли на при­ме­ру Бу­гар­ске и Ру­му­ни­је, а са­да и на при­ме­ру Укра­ји­не, ко­ја је по­че­ла пре­го­во­ре иако не кон­тро­ли­ше ни соп­стве­ну те­ри­то­ри­ју. О ко­руп­ци­ји и вла­да­ви­ни за­ко­на да и не го­во­ри­мо. На­ша по­зи­ци­ја је­сте те­шка, али из­лаз, као и до са­да, је­сте у па­мет­ном ба­лан­су и одр­жа­ва­њу ве­за с оним парт­не­ри­ма на За­па­ду ко­ји же­ле да од­го­во­ре на ис­пру­же­ну ру­ку. Ми, на­жа­лост, не­ма­мо лук­суз да за­лу­пи­мо ни­јед­на вра­та. Пре­о­ста­ју нам стр­пље­ње и игра жи­ва­ца, то нам је усуд, али из­лаз је мо­гућ”, за­кљу­чио је Са­вић.

На те­му члан­ства БиХ у ЕУ, пред­сед­ник РС Ми­ло­рад До­дик ка­же да Евро­па не­ће би­ти ком­плет­на без овог про­сто­ра и на­во­ди да то раз­у­ме­ју Аустри­ја, Сло­вач­ка, Ма­ђар­ска, Ита­ли­ја, Сло­ве­ни­ја и Хр­ват­ска, уз на­по­ме­ну да „Срп­ска не­ће на­се­сти на зах­те­ве да се од­рек­не се­бе”.

Га­ли­ја­ше­вић ка­же да је кључ­но пи­та­ње шта у ства­ри же­ли Аме­ри­ка, то јест да ли же­ли „да ме­ки бал­кан­ски тр­бух ре­ша­ва та­ко што ће се БиХ сми­ри­ти и до­би­ти ста­тус чла­ни­це ЕУ”.

„Са­да ви­ди­мо да та мо­гућ­ност по­сто­ји, али из­гле­да да Ва­шинг­тон пла­ни­ра да про­це­си­ма упра­вља на дру­ги на­чин. Они су де­ве­де­се­тих име­но­ва­ли Ср­бе као про­тив­ни­ке сво­јим ин­те­ре­си­ма на Бал­ка­ну. Фраг­мен­ти­са­ли су им др­жа­ве – од­у­зе­ли КиМ као сим­бол иден­ти­те­та, Цр­ну Го­ру и Ма­ке­до­ни­ју уве­ли у дру­ги од­брам­бе­ни са­вез, пр­ву без ре­фе­рен­ду­ма, а дру­гу су­прот­но во­љи љу­ди. Ула­ском овог про­сто­ра у ЕУ он би се на не­ки на­чин по­но­во учи­нио ин­те­гри­са­ним”, сма­тра Га­ли­ја­ше­вић, до­да­ју­ћи да по­је­ди­ни свет­ски цен­три као нај­ве­ћу опа­сност за се­бе ви­де – са­рад­њу Ср­ба и Бо­шња­ка.

 

Извор: Политика

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net