IN4S

IN4S portal

Galijašević: Ame­ri­ka u BiH vi­di „su­ko­be”, a EU „na­pre­dak”

1 min read

Dževad Galijašević

Pa­ra­lel­no s po­hva­la­ma iz Bri­se­la pred oče­ki­va­ni po­če­tak pre­go­vo­ra BiH s Evrop­skom uni­jom, sa va­žnih me­sta iz Amerike sti­žu iz­ve­šta­ji o Bo­sni i Her­ce­go­vi­ni kao po­ten­ci­jal­nom ža­ri­štu su­ko­ba ko­ji bi mo­gli da se ras­plam­sa­ju već ove go­di­ne.

Pred­sed­ni­ca Evrop­ske ko­mi­si­je Ur­su­la fon der La­jen na­ja­vi­la je u sre­du da će EU otvo­ri­ti pre­go­vo­re s BiH, ali su ame­rič­ke oba­ve­štaj­ne slu­žbe istog da­na ob­ja­vi­le iz­ve­štaj sa zlo­slut­nom prog­no­zom. Za­bri­nu­te su da bi do su­ko­ba mo­glo da do­đe zbog na­vod­nih se­ce­si­o­ni­stič­kih am­bi­ci­ja Re­pu­bli­ke Srp­ske, na ko­je bi on­da mo­gle da od­go­vo­re bo­šnjač­ke vo­đe.

„Vi­di­mo da Ame­ri­ka ne že­li da BiH iz­mak­ne kon­tro­li Va­šing­to­na, što bi se de­si­lo u pro­ce­su evro­in­te­gra­ci­ja”, oce­nju­je ove kon­tra­dik­tor­no­sti za naš list bez­bed­no­sni ana­li­ti­čar Dže­vad Ga­li­ja­še­vić.

On sma­tra da kre­ta­nje BiH ka EU pod­ra­zu­me­va sla­blje­nje ste­ge me­đu­na­rod­nog in­ter­ven­ci­o­ni­zma u ze­mlji. Ga­li­ja­še­vić na­vo­di da u BiH ne po­sto­ji ozbi­ljan po­ten­ci­jal za su­ko­be, iz­u­zev uko­li­ko on ne bi bio pro­jek­to­van spo­lja – od Va­šing­to­na ili Lon­do­na. Me­đu­tim, do­da­je da u Fe­de­ra­ci­ji BiH po­sto­je te­ro­ri­stič­ki po­ten­ci­ja­li. „Ame­rič­ka po­li­ti­ka sma­tra da je ra­no da BiH iza­đe iz nad­zo­ra. Ja­sno je da su nji­ho­vi igra­či bo­san­ski mu­sli­ma­ni. Po­gle­daj­te pra­vo­sud­ne haj­ke, me­di­je, po­li­tič­ke iz­ja­ve i ome­ta­nje onog pro­ce­sa ko­ji ov­de pred­vo­de Austri­ja i Ma­đar­ska. Na­rav­no da to sve pod­se­ća na ras­ko­rak Ku­ti­lje­ra i Ci­mer­ma­na de­ve­de­se­tih”, is­ta­kao je Ga­li­ja­še­vić za „Po­li­ti­ku”.

O tom ras­ko­ra­ku iz­ve­šta­va­ju i sa­ra­jev­ski me­di­ji, na­vo­de­ći da su raz­li­ke iz­me­đu SAD i EU bi­le vi­dlji­ve i u re­ak­ci­ji na do­go­vor u Lak­ta­ši­ma iz­me­đu stra­na­ka vla­da­ju­će ko­a­li­ci­je, kao i u sta­vu pre­ma na­ja­vlje­nom na­me­ta­nju Iz­bor­nog za­ko­na BiH. Evro­plja­ni su bi­li pro­tiv, dok su Ame­ri­kan­ci pri­ti­ska­li Šmi­ta, na­vo­di „Kliks”.

Po­li­ti­ko­log Vo­ji­slav Sa­vić ka­že za „Po­li­ti­ku” da se kon­ti­nen­tal­na Evro­pa ko­li­ko-to­li­ko tru­di da iz­ba­lan­si­ra od­nos pre­ma na­ma, dok „mno­go de­struk­tiv­ni­ja po­li­ti­ka Ve­li­ke Bri­ta­ni­je i SAD gle­da da po sva­ku ce­nu ima po­sled­nju reč u ve­zi s od­no­som sna­ga u BiH, ma­kar to zna­či­lo i zvec­ka­nje ra­tom”. Is­ti­če da ame­rič­ki na­vo­di ni­su tač­ni i do­da­je da oruž­jem zvec­ka­ju je­di­no bo­šnjač­ki eks­tre­mi­sti i stra­ne di­plo­ma­te.

„Po­li­tič­ki si­stem srp­skom na­ro­du omo­gu­ća­va za­šti­tu na­ci­o­nal­nih in­te­re­sa pu­tem ve­ta u iz­vr­šnoj i za­ko­no­dav­noj vla­sti. Fi­zič­ka se­pa­ra­ci­ja na­ro­da u BiH ne do­zvo­lja­va ve­će me­đu­na­ci­o­nal­ne ten­zi­je”, uve­ren je Sa­vić.

Pro­ši­re­nje EU, is­ti­če on, ne­ma ve­ze s pro­ce­du­ra­ma, pra­vom i za­ko­ni­ma, jer tim pro­ce­som upra­vlja­ju po­li­tič­ke okol­no­sti. „To smo vi­de­li na pri­me­ru Bu­gar­ske i Ru­mu­ni­je, a sa­da i na pri­me­ru Ukra­ji­ne, ko­ja je po­če­la pre­go­vo­re iako ne kon­tro­li­še ni sop­stve­nu te­ri­to­ri­ju. O ko­rup­ci­ji i vla­da­vi­ni za­ko­na da i ne go­vo­ri­mo. Na­ša po­zi­ci­ja je­ste te­ška, ali iz­laz, kao i do sa­da, je­ste u pa­met­nom ba­lan­su i odr­ža­va­nju ve­za s onim part­ne­ri­ma na Za­pa­du ko­ji že­le da od­go­vo­re na is­pru­že­nu ru­ku. Mi, na­ža­lost, ne­ma­mo luk­suz da za­lu­pi­mo ni­jed­na vra­ta. Pre­o­sta­ju nam str­plje­nje i igra ži­va­ca, to nam je usud, ali iz­laz je mo­guć”, za­klju­čio je Sa­vić.

Na te­mu član­stva BiH u EU, pred­sed­nik RS Mi­lo­rad Do­dik ka­že da Evro­pa ne­će bi­ti kom­plet­na bez ovog pro­sto­ra i na­vo­di da to raz­u­me­ju Austri­ja, Slo­vač­ka, Ma­đar­ska, Ita­li­ja, Slo­ve­ni­ja i Hr­vat­ska, uz na­po­me­nu da „Srp­ska ne­će na­se­sti na zah­te­ve da se od­rek­ne se­be”.

Ga­li­ja­še­vić ka­že da je ključ­no pi­ta­nje šta u stva­ri že­li Ame­ri­ka, to jest da li že­li „da me­ki bal­kan­ski tr­buh re­ša­va ta­ko što će se BiH smi­ri­ti i do­bi­ti sta­tus čla­ni­ce EU”.

„Sa­da vi­di­mo da ta mo­guć­nost po­sto­ji, ali iz­gle­da da Va­šing­ton pla­ni­ra da pro­ce­si­ma upra­vlja na dru­gi na­čin. Oni su de­ve­de­se­tih ime­no­va­li Sr­be kao pro­tiv­ni­ke svo­jim in­te­re­si­ma na Bal­ka­nu. Frag­men­ti­sa­li su im dr­ža­ve – od­u­ze­li KiM kao sim­bol iden­ti­te­ta, Cr­nu Go­ru i Ma­ke­do­ni­ju uve­li u dru­gi od­bram­be­ni sa­vez, pr­vu bez re­fe­ren­du­ma, a dru­gu su­prot­no vo­lji lju­di. Ula­skom ovog pro­sto­ra u EU on bi se na ne­ki na­čin po­no­vo uči­nio in­te­gri­sa­nim”, sma­tra Ga­li­ja­še­vić, do­da­ju­ći da po­je­di­ni svet­ski cen­tri kao naj­ve­ću opa­snost za se­be vi­de – sa­rad­nju Sr­ba i Bo­šnja­ka.

 

Izvor: Politika

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net